Täysi-ikäiselle hakeminen

Anonyymi-ap

Eli. Saanko hakea lain mukaan kaupasta tupakkaa omalle isälleni?

Toisinaan kun olen menossa vanhan isäni luokse kyläilemään hän pyytää tuomaan matkalta tupakkaa tms. Itse olen sitä tupakkaa vienyt hänelle pyynnöstä enkä ole koskaan osannut ajatellakaan että tupakan ostaminen täysi-ikäiselle sukulaiselle olisi laitonta.

K-Marketissa täällä Hämeenlinnassa viimeksi asioidessani jäin hetkeksi juttelemaan niitä näitä kassaneidin kanssa kuten välillä tapanani on jollei jonossa ole muita. Erehdyin siinä mainitsemaan etten itse tiedä noista röökeistä enää mitään mutta isäukolle on vietävä. Siinä hetkessä myyjä otti tupakat pois ja totesi ettei voi "välitysepäilyn" vuoksi myydä.

Myyjä oli kuitenkin suositellut juuri minulle toista merkkiä samankaltaisena kun ensimmäisenä pyytämääni ei ollut hyllyssä. Asia mitä myyjä ei puolestaan saisi tehdä kuulemma. 😄

Voiko joku vahvistaa että laki tosiaan on näin?

On meillä vaan huikea byrokratia tässä maassa. Toki osaan jatkossa pitää pääni kiinni jos olen ostamassa vaikka liikuntarajoitteiselle naapurin papalle pari saunaolutta tms.

Tarkoitus ei ole morkata tässä mielyttävää myyjää. Luultavasti hän toimi ohjeistuksen mukaan. Mielestäni erikoista vaan

15

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täysi-ikäinen saa ostaa toiselle täysi-ikäiselle tupakkaa, ei sitä ole kielletty missään.
      Ehkä ei kuitenkaan kannata ostaessaan mainostaa, että ostaa toiselle, ettei tule juuri tuollaisia ongelmia.

      • Anonyymi

        Ei takuulla enää tule mainittua 🙂👍


    • Anonyymi

      Kassahenkilö oli oikeassa. Koska menit sanomaan ettet enää polta, hän ei voi olla varma kenelle ostat tupakat. Sama tilanne oluidenkin kanssa.

      Eräs kassahenkilö kertoi minulle sellaisenkin asian että eri kauppojen bonukset tms. ovat yksityishenkilölle henkilökohtaisia, eli jos ostan vaikkapa grillimakkarat oheisjuomineen pihatalkoisiin, en saa ottaa ostoksista bonuksia jos saan taloyhtiöltä maksun ostoksistani.

      • Anonyymi

        En epäile etteikö olisi ollut oikeassa 🙂
        Mielestäni vaan varsin erikoista. Samalla logiikalla henkilökunnan pitäisi lähtökohtaisesti epäillä kaikkea asiakkaan sanomaa. Ja myös silloin kun asiakas ei sano mitään.

        Tuo bonusjuttu taasen kuulostaa jo järkevämmältä. Ja noin sen olen itsekin funtsinut. Bonushan on ikään kuin osakeantia asiakasomistajille 👍


      • Anonyymi

        oluesta ei saa bonuksia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En epäile etteikö olisi ollut oikeassa 🙂
        Mielestäni vaan varsin erikoista. Samalla logiikalla henkilökunnan pitäisi lähtökohtaisesti epäillä kaikkea asiakkaan sanomaa. Ja myös silloin kun asiakas ei sano mitään.

        Tuo bonusjuttu taasen kuulostaa jo järkevämmältä. Ja noin sen olen itsekin funtsinut. Bonushan on ikään kuin osakeantia asiakasomistajille 👍

        Lapsellista minun mielestäni , kova kontrolli on päällä . Entäs jos isäsi ei olisi kyennyt itse
        Luulisi sitä olevan tärkeämpiä asioita se kun olla,poliisina kassalla. En minä moiti kassoja tekevät työnsä, mutta niitä jotka tuon lain ovat keksineet eri asia jos on alaikäinen. Ja sanoo ostavansa niin silloin tietää että se on jujutusta.


    • Anonyymi

      Tupakkatuotteiden ja nikotiininesteiden myynti, muu luovutus ja välittäminen alle 18-vuotiaalle on kielletty. Kielto koskee myös tupakan vastikkeiden, tupakointivälineiden ja sähkösavukkeiden elinkeinotoiminnassa tapahtuvaa myyntiä tai muuta luovuttamista.

      Miten sä todistit että tupakat menee isälle?

      • Anonyymi

        Olen kyllä itse reilusti täysi-ikäinen. Aika erikoisen typerä "hakija" saa olla jos on välittämässä ala-ikäiselle ja mainostaa sitä ääneen kassalle 😛 Se vaan tuli siinä jo hintaa katsoessa todettua että ei helvetti onneksi en enää polta


      • Anonyymi

        Todistaa, siis miksi edes pitäisi todistella .


    • Anonyymi

      Jos olet alaikäinen niin he eivät saa myydä alaikäiselle tupakkia, eikä siinä auta vaikka miten selittää että isälle vie, kun nekin alaikäiset jotka itse polttavat sanovat myös että isälle tai äidille ovat hakemassa.
      Kyllähän se joskus pistää vihaksi kun asia olisi niin yksinkertainen sinänsä, mutta kun siinä on se laki, jos alkaa myymään alaikäiselle voi myyjä menettää työpaikkansa jos oikeen kirjeeksi menee .

      • Anonyymi

        En ole siis alaikäinen. Vaan eläkkeellä olevalle isälleni olin ostamassa. Se siinä sivussa lipsahti kun muita turistiin. Uskon että myyjä toimi varmasti ohjeen mukaan. Mielestäni tuollainen sääntö on vaan vähän erikoinen ottaen huomioon että varsinkin männä vuosina kun yhteiskunta on ollut paniikin vuoksi lähes suljettu niin moni on varmasti hoitanut perussairaiden omaistensa ostokset. Myös ne tupakat


    • Anonyymi

      Jos olet täysi ikäinen niin saat ostaa tupakkia ei se silloin kuulu kellekään mitä niiden kanssa teet, kunha niitä,ei hommata alaikäisille.

      • Anonyymi

        Tupakkatuotteiden ja nikotiininesteiden myynti, muu luovutus ja välittäminen alle 18-vuotiaalle on kielletty. Kielto koskee myös tupakan vastikkeiden, tupakointivälineiden ja sähkösavukkeiden elinkeinotoiminnassa tapahtuvaa myyntiä tai muuta luovuttamista. Näin sanotaan valviran sivuilla.

        Miten sä todistat kaupassa että tupakat menee vanhalle isälle eikä alaikäiselle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tupakkatuotteiden ja nikotiininesteiden myynti, muu luovutus ja välittäminen alle 18-vuotiaalle on kielletty. Kielto koskee myös tupakan vastikkeiden, tupakointivälineiden ja sähkösavukkeiden elinkeinotoiminnassa tapahtuvaa myyntiä tai muuta luovuttamista. Näin sanotaan valviran sivuilla.

        Miten sä todistat kaupassa että tupakat menee vanhalle isälle eikä alaikäiselle?

        Onko olettama siis että välittäjät on niin typeriä että mainostaa ostavansa lapsille? Voi toki olla mutta aika uskomattomalta kuulostaa. Kyllä minä tiedän pariskuntiakin jotka ostavat toisilleen. Ensin itselleen punaista ja sitten vielä kumppanille sinistä tms. Ja siis tämän ääneen toteavat kassalla eikä silti ole estettä tuotteita ostaa


    • Anonyymi

      Kyllähän minä täysi-ikäisenä saan ostaa ja luovuttaa tupakkaa toiselle täysi-ikäiselle, jos itse tiedän ystäväni olevan täysi-ikäinen. Ongelma on juuri siinä, ettei sitä saa sanoa kassan kuullen, koska kassa ei lain mukaan saa myydä, ellei voi itse todeta tupakan saajan olevan täysi-ikäinen. Toki sinänsä kyse on idiotismista, koska eilenkin kun menin tämän virheen tekemään menin sitten viereiseen kauppaan ostamaan ne tupakat ja ei kai kukaan olisi niin tyhmä, että kertoisi kassalle olevansa ostamassa tupakkaa alaikäiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      190
      22471
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9682
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7645
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6428
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5142
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4812
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      43
      2738
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe