Muut menee. Heillä palkat nousevat asiallisesti. Meillä on huono palkka.
Miksi?
me ei mennä lakkoon
25
208
Vastaukset
- Anonyymi
Palkka on huono ei lakkoilla ei ole vaikeaa nähdä yhteyttä
- Anonyymi
Onko työnantaja ostanut työntekijän edustajat?
- Anonyymi
Reilusti yli 10% infllaatio ja muutaman prosentin palkankorotukset on huono yhdistelmä. Työntekijälle. Toisaalta yritykset tekevät tällä hetkellä julmaa voittoa joka sektorilla. Johtajat ja osakkeenomistajat tienaavat rutkasti.
- Anonyymi
Ihan tulee mieleen case Helle Minna :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Reilusti yli 10% infllaatio ja muutaman prosentin palkankorotukset on huono yhdistelmä. Työntekijälle. Toisaalta yritykset tekevät tällä hetkellä julmaa voittoa joka sektorilla. Johtajat ja osakkeenomistajat tienaavat rutkasti.
No älkää ostako kotimaista, tai käyttäkö kotimaisia palveluja...Lompakolla voi äänestää, ja jäljet on pitkät. En aio enää ikinä ostaa kotimaisia tuotteita jos suinkin voin välttää, ihan vain rangaistakseni ahneita yrityksiä.
- Anonyymi
Kyllä aikalailla v1tutt44 lukea ja katsella uutisia teknologia-alan palkankorotuksista.
- Anonyymi
Ei tietoakaan mistään kertaeristä
- Anonyymi
Kovia korotuksia.
- Anonyymi
järjestäytykää sitähän se vaatii nyt ensimmäiseksi.
- Anonyymi
Eiku me ilmoitetaan että mennään lakkoon, sammutetaan koneet lähtiessä. Kohta työnantaja ilmoittaa 20% palkankorotuksesta. Ei se järjestöä vaadi.
- Anonyymi
Ollaan kohta aika pahassa palkkakuopassa.
- Anonyymi
Taidetaan olla jo. Miten it-slan edustajat nukkuvat yönsä?
- Anonyymi
Menkää myyjätkin oikealta ja vasemmalta ohi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menkää myyjätkin oikealta ja vasemmalta ohi.
ja autoilijat ja satamahemmot
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja autoilijat ja satamahemmot
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e97b3e8-9eeb-466f-a16f-39580e478703
"Satamaoperaattorit ry:n mukaan ahtaaja tienaa säännöllisellä työajalla 4 000 euroa kuussa ja ylityölisät päälle."
Pikkasen lakkoa ja noin 6%:n palkanokorotus niin palkkahan näyttää ihan hyvältä! Mitenkäs meillä IT-alalla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e97b3e8-9eeb-466f-a16f-39580e478703
"Satamaoperaattorit ry:n mukaan ahtaaja tienaa säännöllisellä työajalla 4 000 euroa kuussa ja ylityölisät päälle."
Pikkasen lakkoa ja noin 6%:n palkanokorotus niin palkkahan näyttää ihan hyvältä! Mitenkäs meillä IT-alalla?7% taitaa olla vaatimus ja sen tietysti saavat. Ensin lakkoillaan hiukan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
7% taitaa olla vaatimus ja sen tietysti saavat. Ensin lakkoillaan hiukan.
8% tai enemmän taitaa vaatimus olla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
8% tai enemmän taitaa vaatimus olla.
eli 7% vois olla hyvä kompromissi?
- Anonyymi
IT-alan maine alkaa olla pohjamudissa. Pa$ka työ ja huono palkka.
- Anonyymi
Bussikuskit 3700eur/kk ja haluavat enemmän.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/128ea161-2f39-4381-b53f-a521250b8e61 - Anonyymi
Minä tein itsestäni miljonäärin ajamalla taksia, mutta olenkin tekniikan tohtori.
- Anonyymi
Taitaa IT-alan työnantajan perustaa palkanmaksuajattelun siihen, että intiaaneja ja muita halpatyöntekijöitä saadaan tänne joka tapauksessa korvaamaan mahdollista TODELLISTA työvoimapulaa, joka seuraa siitä, että alan palkat jäävät pohjamutiin muiden alojen nostaessa palkkojaan.
- Anonyymi
Ihan kaikki muut menevät lakkoon mutta me ei. Bussitkaan ei enää kulje. Olisi hyvä käyttää lakkoasetta niin eiköhän palkat jatkossa ole hyviä. Ei tarvitse olla erinomaisia, hyvä palkka riittää.
- Anonyymi
Lakko kannattaa aina.
IT-alan kannattaisi ottaa lakkobuumit onkeensa ja ryhtyä tosissaan markkinoimaan osaamistaan esimerkiksi automaation osalla. Kuljetusalan ja ahtaamisen automatisointi ei ole mitenkään mahdotonta, ja sille automatisoinnille on kysyntää jatkuvasti nousevien työvoimakustannusten ja lakkojen vuoksi.
Kun kyseiset alat on tulevaisuudessa automatisoitu, voi IT-ala puolestaan vaatia mitä hyvänsä ja lakkoilemalla pysäyttää koko yhteiskunnan, koska mikään ei enää toimisi ilman IT-tukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979