Totuus psykiatriasta on toisenlainen!

Tässä vähän faktaa psykiatrin julmuuksista. Tätä muuten kutsutaan tieteelliseksi tutkimukseksi eikä kaupalliseksi tiedotteeksi.

Heittäkää nyt jo faktaa peliin!!!!!!

"Muista aina... liikenteessä, psykiatri vaanii eessä!"


Siis lue ja kärsi:

Masennuksen hoitomuotojen tehokkuudesta tutkimus

Julkaistu 17.05.2005, klo 14.03 (päivitetty 17.05.2005, klo 14.44)


Lievästi ja keskivaikeasti masentuneiden potilaiden vointi ja työkyky paranevat suunnilleen yhtä hyvin lyhytkestoisella psykoterapialla kuin samanpituisella lääkehoidolla. Asiasta kertoo LKT Jouko K. Salminen Kansanterveyslaitokselta.

      
Hän on ollut mukana asiaa kartoittaneessa tutkimuksessa.

Tutkimuksessa mukana olleet potilaat osallistuivat neljän kuukauden mittaisiin hoitojaksoihin. Vielä vuoden kuluttua hoitojen alkamisesta 79 prosenttia lääkehoitoa saaneista ja 67 prosenttia lyhytterapiassa käyneistä potilaista voi hyvin.

Myös potilaiden työkyky parani: sairauslomalla olevien määrä putosi hoidon myötä kummassakin ryhmässä.

Neljän kuukauden hoidon jälkeen 5 prosenttia terapiaa saaneista ja 15 prosenttia lääkehoitoa saaneista oli enää sairauslomalla, kun hoidon alussa osuus oli molemmissa 50 prosenttia.

Salminen korostaa työterveyshuollon avainasemaa masennuksen hoidossa. Potilaat toipuvat hyvin, kun hoito aloitetaan ajoissa.

STT, YLE24
7576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Psykiatriset lääkkeet muuttavat ihmisen tappajaksi.
Juuri tänään Hesarissa oli juttu: "Poliisi löysi äidin ja kaksi lasta surmattuina Espoossa. Perheen isää epäillään kolmesta murhasta".

Hyvin on todennäköistä, että taas yksi mielialalääkkeitä napostellut sai "hepulin".

Psykiatrian puolustajat taas vetoavat, että henkilö ei saanut ajoissa hoitoa.

Mies meni metroon kirveen kanssa ja löi matkustajaa kuolettavasti päähän. Varmaankin muistat tämän tapauksen. Myöhemmin teon suorittaja sanoi, että hän kuuli ääniä, joiden mukaan hän toimi.

Ääniä?

Kenen ääniä?

Ihmisen mieli ei tuota ääniä, vaan voi gramofonin lailla toistaa sinne syötettyä. Eli, jos joku äänien pohjalta tekee väkivallan teon, äänen lähde tulisi jäljittää ja selvittää kenen ääni se on. Psykiatrin?

Anna Lindhin murhaan liittyi samankaltainen "sisäinen ääni":

An "inner voice" told him to attack Lindh when he entered the NK department store where she was clothes shopping without bodyguards, he said.

"One can't resist the voices, one can't manage to stand up to them. They are a real pain when they come," he told police.

http://209.157.64.200/focus/f-news/1056734/posts


Usein aivopesumenetelmissä käytetään "psykiatrista hoitoa" nimeltä sähkösokki. Sähköllä aiheutetaan tarvittava kipu, jota henkilö sitten tottelee.

Näin ollen voidaan olettaa (mutta ei osoittaa), että Anna Lindhin murha oli ohjelmoidun henkilö suorittama tehden siitä poliittisen murhan.

Niin juuri, "Guns and Doses".

http://www.becomehealthynow.com/article/conditionchildren/668/


Terv. LeRoy

Äänestä
  • ... palstalle yksi sähköshokkeja saanu suomalainen, niin päästää kyselemään kyseisestä kauheudesta.

    Paatoksellisuudestasi saa sen käsityksen, että SE ON AINOA hoitokeino Suomessa, mutta valitettavasti näin ei ole.

    1 % potilasmääristä, jos edes sitäkään saa sähköshokkeja ja vapaasta HUOM. omasta vapaasta tahdostaan.

    Tuos sinun paatoksellisuusesi liittyy tuonne 40-50-luvuille, jolloin sähköshokit oli uusin villitys hoitokeinoissa.

    Luuletko, että lääketiede on niin täynnä tyhmyyttä, eetä ne ei ymmärrä mikä on ihmiselle pahasta ?.

    Näköjään todella luulet ?

    Toiseksi, se valitettava juttu Esposoon Matinkylästä lienee loistava esimerkki siitä, kun vati tulee täyteen.

    Mistä sinä noin varmasti tiedät, että kysessä on mielialalääkkeitä "napostellut".

    Käyttämäsi logiikalla voitasiin olettaa, että tykkäät smasta sukupiolesta, kun olet kävellyt muutaman kerran DTM-ravintolan ohi.

    Logiikkasi ontuu ja pahsti.

    Niistä äänien kuulemisesta vielä, nehän on kyseisen ihmisen itsensä luomia juttuja ja kuvitelmia.Siellä aivoissa ei edelleenkään ole mitään mielenhaliintalaitetta kytkettynä.

    Se on vain yksi oire muiden joukossa kun alkaa iso pyörä heittää. Se on vähän samanlainen oire, kuin teillä tuo totuuden puhuminen. Kun päätyy scientologiksi voi heittää totuuden romukoppaan.

    D :)

    Äänestä

  • Eikös se yksi CCHR:n mies muinoin Tukholmassa hiukka viritellyt pommeja.

    Lähti muuten liukkaasti Ron sedän luo.

    Äänestä

  • Dekkari. kirjoitti:

    ... palstalle yksi sähköshokkeja saanu suomalainen, niin päästää kyselemään kyseisestä kauheudesta.

    Paatoksellisuudestasi saa sen käsityksen, että SE ON AINOA hoitokeino Suomessa, mutta valitettavasti näin ei ole.

    1 % potilasmääristä, jos edes sitäkään saa sähköshokkeja ja vapaasta HUOM. omasta vapaasta tahdostaan.

    Tuos sinun paatoksellisuusesi liittyy tuonne 40-50-luvuille, jolloin sähköshokit oli uusin villitys hoitokeinoissa.

    Luuletko, että lääketiede on niin täynnä tyhmyyttä, eetä ne ei ymmärrä mikä on ihmiselle pahasta ?.

    Näköjään todella luulet ?

    Toiseksi, se valitettava juttu Esposoon Matinkylästä lienee loistava esimerkki siitä, kun vati tulee täyteen.

    Mistä sinä noin varmasti tiedät, että kysessä on mielialalääkkeitä "napostellut".

    Käyttämäsi logiikalla voitasiin olettaa, että tykkäät smasta sukupiolesta, kun olet kävellyt muutaman kerran DTM-ravintolan ohi.

    Logiikkasi ontuu ja pahsti.

    Niistä äänien kuulemisesta vielä, nehän on kyseisen ihmisen itsensä luomia juttuja ja kuvitelmia.Siellä aivoissa ei edelleenkään ole mitään mielenhaliintalaitetta kytkettynä.

    Se on vain yksi oire muiden joukossa kun alkaa iso pyörä heittää. Se on vähän samanlainen oire, kuin teillä tuo totuuden puhuminen. Kun päätyy scientologiksi voi heittää totuuden romukoppaan.

    D :)

    on yksi sokki liikaa.


    Tässä on vähän dataa sähkösokista. Muista, että kuolemanhetkellä esiintyy "konvulsio". Lue tämän jutun lopussa oleva määritelmä.

    Kuka saa sokkeja vapaasta omasta tahdostaan, kun on jo alistettu psykiatriseen hoitoon? Hah, kyllä tohtori "tietää".

    Lääketiede ymmärtää mikä on ihmisille pahasta ja sen vuoksi haitallisia hoitomuotoja käytetään - tyhmät päättäjät kirjoittavat vielä shekin.

    Lyödäänko vetoa siitä Espoon Matinkylän tapauksesta?

    Onko se ihmisen omassa päässä kehittynyt luomus mennä PK-tavarataloon ja tapaa poliitikko? Sorry, en usko. Siihen tarvitaan apua - psykiatrista apua.

    Luepa seuraava. Kuka menee tuollaiseen hoitoon, ei hullukaan omasta tahdostaan.

    17. ELEKTROKONVULSIIVINEN HOITO

    Elektrokonvulsiivinen hoito (ECT eli "sähköshokki") kehitettiin 1930- luvulla psykiatriseksi hoitomenetelmäksi. Sitä ennen oli huomattu, että epilepsiaa sairastavilla henkilöillä, joilla oli myös psyykkisiä häiriöitä, olo usein parani huomattavasti epileptisen kohtauksen jälkeen. Kohtauksia alettiin aiheuttaa keinotekoisesti ja havaittiin, että eräät potilaat hyötyivät niistä merkittävästi.


    Sähköhoidon sivuvaikutukset

    Sähköhoidon yleisimmät sivuvaikutukset liittyvät muistin lyhytkestoiseen heikkenemiseen ja muihin kognitiivisiin toimintoihin. Ne korjaantuvat yleensä muutamien viikkojen kuluessa hoitojakson loputtua. Toimenpiteen jälkeiseen heräämisvaiheeseen saattaa liittyä ohimenevää sekavuutta.

    Teknisesti ECT-hoito on yksinkertainen: laitteessa on kaksi elektrodia, jotka asetetaan toinen päälaelle, toinen ei-hallitsevan aivopuoliskon ohimolle. Elektrodien kautta johdetaan 70-130 voltin jännite 0,1-0,5 sekunnin ajan aivoalueen läpi, mikä aiheuttaa välittömän tajuttomuuden ja pienen viiveen jälkeen muutaman kymmenen sekunnin kestoisen symmetrisen kouristuskohtauksen, joka muistuttaa epileptistä grand mal -kohtausta.

    Tampereen yliopillisen sairaalan psykogeriatrian klinikan toimenpidepoliklinikalla (TPPG) psykiatrista sähköhoitoa on annettu vuodesta 1997 alkaen. Hoitokertojen määrät ovat nousseet vuosittain n. 100-200. Vuonna 2001 ECT- hoitokertojen määrä oli noin 800. Tavallisesti sähköhoitoa annetaan potilaalle 8-12 hoitokerran sarjana ja yleensä kolme hoitokertaa viikossa (maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin). Akuuttihoidon jälkeen ylläpitosähköhoito on usein paras hoitomuoto niille potilaille, joiden oireet uusiutuvat lääkityksestä huolimatta tai lääkehoidosta on erityisen hankalia haittavaikutuksia.

    Sähköhoitoon tulevat potilaat ovat yleisimmin masennusta sairastavia ja hyvinkin eri-ikäisiä ihmisiä. Ikäjakauma on 20-vuotiaista yli 80-vuotiaisiin. Vanhuspotilaiden osuus on noin puolet kaikista hoitoa saavista potilaista. Yksi kolmasosa potilaista tulee avohoidosta ja kaksi kolmasosaa on laitoshoidossa olevia potilaita.

    Anestesian suoritus
    Anestesia suoritetaan osastolla, jossa on asianmukaiset
    välineet ja koulutettu henkilökunta huolehtimaan
    myös mahdollisista komplikaatioista.
    Potilaalle asennetaan EKG, pulssioksimetri, verenpainemittari
    ja laskimokanyyli sekä kouristuksen
    keston seurantaa varten EEG-rekisteröinti.
    Toinen yläraaja eristetään verenkierrosta relaksaation
    ajaksi painemansetilla. (1) Ennen anestesiaa
    potilasta hapetetaan hyvin 100 % hapella maskin
    avulla. Tämä vähentää kouristuksen aikana
    esiintyvää hypoksemiaa sekä lisää kouristusherkkyyttä
    (5). Potilasta voi myös ennen sähköstimulusta
    kevyesti hyperventiloida maskilla 20 hengityksen
    ajan parantamaan kouristuksen pituutta
    (6).
    Anestesia indusoidaan käyttäen lyhytvaikutteista
    laskimoanesteettia, joista yleisimmin käytettyjä
    ovat metoheksitaali ja tiopentaali sekä nykyisin
    myös propofoli. Liian suurta anesteettiannosta
    tulisi välttää, jotta kouristuksen kesto ei
    lyhenisi liikaa. Potilaan nukahdettua verityhjiömansetti
    täytetään, hampaiden väliin asennetaan
    nieluputki ja annetaan lihasrelaksantiksi yleensä
    sukkinyylikoliinia 0.6 - 1.0 mg/kg estämään mm.
    kouristuksista johtuvia luunmurtumia ja nivelten
    sijoiltaanmenoa. Sukkinyylikoliinin aiheuttama
    seerumin kaliumpitoisuuden nousu on
    useimmiten kliinisesti merkityksetön, mutta jos
    se on vasta-aiheinen, voi käyttää tilalla mivakuuria
    0.15 mg/kg (1). Tällöin tosin potilaan tarve
    avustettuun hengitykseen pitenee. Kun faskikulaatiot
    ovat ohitse, voidaan antaa sähköstimulaatio
    päitsimillä ohjeiden mukaisesti. Kouristuksen
    FINNANEST Vol. 33 Nro 4 2000 381
    kesto mitataan sekä kädestä että EEG:n avulla.
    Jos kouristus jää lyhyeksi, voi harkita vielä uutta
    stimulaatiota. Pitkittynyt, yli 3 minuuttia kestänyt
    kouristus pitää lopettaa esimerkiksi antamalla
    lisää anesteettia tai bentsodiatsepiinia. Käytetyt
    hoitoarvot merkitään muistiin. Välittömästi
    sähkön annon jälkeen potilasta hapetetaan jälleen
    maskilla kunnes oma hengitys palautuu. Potilas
    saa toipua anestesiasta valvonnan alaisena heräämössä
    kunnes voidaan turvallisesti siirtää takaisin
    omalle osastolle.

    Tekninen määritelmä:

    Sähkösokin tarkoitus on viedä ihminen niin lähelle kuolemaa kuin on mahdollista kuitenkaan ylittämättä rajaa - jos laki ei olisi esteenä, rajan ylitys olisi helpompi toteuttaa niin kuin Saksassa 30-luvulla. Eli kysessä on ihmisen tappaminen ja sitten henkiin herättäminen. Tämä tuottaa helposti ohjattavan zombin, joka uskoo kaiken ilman mitään omaa havaintoa. Jos joku haluaa keskustella aivopesusta, niin tässä on yksi pääelementti. Toinen huumaavat lääkkeet, jotka psykiatriassa eivät ole vieraita. Dianetiikan kielellä sähkösokki tuottaa ison engrammin - kun engrammin (tapahtuma, joka sisältää kipua ja tiedottomuutta) sisältö puretaan, ihminen alkaa voimaan premmin. Näin ollen psykiatria itse asiassa luo hoidollaan mielisairautta. Toinen on kipuassosiaatio. Jos ajattelet tiettyä asiaa tunnet sokin kivun, on yksi tapa tehdä ihminen mielisairaaksi tietyn asian suhteen. Vääjäämättä tulee mieleen Stanley Kubrikin elokuva Kellopeli appelsiini (A Clockwork Orange), jossa ko menetelmää menestyksettä käytettiin.

    Todellista tietoa sähkösokista saa tietysti CCHR:n sivuilta:

    http://www.cchr.org/publications/pdf/english/ect_EN.pdf

    Terv. LeRoy

    Äänestä

  • LeRoy kirjoitti:

    on yksi sokki liikaa.


    Tässä on vähän dataa sähkösokista. Muista, että kuolemanhetkellä esiintyy "konvulsio". Lue tämän jutun lopussa oleva määritelmä.

    Kuka saa sokkeja vapaasta omasta tahdostaan, kun on jo alistettu psykiatriseen hoitoon? Hah, kyllä tohtori "tietää".

    Lääketiede ymmärtää mikä on ihmisille pahasta ja sen vuoksi haitallisia hoitomuotoja käytetään - tyhmät päättäjät kirjoittavat vielä shekin.

    Lyödäänko vetoa siitä Espoon Matinkylän tapauksesta?

    Onko se ihmisen omassa päässä kehittynyt luomus mennä PK-tavarataloon ja tapaa poliitikko? Sorry, en usko. Siihen tarvitaan apua - psykiatrista apua.

    Luepa seuraava. Kuka menee tuollaiseen hoitoon, ei hullukaan omasta tahdostaan.

    17. ELEKTROKONVULSIIVINEN HOITO

    Elektrokonvulsiivinen hoito (ECT eli "sähköshokki") kehitettiin 1930- luvulla psykiatriseksi hoitomenetelmäksi. Sitä ennen oli huomattu, että epilepsiaa sairastavilla henkilöillä, joilla oli myös psyykkisiä häiriöitä, olo usein parani huomattavasti epileptisen kohtauksen jälkeen. Kohtauksia alettiin aiheuttaa keinotekoisesti ja havaittiin, että eräät potilaat hyötyivät niistä merkittävästi.


    Sähköhoidon sivuvaikutukset

    Sähköhoidon yleisimmät sivuvaikutukset liittyvät muistin lyhytkestoiseen heikkenemiseen ja muihin kognitiivisiin toimintoihin. Ne korjaantuvat yleensä muutamien viikkojen kuluessa hoitojakson loputtua. Toimenpiteen jälkeiseen heräämisvaiheeseen saattaa liittyä ohimenevää sekavuutta.

    Teknisesti ECT-hoito on yksinkertainen: laitteessa on kaksi elektrodia, jotka asetetaan toinen päälaelle, toinen ei-hallitsevan aivopuoliskon ohimolle. Elektrodien kautta johdetaan 70-130 voltin jännite 0,1-0,5 sekunnin ajan aivoalueen läpi, mikä aiheuttaa välittömän tajuttomuuden ja pienen viiveen jälkeen muutaman kymmenen sekunnin kestoisen symmetrisen kouristuskohtauksen, joka muistuttaa epileptistä grand mal -kohtausta.

    Tampereen yliopillisen sairaalan psykogeriatrian klinikan toimenpidepoliklinikalla (TPPG) psykiatrista sähköhoitoa on annettu vuodesta 1997 alkaen. Hoitokertojen määrät ovat nousseet vuosittain n. 100-200. Vuonna 2001 ECT- hoitokertojen määrä oli noin 800. Tavallisesti sähköhoitoa annetaan potilaalle 8-12 hoitokerran sarjana ja yleensä kolme hoitokertaa viikossa (maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin). Akuuttihoidon jälkeen ylläpitosähköhoito on usein paras hoitomuoto niille potilaille, joiden oireet uusiutuvat lääkityksestä huolimatta tai lääkehoidosta on erityisen hankalia haittavaikutuksia.

    Sähköhoitoon tulevat potilaat ovat yleisimmin masennusta sairastavia ja hyvinkin eri-ikäisiä ihmisiä. Ikäjakauma on 20-vuotiaista yli 80-vuotiaisiin. Vanhuspotilaiden osuus on noin puolet kaikista hoitoa saavista potilaista. Yksi kolmasosa potilaista tulee avohoidosta ja kaksi kolmasosaa on laitoshoidossa olevia potilaita.

    Anestesian suoritus
    Anestesia suoritetaan osastolla, jossa on asianmukaiset
    välineet ja koulutettu henkilökunta huolehtimaan
    myös mahdollisista komplikaatioista.
    Potilaalle asennetaan EKG, pulssioksimetri, verenpainemittari
    ja laskimokanyyli sekä kouristuksen
    keston seurantaa varten EEG-rekisteröinti.
    Toinen yläraaja eristetään verenkierrosta relaksaation
    ajaksi painemansetilla. (1) Ennen anestesiaa
    potilasta hapetetaan hyvin 100 % hapella maskin
    avulla. Tämä vähentää kouristuksen aikana
    esiintyvää hypoksemiaa sekä lisää kouristusherkkyyttä
    (5). Potilasta voi myös ennen sähköstimulusta
    kevyesti hyperventiloida maskilla 20 hengityksen
    ajan parantamaan kouristuksen pituutta
    (6).
    Anestesia indusoidaan käyttäen lyhytvaikutteista
    laskimoanesteettia, joista yleisimmin käytettyjä
    ovat metoheksitaali ja tiopentaali sekä nykyisin
    myös propofoli. Liian suurta anesteettiannosta
    tulisi välttää, jotta kouristuksen kesto ei
    lyhenisi liikaa. Potilaan nukahdettua verityhjiömansetti
    täytetään, hampaiden väliin asennetaan
    nieluputki ja annetaan lihasrelaksantiksi yleensä
    sukkinyylikoliinia 0.6 - 1.0 mg/kg estämään mm.
    kouristuksista johtuvia luunmurtumia ja nivelten
    sijoiltaanmenoa. Sukkinyylikoliinin aiheuttama
    seerumin kaliumpitoisuuden nousu on
    useimmiten kliinisesti merkityksetön, mutta jos
    se on vasta-aiheinen, voi käyttää tilalla mivakuuria
    0.15 mg/kg (1). Tällöin tosin potilaan tarve
    avustettuun hengitykseen pitenee. Kun faskikulaatiot
    ovat ohitse, voidaan antaa sähköstimulaatio
    päitsimillä ohjeiden mukaisesti. Kouristuksen
    FINNANEST Vol. 33 Nro 4 2000 381
    kesto mitataan sekä kädestä että EEG:n avulla.
    Jos kouristus jää lyhyeksi, voi harkita vielä uutta
    stimulaatiota. Pitkittynyt, yli 3 minuuttia kestänyt
    kouristus pitää lopettaa esimerkiksi antamalla
    lisää anesteettia tai bentsodiatsepiinia. Käytetyt
    hoitoarvot merkitään muistiin. Välittömästi
    sähkön annon jälkeen potilasta hapetetaan jälleen
    maskilla kunnes oma hengitys palautuu. Potilas
    saa toipua anestesiasta valvonnan alaisena heräämössä
    kunnes voidaan turvallisesti siirtää takaisin
    omalle osastolle.

    Tekninen määritelmä:

    Sähkösokin tarkoitus on viedä ihminen niin lähelle kuolemaa kuin on mahdollista kuitenkaan ylittämättä rajaa - jos laki ei olisi esteenä, rajan ylitys olisi helpompi toteuttaa niin kuin Saksassa 30-luvulla. Eli kysessä on ihmisen tappaminen ja sitten henkiin herättäminen. Tämä tuottaa helposti ohjattavan zombin, joka uskoo kaiken ilman mitään omaa havaintoa. Jos joku haluaa keskustella aivopesusta, niin tässä on yksi pääelementti. Toinen huumaavat lääkkeet, jotka psykiatriassa eivät ole vieraita. Dianetiikan kielellä sähkösokki tuottaa ison engrammin - kun engrammin (tapahtuma, joka sisältää kipua ja tiedottomuutta) sisältö puretaan, ihminen alkaa voimaan premmin. Näin ollen psykiatria itse asiassa luo hoidollaan mielisairautta. Toinen on kipuassosiaatio. Jos ajattelet tiettyä asiaa tunnet sokin kivun, on yksi tapa tehdä ihminen mielisairaaksi tietyn asian suhteen. Vääjäämättä tulee mieleen Stanley Kubrikin elokuva Kellopeli appelsiini (A Clockwork Orange), jossa ko menetelmää menestyksettä käytettiin.

    Todellista tietoa sähkösokista saa tietysti CCHR:n sivuilta:

    http://www.cchr.org/publications/pdf/english/ect_EN.pdf

    Terv. LeRoy

    Viri viri tööt tööt!

    Puulelut ja ikkuna takapihalle?

    >Kuka menee tuollaiseen hoitoon, ei hullukaan omasta tahdostaan.>

    Lue tekstistä!

    >Sähkösokin tarkoitus on viedä ihminen niin lähelle kuolemaa kuin on mahdollista kuitenkaan ylittämättä rajaa - jos laki ei olisi esteenä, rajan ylitys olisi helpompi toteuttaa niin kuin Saksassa 30-luvulla. Eli kysessä on ihmisen tappaminen ja sitten henkiin herättäminen. Tämä tuottaa helposti ohjattavan zombin, joka uskoo kaiken ilman mitään omaa havaintoa.>

    Munasit LeRoy itsesi tosi pahasti!

    Kuka hullu enää uskoo kirjoittamiasi tekstejä?


    Kaikella kunnioituksella LeRoy, mutta onkohan nyt niin että joku muu ohjaa sinua ja tekee sinusta tahdottoman zombien?

    Ei katsopas Suomessa olla yhtä tyhmiä kuin Ameeerikassa että tuollainen sonta vakuuttaisi ketään! Pyydähän uudet toimintaohjeet Hubbabuban pääkonttorista.


    Lisäksi vielä: halveksit niitä ihmisiä jotka ovat sairaita ja haukut heitä hulluksi! Se siitä lähimmäisten kunnioituksesta.

    Äänestä

  • Juuri sellainen politiikka, jota scientologit kannattavat, nimittäin mielisairaaloiden sulkeminen ja psykiatrian resussien vähentäminen, on johtanut Ruotsissa lisääntyneeseen mielenhäiriöisten aiheuttamaan väkivaltaan. Tästä hyvänä esimerkkinä esim. Anna Lindhin murha. Veriteon suorittanut Mijailo Mijailovic ei omasta mielestäänkään saanut riittävää psykiatrista hoitoa. Hän hakeutui sairaalahoitoon, siinä kuitenkaan onnistumatta. Miksi häntä ei otettu sairaalahoitoon, johtuu luonnollisesti Ruotsin psykiatrisen systeemin alasajosta; siellä on sairaalapaikkoja liian vähän. Kodittomien kerjäläisten määrä on myös räjähdysmäisesti kasvanut, suurin osa heistä on entisiä mielisairaalapotilaita. Tällaiseen kehitykseen on luultavasti osaltaan vaikuttanut myös scientologien lobbaus. Onneksi siellä ollaan tajuamassa mitä virheitä on tehty, ja psykiatrian resursseja on alettu huomattavasti lisätä.

    En oikein ymmärrä, miksi scientologit ylipäätään keskustelevat tällä palstalla psykiatriasta, koska he eivät näytä tietävän aiheesta hevon paskaa.

    Äänestä

  • LeRoy kirjoitti:

    on yksi sokki liikaa.


    Tässä on vähän dataa sähkösokista. Muista, että kuolemanhetkellä esiintyy "konvulsio". Lue tämän jutun lopussa oleva määritelmä.

    Kuka saa sokkeja vapaasta omasta tahdostaan, kun on jo alistettu psykiatriseen hoitoon? Hah, kyllä tohtori "tietää".

    Lääketiede ymmärtää mikä on ihmisille pahasta ja sen vuoksi haitallisia hoitomuotoja käytetään - tyhmät päättäjät kirjoittavat vielä shekin.

    Lyödäänko vetoa siitä Espoon Matinkylän tapauksesta?

    Onko se ihmisen omassa päässä kehittynyt luomus mennä PK-tavarataloon ja tapaa poliitikko? Sorry, en usko. Siihen tarvitaan apua - psykiatrista apua.

    Luepa seuraava. Kuka menee tuollaiseen hoitoon, ei hullukaan omasta tahdostaan.

    17. ELEKTROKONVULSIIVINEN HOITO

    Elektrokonvulsiivinen hoito (ECT eli "sähköshokki") kehitettiin 1930- luvulla psykiatriseksi hoitomenetelmäksi. Sitä ennen oli huomattu, että epilepsiaa sairastavilla henkilöillä, joilla oli myös psyykkisiä häiriöitä, olo usein parani huomattavasti epileptisen kohtauksen jälkeen. Kohtauksia alettiin aiheuttaa keinotekoisesti ja havaittiin, että eräät potilaat hyötyivät niistä merkittävästi.


    Sähköhoidon sivuvaikutukset

    Sähköhoidon yleisimmät sivuvaikutukset liittyvät muistin lyhytkestoiseen heikkenemiseen ja muihin kognitiivisiin toimintoihin. Ne korjaantuvat yleensä muutamien viikkojen kuluessa hoitojakson loputtua. Toimenpiteen jälkeiseen heräämisvaiheeseen saattaa liittyä ohimenevää sekavuutta.

    Teknisesti ECT-hoito on yksinkertainen: laitteessa on kaksi elektrodia, jotka asetetaan toinen päälaelle, toinen ei-hallitsevan aivopuoliskon ohimolle. Elektrodien kautta johdetaan 70-130 voltin jännite 0,1-0,5 sekunnin ajan aivoalueen läpi, mikä aiheuttaa välittömän tajuttomuuden ja pienen viiveen jälkeen muutaman kymmenen sekunnin kestoisen symmetrisen kouristuskohtauksen, joka muistuttaa epileptistä grand mal -kohtausta.

    Tampereen yliopillisen sairaalan psykogeriatrian klinikan toimenpidepoliklinikalla (TPPG) psykiatrista sähköhoitoa on annettu vuodesta 1997 alkaen. Hoitokertojen määrät ovat nousseet vuosittain n. 100-200. Vuonna 2001 ECT- hoitokertojen määrä oli noin 800. Tavallisesti sähköhoitoa annetaan potilaalle 8-12 hoitokerran sarjana ja yleensä kolme hoitokertaa viikossa (maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin). Akuuttihoidon jälkeen ylläpitosähköhoito on usein paras hoitomuoto niille potilaille, joiden oireet uusiutuvat lääkityksestä huolimatta tai lääkehoidosta on erityisen hankalia haittavaikutuksia.

    Sähköhoitoon tulevat potilaat ovat yleisimmin masennusta sairastavia ja hyvinkin eri-ikäisiä ihmisiä. Ikäjakauma on 20-vuotiaista yli 80-vuotiaisiin. Vanhuspotilaiden osuus on noin puolet kaikista hoitoa saavista potilaista. Yksi kolmasosa potilaista tulee avohoidosta ja kaksi kolmasosaa on laitoshoidossa olevia potilaita.

    Anestesian suoritus
    Anestesia suoritetaan osastolla, jossa on asianmukaiset
    välineet ja koulutettu henkilökunta huolehtimaan
    myös mahdollisista komplikaatioista.
    Potilaalle asennetaan EKG, pulssioksimetri, verenpainemittari
    ja laskimokanyyli sekä kouristuksen
    keston seurantaa varten EEG-rekisteröinti.
    Toinen yläraaja eristetään verenkierrosta relaksaation
    ajaksi painemansetilla. (1) Ennen anestesiaa
    potilasta hapetetaan hyvin 100 % hapella maskin
    avulla. Tämä vähentää kouristuksen aikana
    esiintyvää hypoksemiaa sekä lisää kouristusherkkyyttä
    (5). Potilasta voi myös ennen sähköstimulusta
    kevyesti hyperventiloida maskilla 20 hengityksen
    ajan parantamaan kouristuksen pituutta
    (6).
    Anestesia indusoidaan käyttäen lyhytvaikutteista
    laskimoanesteettia, joista yleisimmin käytettyjä
    ovat metoheksitaali ja tiopentaali sekä nykyisin
    myös propofoli. Liian suurta anesteettiannosta
    tulisi välttää, jotta kouristuksen kesto ei
    lyhenisi liikaa. Potilaan nukahdettua verityhjiömansetti
    täytetään, hampaiden väliin asennetaan
    nieluputki ja annetaan lihasrelaksantiksi yleensä
    sukkinyylikoliinia 0.6 - 1.0 mg/kg estämään mm.
    kouristuksista johtuvia luunmurtumia ja nivelten
    sijoiltaanmenoa. Sukkinyylikoliinin aiheuttama
    seerumin kaliumpitoisuuden nousu on
    useimmiten kliinisesti merkityksetön, mutta jos
    se on vasta-aiheinen, voi käyttää tilalla mivakuuria
    0.15 mg/kg (1). Tällöin tosin potilaan tarve
    avustettuun hengitykseen pitenee. Kun faskikulaatiot
    ovat ohitse, voidaan antaa sähköstimulaatio
    päitsimillä ohjeiden mukaisesti. Kouristuksen
    FINNANEST Vol. 33 Nro 4 2000 381
    kesto mitataan sekä kädestä että EEG:n avulla.
    Jos kouristus jää lyhyeksi, voi harkita vielä uutta
    stimulaatiota. Pitkittynyt, yli 3 minuuttia kestänyt
    kouristus pitää lopettaa esimerkiksi antamalla
    lisää anesteettia tai bentsodiatsepiinia. Käytetyt
    hoitoarvot merkitään muistiin. Välittömästi
    sähkön annon jälkeen potilasta hapetetaan jälleen
    maskilla kunnes oma hengitys palautuu. Potilas
    saa toipua anestesiasta valvonnan alaisena heräämössä
    kunnes voidaan turvallisesti siirtää takaisin
    omalle osastolle.

    Tekninen määritelmä:

    Sähkösokin tarkoitus on viedä ihminen niin lähelle kuolemaa kuin on mahdollista kuitenkaan ylittämättä rajaa - jos laki ei olisi esteenä, rajan ylitys olisi helpompi toteuttaa niin kuin Saksassa 30-luvulla. Eli kysessä on ihmisen tappaminen ja sitten henkiin herättäminen. Tämä tuottaa helposti ohjattavan zombin, joka uskoo kaiken ilman mitään omaa havaintoa. Jos joku haluaa keskustella aivopesusta, niin tässä on yksi pääelementti. Toinen huumaavat lääkkeet, jotka psykiatriassa eivät ole vieraita. Dianetiikan kielellä sähkösokki tuottaa ison engrammin - kun engrammin (tapahtuma, joka sisältää kipua ja tiedottomuutta) sisältö puretaan, ihminen alkaa voimaan premmin. Näin ollen psykiatria itse asiassa luo hoidollaan mielisairautta. Toinen on kipuassosiaatio. Jos ajattelet tiettyä asiaa tunnet sokin kivun, on yksi tapa tehdä ihminen mielisairaaksi tietyn asian suhteen. Vääjäämättä tulee mieleen Stanley Kubrikin elokuva Kellopeli appelsiini (A Clockwork Orange), jossa ko menetelmää menestyksettä käytettiin.

    Todellista tietoa sähkösokista saa tietysti CCHR:n sivuilta:

    http://www.cchr.org/publications/pdf/english/ect_EN.pdf

    Terv. LeRoy

    Pullakahveista ?

    Minne tulen laskuusi juomaan ne ?

    D :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ORIGINALTutkija kirjoitti:

Tässä vähän faktaa psykiatrin julmuuksista. Tätä muuten kutsutaan tieteelliseksi tutkimukseksi eikä kaupalliseksi tiedotteeksi.

Heittäkää nyt jo faktaa peliin!!!!!!

"Muista aina... liikenteessä, psykiatri vaanii eessä!"


Siis lue ja kärsi:

Masennuksen hoitomuotojen tehokkuudesta tutkimus

Julkaistu 17.05.2005, klo 14.03 (päivitetty 17.05.2005, klo 14.44)


Lievästi ja keskivaikeasti masentuneiden potilaiden vointi ja työkyky paranevat suunnilleen yhtä hyvin lyhytkestoisella psykoterapialla kuin samanpituisella lääkehoidolla. Asiasta kertoo LKT Jouko K. Salminen Kansanterveyslaitokselta.

      
Hän on ollut mukana asiaa kartoittaneessa tutkimuksessa.

Tutkimuksessa mukana olleet potilaat osallistuivat neljän kuukauden mittaisiin hoitojaksoihin. Vielä vuoden kuluttua hoitojen alkamisesta 79 prosenttia lääkehoitoa saaneista ja 67 prosenttia lyhytterapiassa käyneistä potilaista voi hyvin.

Myös potilaiden työkyky parani: sairauslomalla olevien määrä putosi hoidon myötä kummassakin ryhmässä.

Neljän kuukauden hoidon jälkeen 5 prosenttia terapiaa saaneista ja 15 prosenttia lääkehoitoa saaneista oli enää sairauslomalla, kun hoidon alussa osuus oli molemmissa 50 prosenttia.

Salminen korostaa työterveyshuollon avainasemaa masennuksen hoidossa. Potilaat toipuvat hyvin, kun hoito aloitetaan ajoissa.

STT, YLE24

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu