Parin viikon lepoloma varattuna Cha-Amiin.
Kokemuksia kyseista hotellista kaivattaisiin...ja miksei myös itse Cha-Amistakin :)
Bungalow Regent Chalet, Cha-Am
3
1179
Vastaukset
- tahtoo takaisin
Tiesit varmaan, että hotellisi sijaitsee Hua Hinin ja Cha-amin välissä, ei siis kaupungissa. Hua Hinista löydät enemmän meininkiä.. Taksille tulee hintaa 150-200bht/suunta (3-4e) ja matkaa Hua Hiniin on n. 17km. Hotellin ympäristöstä löytyy ainakin pari kymmentä ravintolaa, räätäleitä ja ranta-ravintoloita vaikka minkä verran. Lounas tai päivällinen maksaa yhden ja seitsemän euron väliin riippuen paikasta ja ruoasta. Hyviä viinejä on varmasti vaikea löytää ja olut maksaa hotellin ulkopuolella tyypillisesti euron ja kahden väliin. Hauskaa matkaa!
- zil
Olimme vuosi sitten Regency Wingissä ja pidimme kovasti paikasta. Palvelu erinomaista, ruoka hyvää, mahtava puutarha hotellien ympärillä. Ainoa huono puoli oli ranta, jossa oli voimakas laskuvesi ja merivesi sameaa, joten meressä emme uineet. Vaatteet pesetimme rannalla olevassa pesulassa ja ei maksanut paljoa. Jonkin matkan päässä hotellilta oli pieni "kylä", jossa oli muutama hyvä ruokapaikka, erityisesti jäi mieleen Bambu Corner, jossa kävimme useasti. Muutoin hotelliympäristö oli tosi rauhallinen ja kävimmekin monesti myös Hua Hinissä, jonne pääsi kätevästi taksilla. Siellä oli enemmän vipinää. Itse Cha Amin kylässä kävimme myös ja siellä ei kyllä ollut oikein mitään muuta kuin paikallisasutusta.
Kwai-joen reissulle kannattaa ehdottomasti mennä! Hyvää lomaa! - Sarah
Itse olin nyt helmikuussa juuri viikon verran tuossa "bungalowi-kylässä".
Alkufiilikset oli aika masentavat.. olimme juuri saapuneet ihanasta Pohjois-Thaimaasta, ja vastassa oli koko päivän jatkuva vesisade sekä autio turistikylä. Ketään ei tosiaan liikkunut ulkona, ja taivaanrantaa ei sumun/häkärän takia nähnyt lainkaan. Kävimme syömässä alueen omassa ravintolassa, jossa moskiitot söivät jalat paukamille ja ruoasta revittiin jumalattomia hintoja (siis verrattuna siihen mihin olimme tottuneet, Suomeen verrattuna edullista se oli silti). Kymmenet vierekkäin olevat räätälit riivasivat ja huutelivat vierailemaan puotiinsa, ja pikku hiljaa rupesi ahdistamaan..
Mutta parin päivän päästä aurinko rupesi paistamaan kunnolla, ja koko lomakylä tuntui heräävän eloon! En tiedä mistä koloista ne kaikki ihmiset yhtäkkiä sinne tulivat, mutta yhtäkkiä ympärillä olikin harmauden sijasta vihreä ja kukkiva keidas, jossa elämää riitti. Uima-allasalue oli tosi jees, mitä nyt vähän kyräilemistä riitti näistä "vakipaikkansa" varanneista, jotka valloittivat jo aamuviidestä lähtien parhaat aurinkopaikat. Vierailijoilla on ilmeisesti mahdollisuus vierailla kaikkien kolmen alueen hotellin uima-allasalueella, joten tämä mahdollisuus kannattaa käyttää hyväkseen.
Kuten jo aiemmin oli mainittukin, ranta ei ollut mikään "valkohiekkainen unelma", vaan vesi velloi välillä aika epäilyttävän värisenä. Itse rantakaistele oli aika kapea, etenkin nousuveden aikaan, joten kukaan ei hiekalla aurinkoa ottanut, korukaupustelijat joutuivat siis huutelemaan tarjouksiaan toisilleen.
Lounaan suhteen tuli aina vähän ongelmia, tai ihan vieressä ei mitään kauppaa tms. ollut. Bungalowi-alueen oma ravintola toki oli avoinna, mutta annokset huimasivat hinnallaan - eivät laadullaan.
Aamiainen oli järjestetty hienosti ihan rannan yllä sijaitsevalle terassille, jota suuret palmut suojasivat. Siitä oli hyvä aloittaa uusi päivä aunringonnousua katsellen.
Itse bungalowit oli ihanat ja siistit! Káikki oli uuden tuntuista, ja siivojat hoitivat työnsä erinomaisesti. Oma terassi oli enemmän kuin kiva juttu, ja monet illat kuluivatkin siinä istustkellen ja suitsukkeita poltellen. Liskot katossa ja sammakoiden kurnutus toivat vaan oman viidakkomaisen lisämausteensa oleskeluun..
Kaiken kaikkiaan paikka on siis omiaan rentoutumiseen ja aivot narikkaan -toimintaan. Viikko oli ihan riittävä aika siellä, juuri kauemmin ei kyllästymättä olisi jaksanut vaan loikoilla. Joten kirjat/ristikkolehdet vaan mukaan ja paistattelemaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803