"Boräntorna slår nya bottenrekord.
Igen.
-Och de kan gå ned ytterligare, säger Anders Andersson, förlagschef på Privata Affärer."
Igen.
-Och de kan gå ned ytterligare, säger Anders Andersson, förlagschef på Privata Affärer."
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikös ne korot olleet alhaalla, kun olemme EMUSssa mukana. Mites tämä nyt menee ?
Ruotsillahan on kruunu ja omat korot.
Heh heh välittäjältä heikko esitys.
Mitähän sä halusit nyt tollakin sanoa ????
http://www.geographia.com/malaysia/perak.html
Heh, expertit hyvinkin. Jos kaveri on töissä privata affärer nimisessä yrityksessä, uskoisin että hänellä on samat motiivit kuin meidän omalla P Aunolalla.
Just ruotsalaiset Tukholman TKK:n kiinteistöprofessorit varoittivat kiinteistökriisistä ja arvopaperilehdessäkin oli juttu ruotsin kiinteistömarkkinoista:
Ruotsissa povataan kiinteistökriisiä
Markku Huusko -- Asumisen hinta on noussut Ruotsissa seitsemän vuotta yhtä kyytiä.
Ruotsalainen lehdistö on nostanut näyttävästi esille kiinteistökriisin mahdollisuuden. Dagens Industri viittaa sikäläisiin kiinteistötaloustieteiljöihin Stellan Lundströmiin ja Erik Perssoniin, joiden mukaan nykytason säilyttäminen edellyttäisi Ruotsin taloudelta eurooppalaista huipputasoa.
Tutkijat ovat kiinnittäneet huomionsa siihen, että hinnat ovat tuplaantuneet seitsemässä vuodessa. Markkinoilla olisi runsaasti samoja piirteitä kuin 1980-luvulla. Tuolloin asumisen hinta kipusi Ruotsissa vuodesta 1983 seitsemän vuotta eteenpäin, muistutetaan.
Jutussa viitataan alhaiseen korkotasoon, joka on johtanut kuukausierien suhteelliseen alentumiseen. Lopputulema on se, että jossain vaiheessa korot nousevat ja moni perhe joutuu ahtaalle.
Ruotsin kiinteistömarkkinoiden viime vuosien kehitys ja siihen vaikuttaneet tekijät ovat varsin samat kuin Suomessa
on siis tämä Privata Affarer. Tämä verkkolehti pyrkii tekemään markkinoista objektiivisia analyyseja, mutta toki on niin, että jos korkojen laskua povaavat, niin millään eivät voi olla oikeassa. Vai mitä, Teuvo ?
ok, erehdyin.
"Och de kan gå ned ytterligare"
En silti saa tusta irti että he POVAISIVAT korkojen laskua. Saatko sinä, Nåmenhej?
Yritin käydä lukemassa artikkelin mutta tuli seuraava viesti sivuilta: 12:15: Vi har tekniska problem just nu. Vi beklagar avbrottet.
Kokeillaan myöhemmin uudestaan..