Ensisynnytys suurempi mielenterveysriski

Anonyymi-ap

Hyvä artikkeli
https://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/a/2011012713082238

"Ensisynnytys suurempi mielenterveysriski kuin abortti. Laaja tutkimus osoitti, että äidiksi tuleminen on mielenterveyden kannalta suurempi riski kuin abortti.

Tanskalaistutkimukseen otti osaa 365 550 naista, jotka tekivät abortin tai synnyttivät ensimmäisen lapsensa vuosina 1995-2007. Kenelläkään ei ollut menneisyydessään sairaalahoitoa vaatineita mielenterveysongelmia. Tutkimusjakson aikana 84 620 naista teki abortin ja 280 930 sai esikoisensa.

Abortin tehneiden keskuudessa 15 naista tuhannesta tarvitsi apua mielenterveysongelmiin vuoden sisällä ensimmäisestä raskaudenkeskeytyksestä. Sama määrä naisia oli kuitenkin kaivannut apua jo yhdeksän edeltäneen kuukauden aikana.

Tutkijoiden mukaan raskauden keskeytyksiin hakeutuvat naiset tulevat väestöstä, jolla on jo alun perin suurempi todennäköisyys kärsiä psyykkisistä ongelmista. Suuri osa heistä kamppailee myös taloudellisten ongelmien kanssa ja heillä on keskimääräistä enemmän suunnittelemattomia raskauksia.

Vaikka ensisynnyttäjillä oli kaiken kaikkiaan vähemmän mielenterveysongelmia, apua hakeneiden äitien määrä oli huomattavasti suurempi. Noin seitsemän naista tuhannesta haki apua mielenterveysongelmiin vuoden sisällä synnytyksestä. Uudelleen synnyttäjistä vain neljä tuhannesta haki apua.

Sekä ensisynnyttäjät että raskauden keskeyttäneet hakivat useimmin apua ahdistukseen, vaikeaan stressiin ja masennukseen.

New England Journal of Medicine -lehdessä julkaistusta tutkimuksesta raportoi Huffington Post -verkkolehti. Tutkimuksen rahoittivat Tanskan lääketieteellisen tutkimuksen neuvosto ja Susan Thompson Buffet -rahasto, joka tukee aborttioikeutta kannattavia organisaatioita ja projekteja.

Tutkimuksessa ei selvitetty, miksi raskaudet keskeytettiin. Tutkijat huomioivat vain ne mielenterveyden ongelmat, jotka johtivat sairaala- tai avohoitoon eikä tarkastellut lievää masennusta tai muita vähäisempiä oireita."

9

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä tutkimusta lainataan myös Duodecimissa:
      "Abortti ei altista naista mielenterveysongelmille
      Uutispalvelu Duodecim
      3.2.2011
      Uutispalvelu Duodecim
      Abortin on pelätty lisäävän naisten mielenterveysongelmia, mutta tuoreen tanskalaistutkimuksen mukaan pelko on ollut turha.

      New England Journal of Medicine -lehdessä julkaistut tulokset osoittavat, että aborttiin päätyvillä naisilla on toki tavallista useammin mielenterveysongelmia, mutta ongelmat pysyvät samalla tasolla ennen ja jälkeen abortin."

      https://terveysportti.mobi/terveyskirjasto/uutismaailma.duodecimapi.uutisarkisto?p_arkisto=1&p_palsta=10&p_artikkeli=uux14531

    • Anonyymi

      Ja kas "ylläri" mikä taho sieltä taustalta löytyy...
      >Tutkimuksen rahoittivat Tanskan lääketieteellisen tutkimuksen neuvosto ja Susan Thompson Buffet -rahasto, _joka tukee aborttioikeutta kannattavia organisaatioita ja projekteja_.> ..erittäin uskottavaa ja taatusti ihan "puolueetonta"! :D

      Ketä tällainen tulos yllättää? XD
      "Tuore" tutkimus on vuodelta 2011..
      ja sitten on taas monia muita tutkimuksia jotka kertoo ihan muuta
      https://afterabortion.org/abortion-contributes-to-mental-health-problems-both-sides-agree-according-to-a-comprehensive-medical-review/
      https://afterabortion.org/each-abortion-increases-womans-risk-of-premature-death-by-50-new-study-reports/
      https://afterabortion.org/most-studies-show-abortion-linked-to-increased-mental-health-problems/

      Tällaisiakin löytyi
      https://www.womenofgrace.com/blog/6849
      https://www.bakersfield.com/opinion/abortion-study-got-it-wrong/article_c397c95c-666e-5c7c-b201-d9614fe45788.html

      Onhan se kumma kyllä että kuitenkin aborttien jälkeen itsemurhaluvut on 6 kertaiset synnyttäneisiin verrattuna.. mutta eihän se varmastikaan mistään mielenterveysongelmista johtunut, eikä ne ainakaan abortista! XD

      • Anonyymi

        "Onhan se kumma kyllä että kuitenkin aborttien jälkeen itsemurhaluvut on 6 kertaiset synnyttäneisiin verrattuna.."

        Tästä väitteestä ei löydy mitään validia tutkimusta.

        Se että joku uskonnollinen amerikkalainen abortinvastainen hörhöseura "kiistää" jonkun tutkimuksen pystymättä osoittamaan mitään oikaisua ei merkitse mitään.

        Jos suomalainen lääkäriseura, joka ei pidä naisen ruumista poliittisena pelinappulana mitä jenkeissä, itse lainaa tutkimusta niin voidaan pitää luotettavana. 👍


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Onhan se kumma kyllä että kuitenkin aborttien jälkeen itsemurhaluvut on 6 kertaiset synnyttäneisiin verrattuna.."

        Tästä väitteestä ei löydy mitään validia tutkimusta.

        Se että joku uskonnollinen amerikkalainen abortinvastainen hörhöseura "kiistää" jonkun tutkimuksen pystymättä osoittamaan mitään oikaisua ei merkitse mitään.

        Jos suomalainen lääkäriseura, joka ei pidä naisen ruumista poliittisena pelinappulana mitä jenkeissä, itse lainaa tutkimusta niin voidaan pitää luotettavana. 👍

        "mitään validia tutkimusta."

        Ja TAAS näemmä trollilta ihan "unohtui" se Suomessa tehty Stakesin tutkimus.. XD

        "Se että joku uskonnollinen amerikkalainen abortinvastainen hörhöseura "kiistää""

        Sillä ei ole merkitystä että jonkun feminatsiseuran rahoittamana saadaan vääristeltyä "tutkimuksesta" tarkoituksen mukaiset höpöhöpö tulokset, eikä myöskään sillä mikä taho osoittaa räikeimmät harhaanjohtamiset.

        "itse lainaa tutkimusta niin voidaan pitää luotettavana"

        Ei ole merkitystä jos jotkut kanssasi samanmieliset hörhölääkärit on ottaneet taustoihin tutustumatta tai niitä tahallaan esille tuomatta mainittavakseen läpeensä puolueellisen tahon tarkoitushakuisen tekeleen.

        Päteekö sama muuten niihin tutkimuksiin joiden tulos ei sinua satu miellyttämään? :) Vai onko ne vain olemattomia, "ei mitään validia" tutkimuksia..


    • Anonyymi

      Kannattaa kuitenkin muistaa ihan ihmisen luonnollinen biologia! Lapset kannattaa tehdä nuorena, sillä rintasyövän riski on suurempi lapsettomilla tai naisilla ensisynnytys yli 30 vuoden iässä verrattuna nuorempana synnyttäneisiin. "Varhainen kuukautisten alkamisikä ja myöhäiset vaihdevuodet lisäävät sairastumisriskiä, kuten myös synnytysten vähäisyys sekä . Nuorella iällä esimerkiksi imukudossyövän vuoksi annettu rintakehän sädehoito voi aiheuttaa myöhemmin rintasyövän. https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00618#s2

      • Anonyymi

        "Kannattaa kuitenkin muistaa ihan ihmisen luonnollinen biologia! Lapset kannattaa tehdä nuorena, sillä rintasyövän riski on suurempi lapsettomilla tai naisilla"

        Enemmän vaikuttaa geneettinen tekijä. Lapset tehdään silloin kun nainen haluaa eikä lasten teko saa olla mitään mukavuuslapsentekoa oman terveyden hoitoa katsoen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Kannattaa kuitenkin muistaa ihan ihmisen luonnollinen biologia! Lapset kannattaa tehdä nuorena, sillä rintasyövän riski on suurempi lapsettomilla tai naisilla"

        Enemmän vaikuttaa geneettinen tekijä. Lapset tehdään silloin kun nainen haluaa eikä lasten teko saa olla mitään mukavuuslapsentekoa oman terveyden hoitoa katsoen.

        Totta kai jokainen tekee miten haluaa!!!! Siitä ei ollut ollenkaan kysymys.
        Kysymys oli nimenomaan riskitekijöiden kasvusta suhteessa ensisynnytysikään, kuten fiksummat osaavat lukea. Ihmisen luonnollinen biologia kun ei ota huomioon mielipiteitä. Geeniperimähän on YKSI ratkaiseva tekijä, osa ihmisen luonnollisesta biologiasta.


    • Anonyymi

      On hyvä tietää:
      Synnytyksen jälkeinen masennus PPD on nimenä hieman harhaanjohtava. Kyse ei nimittäin ole niinkään paljon itse synnytyksestä kuin syntymän jälkeisestä ajasta ja sopeutumisesta uuteen elämään. Dramaattinen tai traumaattinen synnytys voi takuulla heikentää vauva-ajan psyykkistä vointiasi tuntuvasti. Silti PPD:n kehittyminen ei välttämättä edellytä synnytystä. Myös adoptiovanhemmat ja kumppani voivat masentua vanhemmaksi tullessaan. https://www.libero.fi/sinun-vaiheesi/artikkelit/vauva--/synnytyksen-jalkeinen-masennus/
      Faktantarkistus: Tova Winbladh, laillistettu psykologi
      Veikkaan myös, että PPD voi yllättää keskenmenon seurauksena, koska "koko uusi maailma" romahtaa ja pitää taas palata siihen entiseen.

      Joillakin on yleisestikin vaikeampi sopeutua suuriin muutoksiin, myös sillä aviomiehellä, vaikka hän ei tehnyt aborttia tai synnyttänyt! Netistä löytyy mm. tällainen yksinkertainen itsearviotesti/opas, jolla voi testata suhtautumista muutoksiin. https://heuristica.fi/wp-content/uploads/2018/02/Miten-suhtaudun-muutokseen-Miniopas.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2500
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      55
      1816
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1274
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      299
      1087
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      992
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      903
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      894
    8. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      12
      838
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      49
      815
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      113
      807
    Aihe