Duodecim: Synnytyksen jälkeinen masennus

Anonyymi-ap

"Synnytyksen jälkeiseen masennukseen sairastuu noin 10 % äideistä. Vaikeusaste vaihtelee lievistä oireista psykoottiseen masennustilaan. Myös taudinkuva vaihtelee: ahdistusoireita, traumaperäisiä oireita ja erilaisia häiriöitä äidin ja lapsen suhteessa voi ilmetä rinnakkain. Moni äiti ei hae apua ja monille apua ei koskaan tarjota. Kuitenkin pitkään jatkuva oireilu saattaa vaikuttaa lapsen kehitykseen. Hoito muistuttaa muiden masennustilojen hoitoa: psykologisia, biologisia ja sosiaalisia tukitoimia yhdistetään. Useimpia masennuslääkkeitä voidaan käyttää, vaikka äiti imettää. Jotta synnytyksen jälkeiset masennustilat havaittaisiin ja niitä päästäisiin hoitamaan, tarvitaan sekä perusterveydenhuollossa että erikoissairaanhoidossa lisäpanoksia, muun muassa jatkokoulutusta ja enemmän aikaa synnyttäjää kohti."

https://www.duodecimlehti.fi/duo91650

4

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin yksi kymmenestä naisesta kärsii jossakin muodossa vaivasta, jota kutsutaan synnytyksen jälkeiseksi masennukseksi, tai oikeammin post partum -masennukseksi (PPD). Synnytyksen jälkeinen masennus on nimenä hieman harhaanjohtava. Kyse ei nimittäin ole niinkään paljon itse synnytyksestä kuin syntymän jälkeisestä ajasta ja sopeutumisesta uuteen elämään. Dramaattinen tai traumaattinen synnytys voi takuulla heikentää vauva-ajan psyykkistä vointiasi tuntuvasti. Silti PPD:n kehittyminen ei välttämättä edellytä synnytystä. Myös adoptiovanhemmat ja kumppani voivat masentua vanhemmaksi tullessaan. https://www.libero.fi/sinun-vaiheesi/artikkelit/vauva--/synnytyksen-jalkeinen-masennus/
      Faktantarkistus: Tova Winbladh, laillistettu psykologi

    • Anonyymi

      Aborttöörejä masentaa ainakin 6 kertaa enemmän, mikä johtaa näin usein myös hautaan oman käden kautta. Muut sitten ilmeisesti jää vain kärvistelemään surkeaa elämäänsä monenlaisissa mielenterveysongelmissa.

      http://vintti.yle.fi/yle.fi/akuutti/arkisto2001/180901.html
      >Raskaasta ja raastavasta kokemuksesta johtuen neljäs osa abortin tehneistä naisista tarvitsee psykoterapeuttista apua.>

      • Anonyymi

        "Aborttöörejä masentaa ainakin 6 kertaa enemmän" Kyllä ja itsemurhaluvut abortintekijöillä lisääntyivät 6-kertaiseksi.
        "Suomalaisessa, jo vähän vanhemmassa, mutta laajassa, silloisen Stakesin rekisteritutkimuksessa selvitettiin itsemurhan esiintyvyyttä vuosi raskauden jälkeen liittyen erityyppisiin raskauksiin vuosina 1987-1994. Tuloksia verrattiin keskimääräiseen itsemurhalukuun, joka oli 11,3/ 100
        000.
        Synnyttäneiden keskuudessa luku oli 5,9 eli huomattavasti alhaisempi. Keskenmenon saaneilla luku kohosi18,1:een. Abortin tehneiden keskuudessa itsemurhaluku oli 34,7 eli noin kuusinkertainen synnyttäneisiin verrattuna ja kolminkertainen keskivertolukuun verrattuna itsemurhan tehneiden naisten kesken. Loppupäätelmä tässä laajassa tutkimuksessa oli, että suurentunut riski abortin
        jälkeiselle itsemurhalle viittaa abortin vahingollisiin vaikutuksiin liittyen naisen mielenterveyteen.
        Tutkimuksessa pohdittiin myös alhaisen sosiaalisen tuen ja alhaisen sosioekonomisen statuksen mahdollista vaikutusta ei-toivottuun raskauteen ja abortin jälkeiseen itsemurhaan. (Gissler ym.
        1996.)"
        Itsemurhaluvuissa on erityisen mielenkiintoinen tulos: synnyttäminen (5.9) vähensi keksimääräistä itsemurhien määrää (11,3) huomattavasti, kun taas abortti lisäsi sitä reilusti (34,7)!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1483
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      971
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      801
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      794
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      740
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      72
      717
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      699
    9. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      69
      692
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      687
    Aihe