Lonkan ja jalan särky

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään vastaava alkoi noin kk sitten
Nukkuessa lonkat kipeytyy sekä aamuisin on jalkaterät kipeät . Ylös noustessa kivut loppuvat noin 30 min aikana
Mikähän minua vaivaa?
Lääkärille saatu aika vasta ensikuun alussa

3

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä on joskus enemmän, joskus vähemmän, mutta kylläkin koko jalan mitalla. Useimmiten se on toisessa jalassa kerrallaan. Todennäköisesti iskiashermo jää johonkin jumiin. Uusi sänky on auttanut paljon. On merkkejä siitäkin, että paremmasta jalasta uhkaa tulla toista huonompi. Mulla on myös muuta jaloissa, monenlaista neuropatiaa. Hiljalleen kävely on muuttunut rasittavammaksi eikä syy ole heikentynyt muu terveys.

      Jos sulla on lonkissa ja jalkaterissä eikä muualla, lienee nivelissä vikaa. Lonkkasärky sängyssä on yleistä tällöin painevaikutuksen johdosta. Jos olisi kulumaa, luulisi huomaavan myös liikkuessa.

      Monisairas

    • Anonyymi

      Itsellä siivoustyö ollut yli 12 v. Ikää yli 50. Vuosien varrella vaan paheneva lonkkakipu vasemmalla. Säteilee jalkaan alemmas. On myös vaikeuksia kumartumisessa ottamaan maasta, jotakin- kun levittää jalat paremmin ensin, homma toimii.
      Yösärkyä ei silleen ole, mutta liikkuessa joka ikisellä askeleella. Työvuoron jälkeen on sairain olo, rasitus pahentaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe