Jokainen näitä joutuu käyttämään työssään. Joillakin uudet, toisilla taas vanhat ja käytetyt.
Minkälaisiin ongelmiin te olette joutuneet näiden yhdistelmäkoneiden kanssa, ja miten olette selvinneet tilanteesta?
Usein tulee korjaaja paikalle, mutta joskus tilanne ratkeaa omin avuin.
Omassa toimipisteessäni ongelmana on usein se, että kone lopettaa vedentulon. Säiliö täynnä, letkut kiinni ja hana auki. Mitä arvelette, että voisi olla syynä?
Siivouskoneet
16
606
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on niin paska kone että jättää jäljet lattiaan.. Aina pakko vetää mopilla uusiks että jäljet häviää.. Turhauttavaa..
- Anonyymi
Onko imujalka likainen tai risainen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko imujalka likainen tai risainen?
Ei oo hajalla, laikasta jää jäljet lattiaan..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo hajalla, laikasta jää jäljet lattiaan..
Antaako se vettä?
Usein olen huomannut,että laikasta jää jälkeä, ja ei olekkaan tullut vettä.
- Anonyymi
Oikeastaan ainoa iso ongelma lattiakoneen kanssa on se ettei minulla ole taitoa huoltaa sitä(hihna/harjanvaihdot/sähköviat). Kone on kyllä tullut vuosien varrella muutoin hyvin tutuksi. Hyvä vehje kun on kunnossa.
- Anonyymi
Kaikkea ei voi osata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikkea ei voi osata.
Vaan kun vähän väliä on vikoja. Eikä ole huoltajaa,eikä ole ns minun kone tai firman josta käsin teen. Likatyyppu on,pinta-alaakin.
Siinäpä dilemma.
- Anonyymi
Yhdistelmä koneen käytön ainoa ongelma on se, ettei sitä ehdi käyttää!
- Anonyymi
Kyllä lähtee
- Anonyymi
I moppi ärsyttää purkaa koko masina, että saat puhdistettua, ja etenkin lika vesi letku hankala saada paikalleen. Huonot irralliset osat.
- Anonyymi
Mikä on likatyyppy ja miksi moppi ärsyttää? 🤨
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on likatyyppy ja miksi moppi ärsyttää? 🤨
Likatyyppi, on mikä kohteissa ratkaisee,minkä aineen kanssa ja kuinka usein koneella ajetaan. Esimerkiksi teollisuudessa välttämätöntä joissain paikoissa konettaa usein. Kun työläisten pitää pysyä jaloillaan.
Hiilivetylikatyypeistä osa on hyvinkin livakoita. Näissä myös taukotilat on työllistäviä siivota. Joka paikkaan kulkeutuu kengissä mustaa öljyä... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Likatyyppi, on mikä kohteissa ratkaisee,minkä aineen kanssa ja kuinka usein koneella ajetaan. Esimerkiksi teollisuudessa välttämätöntä joissain paikoissa konettaa usein. Kun työläisten pitää pysyä jaloillaan.
Hiilivetylikatyypeistä osa on hyvinkin livakoita. Näissä myös taukotilat on työllistäviä siivota. Joka paikkaan kulkeutuu kengissä mustaa öljyä...Monia vuosia siivosin s market, ja joka päivä piti ajaa ihan aineen kanssa. Niin paljon tulee rullakoiden mukana likaa, joka ei lähde muuten irti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on likatyyppy ja miksi moppi ärsyttää? 🤨
Likatyyppi oli minulla vuosia öljy ja leikkuunesteet...
Ja jotta olisin saanut puhtaampaa, sen lattiskoneen ois kuulunut olla suht kunnossa.
Vai millä jossain missä pääasiallinen lika on öljyjä tuotantotiloissa, otatte?
- Anonyymi
S market ym kaupat tarvitsee kunnon aineet peli koneet , ym törkyiset pinnat eivät pelkällä vedellä ja liinalla lähde kunnolla puhtaaksi. Jotkut esimies tahot eivät ymmärrä miksi aineita menee 2 kk aikana jo yksi kanisteri yleis puhdistajaa. Ainakin kone ajoon hupenee kovin helposti.
- Anonyymi
Kaikista paskinta on tehdä työnsä vanhoilla imurin romuilla, josta letkut käytössä venyy ja alkaa mennä rikki. Kovassa käytössä ei meinaa kestää, ja kauhean kerjäämisen myötä jonkun p.. tilalle saat, tai mahdollisimman halvan romun.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585473Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4324754Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483899KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863413Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182268Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542091- 1282049
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241519