Portaikossa on tummunut, vanha puinen puolipaneeli. Se on varmaan joskus lakattu( yli 10 v. sitten...). Kuinka sellaisen maalaus onnistuu, haluan sen valkoiseksi? Onko pakko hioa vai riittääkö maalipesu ja maali päälle? Mitä maalia suosittelet?
Lakatun paneelin maalaus?
9
46069
Vastaukset
- mualari
Hio ainakin lakan pinta rikki, jotta maali saa tartunnan.
Alle otepohja ja päälle valkolakka tai empire. - sis.saneeraaja
riittää mutta parempi tulee kun hiot.
- niilo
Hio vain pinta rikki. Jos ei paneleissa kulutusta, niin Helmi-kalustemaali on hyvä ja helppo levitteinen. Eikä hajullaan tuota kellekkään ongelmia.
- Remonttinainen
Meillä juuri viikko sitten valmistui vastaava remppa, tosin me maalasimme Helmi -kalustemaalilla vaaleanvihertäviksi. Kokemuksesta voin sanoa, että kannattaa hiekkapaperilla "karhentaa" lakkapinta kauttaaltaan, kaikkea lakkaa ei tarvi poistaa, mutta sillä lailla että maali tarttuu.
Jos valkoista haluat niin Maalarin valkolakkaa suosittelisin minäkin, tosin se on liuotinohenteista eli haisee kaamealle, tuulettamisesta täytyy huolehtia. Myös kalustemaaleja kuten tuota meidän käyttämäämme Helmi kalustemaalia voi käyttää. - Petri
Muutama vuosi sitten meillä oli vastaavanlainen projekti. Vanhat lakatut paneelit käsiteltiin sävytetyllä lakalla. Paneelit oli aiemmin lakattu noin parikymmentä vuotta sitten. Lakkapintaa ei käytännössä enää ollut lainkaan.
Paneeleita ei millään tavalla hiottu tai pesty ennen uusintakäsittelyä. Sen kun vain alettiin vedellä uutta lakkaa pintaan. Ja hyvin on pysynyt ainakin tähän asti. - Tuulia
Ostamassa 23v. vanhaa taloa, jossa pari seinää vanhaa tummunutta mäntyä. Liekö enää lakkapintaakaan jäljellä niin vanhassa jos ei olla kertaakaan uudelleenlakattu. Tekisi mieli maalata valkoiseksi... hmmmm.
- mmminä vaan
Kotona samoja kattoja tässä maalannu valkoiseksi, seuraavaksi olisi muutama koko seinän korkuinen paneeli. Jos vanha lakkapinta on niin kuin meillä, eli lähes olematon, riittää pelkkä maalarinpesu. Sekin on ehkä tarpeetonta jos pinta on puhdas. Mutta jos paneelin pinta on kiiltävä kannattaa ehdottomasti hioa kiilto pois. Samalla voi kattoa tarviiko hioa karheita oksakohtia tms. Eikä sitä tarvii jäädä hankaamaan, kiilto lähtee tosi helposti.
Kannattaa pohjamaalata jollain peruspohjamaalilla ensin, se ei peity kerralla. Riippuen käytetystä lakasta saattaa tulla keltaisena maalipinnan läpi, huomaa kyllä heti kun maali on kuivunu. Jos se tulee läpi siihen ei auta vaikka laittais 10 kerrosta maalia, aina tulee läpi. Tällöin pitää laittaa väliin vielä joku hyvä pohjamaali, esim otex eristää sen lakan ennen pintamaalia. Pintamaaliks ei tosiaan ole pakko valita mitään kallista kalustemaalia jos ei ole pelkoa että kolhiintuu paljon, minä maalaan omani ihan perusseinämaalilla, vesiohenteisella vielä. (Haloooo katonmaalaajat??!!!)
Kysy ihmeessä maalikaupasta ohjeita, ne neuvoo erittäin mielellään. - Aito ammattilainen
Pesu ja kevyt hionta riittää, jos maalaat näin. 1 osa oksalakkaa, 4 osaa valkoista öljymaali. Peittää ensimmäisellä tai toisella kerralla ja pysyy varmasti. Satoja, ellei tuhansia neliöitä maalattu näin.
- tupe
Sen verran eri linjoilla täällä päässä että aina ei tarvitse edes hioa paneeleita. Monesti riittää pelkkä puhdistus ja sen jälkeen esimerkiksi kalusteöljymaalia, ei seinämaalia. https://kodinplaza.fi/ mukaan vesiohenteinen seinämaali saattaa kuivua liian nopeasti ja sen paksuus tarkoittaa, että pinnasta on hankalampi saada sileää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3067708Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne856019Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1713560Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322037Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951911Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san221886- 361669
- 441494
- 221441
- 551422