Portaikossa on tummunut, vanha puinen puolipaneeli. Se on varmaan joskus lakattu( yli 10 v. sitten...). Kuinka sellaisen maalaus onnistuu, haluan sen valkoiseksi? Onko pakko hioa vai riittääkö maalipesu ja maali päälle? Mitä maalia suosittelet?
Lakatun paneelin maalaus?
9
47456
Vastaukset
- mualari
Hio ainakin lakan pinta rikki, jotta maali saa tartunnan.
Alle otepohja ja päälle valkolakka tai empire. - sis.saneeraaja
riittää mutta parempi tulee kun hiot.
- niilo
Hio vain pinta rikki. Jos ei paneleissa kulutusta, niin Helmi-kalustemaali on hyvä ja helppo levitteinen. Eikä hajullaan tuota kellekkään ongelmia.
- Remonttinainen
Meillä juuri viikko sitten valmistui vastaava remppa, tosin me maalasimme Helmi -kalustemaalilla vaaleanvihertäviksi. Kokemuksesta voin sanoa, että kannattaa hiekkapaperilla "karhentaa" lakkapinta kauttaaltaan, kaikkea lakkaa ei tarvi poistaa, mutta sillä lailla että maali tarttuu.
Jos valkoista haluat niin Maalarin valkolakkaa suosittelisin minäkin, tosin se on liuotinohenteista eli haisee kaamealle, tuulettamisesta täytyy huolehtia. Myös kalustemaaleja kuten tuota meidän käyttämäämme Helmi kalustemaalia voi käyttää. - Petri
Muutama vuosi sitten meillä oli vastaavanlainen projekti. Vanhat lakatut paneelit käsiteltiin sävytetyllä lakalla. Paneelit oli aiemmin lakattu noin parikymmentä vuotta sitten. Lakkapintaa ei käytännössä enää ollut lainkaan.
Paneeleita ei millään tavalla hiottu tai pesty ennen uusintakäsittelyä. Sen kun vain alettiin vedellä uutta lakkaa pintaan. Ja hyvin on pysynyt ainakin tähän asti. - Tuulia
Ostamassa 23v. vanhaa taloa, jossa pari seinää vanhaa tummunutta mäntyä. Liekö enää lakkapintaakaan jäljellä niin vanhassa jos ei olla kertaakaan uudelleenlakattu. Tekisi mieli maalata valkoiseksi... hmmmm.
- mmminä vaan
Kotona samoja kattoja tässä maalannu valkoiseksi, seuraavaksi olisi muutama koko seinän korkuinen paneeli. Jos vanha lakkapinta on niin kuin meillä, eli lähes olematon, riittää pelkkä maalarinpesu. Sekin on ehkä tarpeetonta jos pinta on puhdas. Mutta jos paneelin pinta on kiiltävä kannattaa ehdottomasti hioa kiilto pois. Samalla voi kattoa tarviiko hioa karheita oksakohtia tms. Eikä sitä tarvii jäädä hankaamaan, kiilto lähtee tosi helposti.
Kannattaa pohjamaalata jollain peruspohjamaalilla ensin, se ei peity kerralla. Riippuen käytetystä lakasta saattaa tulla keltaisena maalipinnan läpi, huomaa kyllä heti kun maali on kuivunu. Jos se tulee läpi siihen ei auta vaikka laittais 10 kerrosta maalia, aina tulee läpi. Tällöin pitää laittaa väliin vielä joku hyvä pohjamaali, esim otex eristää sen lakan ennen pintamaalia. Pintamaaliks ei tosiaan ole pakko valita mitään kallista kalustemaalia jos ei ole pelkoa että kolhiintuu paljon, minä maalaan omani ihan perusseinämaalilla, vesiohenteisella vielä. (Haloooo katonmaalaajat??!!!)
Kysy ihmeessä maalikaupasta ohjeita, ne neuvoo erittäin mielellään. - Aito ammattilainen
Pesu ja kevyt hionta riittää, jos maalaat näin. 1 osa oksalakkaa, 4 osaa valkoista öljymaali. Peittää ensimmäisellä tai toisella kerralla ja pysyy varmasti. Satoja, ellei tuhansia neliöitä maalattu näin.
- tupe
Sen verran eri linjoilla täällä päässä että aina ei tarvitse edes hioa paneeleita. Monesti riittää pelkkä puhdistus ja sen jälkeen esimerkiksi kalusteöljymaalia, ei seinämaalia. https://kodinplaza.fi/ mukaan vesiohenteinen seinämaali saattaa kuivua liian nopeasti ja sen paksuus tarkoittaa, että pinnasta on hankalampi saada sileää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1082727EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291321- 981156
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas162997Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366987Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133948- 54833
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22663- 40648
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta109625