Mika Aaltolan presidenttikampanja

Mika Aaltola käy Turkissa Suomen presidentin ja hallituksen seläntakana ja vaatii kansan enemmistön nimissä hakemaan Natoon yksin?
Kenen asialla hän on? Mikä taho ohjaa hänen toimintaansa?
7144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olisiko kyseessä perussuomalaiset?

Äänestä

IS:
Aaltolan mukaan Suomeen suhtaudutaan Turkissa suopeammin kuin Ruotsiin.

Aaltola sanoo Twitter-viestissään, että ”Suomen pitäisi viestittää kykyään erottaa hakemukset, koska nyt ne on poliittisesti sidottu toisiinsa.”

UPIn neuvottelukunnan varapuheenjohtaja Saara-Sofia Sirén sanoo MTV uutisille, että Aaltolan Turkin matka on esillä neuvottelukunnan seuraavassa kokouksessa.

– Ulkopoliittisen instituutin tehtävä on tuottaa tutkittua tietoa päättäjille. Ei ole tarkoitus, että instituutin johto ja tutkijat itse yrittävät vaikuttaa Suomen ulkopolitiikkaan, Sirén sanoo.

Äänestä

Suomen yksin hyväksimisestä ilman Ruotsia vain spekuloidaan. Aaltola edustaa riippumatonta tutkimuslaitosta, joten on hyvä että tuollaisetkin lausuvat näkemyksiään poliitikkojen sijaan, jotka lisäksi käyvät vaalitaistoa tällä hetkellä.

Äänestä

Sanotaanko vaikka koko maailman tilasta että ihmiskunnan olis pitännyt ymmärtää ajaa itsensä jo Rooman valtakunnan aikoihin sukupuuttoon jos edes jokin ymmärrys olis mutta nyt vain ajetaan sitä kovinta aseteollisuuden Businestä. Luultavasti tätä globaalia kärsimystä viedään mielellään vielä pitkälle yli maailman tapin ja vielä sen lopunkin. Nykyloppu tulee olemaan erittäin kivulias kun jatkuu vaan idiotti maapallon pyöriminen.

Äänestä
  • Suomentaisitko mitä tarkoitat.

    Äänestä

Sari Essayjan lausuntoa kun luki niin ehkä pienpuolueet kaavailevat Aaltolaa ehdokkaakseen.

Äänestä

Kampanja on jakatapauksessa menossa, ehkä Niinistö voisi kertoa mitä eroa on tutkijalla ja ulkopolittikolla, koska ne näyttävät nyt sekoittuneen Aaltolan mielessä kun oli Turkissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mika Aaltola käy Turkissa Suomen presidentin ja hallituksen seläntakana ja vaatii kansan enemmistön nimissä hakemaan Natoon yksin?
Kenen asialla hän on? Mikä taho ohjaa hänen toimintaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu