Miten kuukautiset täytyy huomioida parisuhteessa? Miehen näkökulmasta.
Selittäkää miehelle
Anonyymi-ap
43128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Sun täytyy puhdistaa naisen paikat puhtaaksi sotkuista ja poistaa käytetty hylsy ja asentaa uusi paikoilleen.
Ok, hoituu kyllä 😊
Ei kai muuten mut naisena pyydän anteeksi raivomieltä kuukautisten aikana. Pinna niin kireellä.. muuten kun Herran enkeli :)
Kuukautiset saa aikaan sen että kaikki ärsyttää mitkä ei normaalisti ärsytä.
Eihän se haittaa kun siitä johtuu 😊
47:57 😅😂 Ei kaikilla, mutta aika monella. Ja silloin voi koittaa myös juoksuaika, ja se ei ainakaan ärsytystä helpota 😃
Voiko panna kuukautisten aikana?
Joo kyllä olutta voi panna.
Kyllä voi, kun pitää hygieniasta huolta. Suosittelen avaamaan puheyhteyden siihen kumppaniin. Parisuhteessa pitää pystyä puhumaan kaikista asioista. - Aikuinen Nainen sivusta.
Joitain herkästi sattuu seksi kuukautisten aikana, eli ei ole kyse pelkästä hygieniasta.
Tietysti riippuu millaista seksiä harrastaa.
Ollaan vasta 18 ja kokemattomia niin kysyin miten pitäs toimia kun tyttöystävällä on se aika
Ehditte kyllä harrastamaa seksiä ilman menkkojakin. Mieti sitä tyttöäkin vähän.
51:52 varmasti voi 🤣 Paras hetki kierrossa, ja näyttävää taidetta 😁 (nyt karkaa jutut, mutta tosi juttuja )
06:20 Mutta silloinhan juuri luonto on hoitanut hygienian kuntoon, ja kosteus on taattu, kun luomu-aineet (veri) putsaa "Itse itsensä" ja kosteuttaa muiden kehoaineiden kanssa, tosin ei luontoäitikään ihmeisiin pysty, jos vaikka on HIV tai jokin muu "viruspesä" 😃 Se on sitten jo asia erikseen.
Mutta älkää nyt ainakaan mitään desinfionti geelejä alkako käyttämään 🤣 silloin menee kyllä "luontoarvot" vinksin vonksin.
8:37 Miten voi sattua, kun silloinhan on kaikki kosteus suurimmillaan? Siis, jos ei oteta huomioon muut kivut, mutta nekin voi parantua siinä sivussa. Riippuu tietysti yksilöstä. Mutta ei silloin ainakaan pitäisi sattua (kaiken järjen mukaan).
32:49 Kysykää kohteelta itseltään, älkää "neuvoo toisten puolesta", koska sitten voi käydä niin, että mies luulee "että ei voi...., ja nainen "räjähtelee", kun ei saa helpotusta 😄 Ei saa kuunnella neuvojia,npitää kysyä ihmiseltä itseltään.
Itkettää ja maailma muuttuu harmaaksi, usein jopa kahta päivää ennen. Jos vitsitkään ei edes meinaa hymyilyttää, täytyy miehen muistaa ettei vika ole itsessä.
Nainen luultavasti kokee itsensä hyvin turvonneeksi, ei auta sanoa ootko sä lihonu. Joskus menkat kerää paljonkin nestettä kehoon, lähtee onneks poiskin.
Se kipu voi olla oikeasti todella karmeaa ja tuskaista. Ilman lääkettä ei välttämättä sängystä ylös pääse, jotkut kuulema ei pääse lääkkeelläkkään.
Miehenkin täytyy sietää jonkin verran veren näkemistä, ei siltä voi oikein välttyä, ellei naisella ole minimaalinen vuoto ja todella tarkka kierto.
Kiitos vastuksesta
05:51 Tässä on varmasti perää. Mutta kyllä "hiirelläkin on himonsa..." menkka aikaankin 😃
Mulla on jonkinlainen pms ennen pari ennen menkkoja. Olen itkuinen ja masentunut en saa kunnolla nukuttua En mitenkään ärtynyt ole. Paitsi jos koko ajan särkee päähän tai muualle. N
Tuo N oli vahinko.
Ihan riippuu kuule naisesta.
No lähtisin siitä että menkkaturvonneelle naiselle ei aleta selittää, että olet syönyt/juonut/vetänyt pillereitä. Ei ole vaan turpoaa itsestään.
Niin tai "ootko lihonut?"🤡
Tai oletko raskaana jo kuudennella kuukaudella 🤣🤩 Silloin voi sanoa jo hyvästi 😄
Jos nainen sanoo, että on "väsynyt" tai "kiireinen" muutaman päivän, niin et ala epäileen, vaan odotat kiltisti, että nainen on taas ajokunnossa:)) Minä en ainakaan kaipaa miehen seuraa kun on kuukautiset, enkä koe että kuukautisista puhuminen mitenkään elävöittää suhdetta. Verta vuotava pillu ei ole viehättävä, eikä siitä tarvi puhua, osaan kyllä ihan itse hoitaa pilluasiani. Jos nainen on äkäinen ja turpoaa hetkellisesti, niin silloin olisi miehen vaan syytä pitää suunsa kiinni ja odottaa kauniimpaa päivää.
Mä en olekaan tiennyt et nainen turpoo
Kyllä se alavartalon turpoaminen on ihan tavallista ja tuntuu tosi epämukavalta.
Niinä päivinä sitä helposti tuntee itsensä todella rumaksi ja ällöttäväksi😪😬
Jaa-a. Miksi miehen pitäisi jotenkin erityisesti ne huomioida? Itse ainakaan en odota mitään sen ihmeempiä, kuin kaikkina muinakaan päivinä. Mulla on ikävä olo ja muhun satuu, mutta ei se mieheltä mitään erityistoimia vaadi.
Kyllä miehen pitää ottaa huomioon. Olla huomaavainen jos on paha olo eikä alkaa laukomaan "onko sulla kuukautiset?" idiotismia.
Ja muulloinko saa olla idiootti ja laukoa idiotismeja? Mä oletan miehellä olevan aivot. käytöstapoja ja huomaavaisuutta ihan kaikkina aikoina.
Kuukautisten aikana nainen voi olla todella kiimainen. Muista että ei missään sotkeutuvissa paikoissa kannata yhtyä. Joku vanha pyyhe alle tms.
Ei menkat ole mikään "maailman loppu" naiseuden kannalta, kivut on tai ei ole, turvotusta varmasti ainakin jonkin verran ja ärsytystä, mutta ei se omaa naiseutta kolauta alas millään lailla (ainakaan minulla).
PMS-oireet ovat kiusallinen, mutta hyvänlaatuinen vaiva. Oireiden syytä ei tiedetä, mutta niiden tiedetään liittyvän säännölliseen kuukautiskiertoon. PMS-oireet alkavat munasolun irtoamisen eli ovulaation jälkeen kuukautiskierron loppupuolella ja ne helpottavat 3-4 päivän kuluttua kuukautisvuodon alkamisesta.
Ennen kuukautisia naisen mieliala voi olla itkuinen, alakuloinen, rinnat aristavat, olo on turvonnut ja väsähtänyt.
Jokaisen kuukautisoireet ovat yksilöllisiä
Juuri ennen kuukautisia naisella voi olla alamahalla kramppimaisia kipuja, alaselkäjomotusta ja päänsärkyä sekä yleistä huonovointisuutta. Oireet ovat merkki alkavasta kuukautisvuodosta.
Kuukautiskipuja on jossain määrin lähes kaikilla naisilla ja särkylääke on säännöllisesti käytettynä hyvä apu oireisiin. Kuukautiskipuja on eniten ensimmäisinä vuotopäivinä alamahalla, alaselässä ja osalla naisista kivut voivat säteillä myös reisien sisäpinnoille. Joillain naisilla on myös yleisoireita kuten päänsärkyä, pahoinvointia, oksentelua ja ripulia.
https://www.nomaicup.com/kuukautiset/kuukautisten-oireet/
Eli lyhyemmin: ennen menkkoja on itsetunto matalalla, olo ”olen turvonnu läski. Vaatteet kiristää. Missä ne löysimmät housut, rintsikat ja paidat olikaan?
On vähän ärsytysherkkä eli sillon yleistila ei ole riitaa haastava mutta jos toinen alottaa niin helpommin riita räjähtää. Itku on myös herkemmässä.
Itse siis itken mielipahan lisäks myös suuttumuksesta.
Menkat kun alkaa voi panettaa mutta on niin kipee ettei keho vaan pysty. Toisinaan kyllä jos hommaan kuitenkin ryhtyy niin se helpottaa alaselän ja alavatsan kramppeja
Päänsärkyyn ja ”olen pulla” oloon sillä ei oo vaikutusta.
Lisäks ei kannata ihmetellä et haluu pitää sillon vaatteet osittain päällä seksin yhteydessä.
Turvotusolo ei luo kauheen seksikästä fiilistä.
Suosittelen siirtään oman pahanolon purun kumppaniin vasta menkkojen jälkeiseen aikaan. Ei oo paras hetki kaataa saavillinen paskaa pms oireista tai menkkoista kärsivän hormonimyrskyissä olevan niskaan
T:Karoliina
Naisen kuukautiset ansaitsevat vain hieman enemmän ymmärrystä mieheltä. Eiköhän mies sen jaksa. Muuten nainen hoitaa omat kuukautisensa.
Miehen pitää huomioida ne suurella ilolla. Sitten kun ne muuttuvat epäsäännöllisiksi alkaa vaihdevuodet, ja "kaikki" on silloin menetetty.
Entäs kun ne ovat ollet jo teinistä epäsäännölliset?
😛Nam nam
Kuukautisten aikana voi nussia puhtaampaa reikää, ettei paikat sotkeennu.
No se kakkosreikä nyt on vielä kakkaisempi
Miten voi olla varma siitä että jos tekstailee naisen kanssa ja alkaa tuleen ihme juttuaniin täytyykö varmaan kysyä että mikä nyt on ja alkaako kuukautiset
”Alkaako kuukautiset”, ”onko se aika kuukaudesta” ovat kysymyksiä jotka varmaan useimmat naiset ovat oppineet ottamaan loukkaavina, vähättelevinä ja suoraan sanottuna pskamaisina. Suosittelen välttämään niiden kysymistä.