Minipillerit (progesteroni) vuotohäiriöissä

Anonyymi-ap

Jos käytätte Slindaa tai jotain muuta minipillerimerkkiä nimenomaan ikätyypillisiin vuotohäiriöihin, pidättekö käytössä välipäiviä, vai syöttekö laatta toisensa perään, välipäivät väliin jättäen?

Itselläni ollut vuosia runsaat vuodot, gynen mukaan koska keltarauhashormonissa vajetta. Odottelin menopaussia että se hoitaisi asian, mutta ei vaan kuulu. Nyt toista vuotta ollut vuodon pitkittymistä, ja sehän se vasta rassaakin. Olen sitä jatkuvaa vuotelua niin kurkkuani myöten täys, että eipä tuo haittaisi olla vuotamatta kokonaan. Mutta ainakin Slindassa on sellainen sivuvaikutus että jos alkaa olemaan kuukausia vuotamatta, niin vuotaa kumminkin väkisin. Näin olen käsittänyt.

2

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Slindaan vaihdoin alle vuosi sitten yhdistelmäehkäisystä, ikää kun miltei jo 50 mutta vaihdevuosia ei vielä tiedossakaan. Tuota yhdistelmäpilleria söin kuitenkin juuri vuotohäiriöiden takia vuosikaudet, ja niihin se auttoi täydellisesti, mutta migreenialttiuden takia tuli sitten vaihto Slindaan, jossa sama keltarauhashormoni kuin siinä aiemmin sopineessa yhdistelmässä. Alkuun oli satunnaista vuotoa, mutta jossain neljännen levyn ja kuukauden kohdalla tiputtelu on loppunut. Kaksi ensimmäistä kuukautta söin ne vihreätkin välipillerit, mutta koska yleensä juuri niitä viikko ennen alkoi tiputtelu, jätin ne lopulta väliin. Tätä kysyin hoitajalta silloin jo aloittaessa, koska aiemminkin olen syönyt ilman väliä muita pillereitä putkeen, ja hän sanoi, että jos en koe mitään haittavaikutusta mahdollisesta liiasta hormonikertymästä, ei sillä ole mitään väliä. Silloin kahdesti vuodessa vain söin ne välipäiväpillerit yhdistelmäehkäisyssä, ja hyvin jäi sillä valmisteella tiputtelut ja pitkittyneet vuodot pois. Nyt tuo Slindakin tuntuu toimivan samoin. En siis tiedä, mitä tarkoitat pakkovuotamisella, mutta täällä se on ainakin todella minimaalista, jos ollenkaan vuotoa miltei vuoden käytön jälkeen.

      • Anonyymi

        Jostain luin että jos syö laattoja putkeen, voi tulla paineen tunnetta ja tiputtelua. Sitä tarkoitan pakkovuotamisella, eli että vuotaa sitten kumminkin väkisin, vaikka pyrkii siihen että ei.

        "Luomuna" on ollut niin sekavaa settiä kuin suinkin mahdollista, että jos vuodoista pääsisi pääasiassa eroon, niin hyvä niin. Jos olisi pari päivää tipumusta per kuu, niin sekin vielä menisi. Mutta on ollut kaikki mahdolliset variaatiot mitä kai suinkin olla voi. Ikinä en tiedä etukäteen millaiset menssut sieltä tällä kerralla tulee. Siinä meneekin sitten hermo, kun saa kokoajan olla valppaana varuillaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe