Onko hääkutsuun vastattava myöntävästi?

Anonyymi-ap

Minulla on hyvin tulehtuneet välit puolisoni perheenjäsenen kanssa minuun kohdistuneen törkeän käytöksen ja henkisen väkivallan takia. Kyseisellä (mahdollisesti narsistisella) perheenjäsenellä on tulossa häät, joihin en kerta kaikkiaan halua osallistua, vaikka tiedän että minut kutsutaan kyllä.

Olen ehkä poikkeus, mutta en koe aiheelliseksi osallistua häihin, jos inhoan morsianta ja en kykene olemaan onnellinen hääpariskunnan puolesta. En kuitenkaan halua aiheuttaa puolisolleni hankaluuksia, sillä moni varmasti kokee suureksi loukkaukseksi häistä pois jättäytymisen. Itse en olisi niin huolissani, mutta kumppania ahdistaa mahdollinen draama.

Siksi pohdin, onko se niin dramaattista jos vain ystävällisesti ilmoittaa "kiitos kutsusta, mutta en valitettavasti pääse paikalle". Onko tässä perheriidan ainekset vai onko minulla oikeus kieltäytyä hääkutsusta saamatta siitä lokaa niskaan, kun en vaan kerta kaikkiaan koe oloani mukavaksi tulla paikalle?

Joku sanoisi nyt varmasti, että pitää niellä kaikki ja mennä paikalle hyvien välien tähden. Mutta itselleni perhevälit ei ole kohtuullinen hinta sille, että täytyy hyväksyä henkisesti väkivaltaista ja myrkyllistä ilmapiiriä.

Mitä itse tekisit?

3

247

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En menisi. Tai jos menisin, menisin pilaamaan sen tunnelman ihan piruuttani 😈. Jeesuksille tiedoksi että kun käännät sen toisen poskesi niin se on vain hiljainen hyväksyntä pahuuden ja väkivaltaisen kulttuurin ylläpitämiseksi. Silloin jos joku on paha niin se on paha eikä se muuksi muutu vaikka asiaa miten pyörittelisi.

    • Anonyymi

      Itselläni päinvastainen tilanne. Minua ei kutsuttu miehen kummitytön häihin. Tietääkseni en koskaan tehnyt mitään sellaista suvulle että ei edes mainintaa avecista ollut kutsussa. Tulevaa rouvaa pidin suht fiksuna mitä nyt vuosien varrella oppinut tuntemaan. Vanhempien kanssa tullut toimeen hyvin, puhuttu avoimesti kaikesta. Nyt jotenkin tuntuu ettei enää tee mieli jutella entiseen malliin. Mieheni suhtautuu häihin omalla tavallaan, ei kovin innostunut ole. Mutta kun joutuu hääparia kuskaamaan. Ja huomaa kyllä miten loukkaantunut olen että minua ei häihin kutsuttu, olemmehan olleet yhdessä liki 9 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1309
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      82
      1182
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      589
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      468
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe