gmail-sähköposti on alkanut vaatia joka kerta vahvistuksen puhelimen kautta ja vielä kaksi kertaa. Eipä siinä mitään, joudan tehdä, mutta tänään tuli teksti ´laskutetaan normaali puhelinmaksun mukaan´ (tai joku sen tapainen sanamuoto).
Onko gmail-sähköposti jotenkin muuttunut kaikilla vai vain minulla?
Onko gmail-sähköposti jotenkin muuttunut kaikilla vai vain minulla?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Google vain haluaa varmistaa että se olet todella sinä jolta otetaan kaikki mahdolliset yksityiset tiedot vakoiltavaksi ja myytäväksi.
Minä en käytä Gmail-sähköpostia lainkaan, Google-tili on kyllä olemassa mutta vain siksi että voi ladata Android-sovelluksia mutta Googlen sähköpostia en käytä mihinkään, monien ongelmiensa takia.
Ei siinä ole mitään ongelmia!
On ongelmia. Ja paljon .
Kyllä nuo autentikoinnit on gmailin kanssa olleet aina ongelma. Jostain se keksii, että pitäisi antaa puhelin, yms. henkilötietoja, mutta en alunperin niitä antanut ja en ole jaksanut asiaa korjatakaan. Lopulta kyllästyin ja vaihdoin sellaiseen s-postiin, joka toimii eikä turhia kysele, hyvin pieni s-postin tarjoaja - asiakkaita tuhatkunta, joten tuskin sitä kukaan viitsii hakkeroidakaan. Tuossa kuitenkin käytössä iki-tunnus, joten tarpeen vaatiessa sen voi vaihtaa.
Sinä se ongelma olet!
Ei hän ole ongelma vaan Google tässä on ongelma.
"hyvin pieni s-postin tarjoaja" Mikä se on? Pitäisi minunkin vaihtaa, vaikka työläs puuha se on. Saunalahden s- postin hinta nousee yhtenään.
Hyvähän se on että valepostejen teko on hankalaa häiriköille!
"Jo puolet ihmisistä on kuollut, meillä ei ole mitään, ei tykistöä. Kehä sulkeutuu pian ja loppu odottaa meitä… Tämä on tilanne Bakhmutissa”, Ukrainan armeija sanoi.
Sinä 2023-02-09 18:46:46, mitä s-postia sitten käytät. Ajattelin myös että vaihdan, mutta en nyt heti keksi mihin. Oli aikoinaan suomi24:n posti, mutta kun muuttui maksulliseksi niin vaidoin gmeiliin. Katselin kyllä jo vaihtoehtoja. Olisiko Outlook hyvä vai mikä olisi? Aloittaja
Käytän maksullista postia (en sano tässä tarkemmin mutta kotimaisen firman maksullinen posti), en siis Outlookiakaan koska se on ihan samanlainen ongelmatapaus kuin Gmail.
"Outlook hyvä vai mikä olisi? Aloittaja" Pari kertaa olen yrittänyt Outlookkia käyttää, mutta on se erinomaisen monimutkainen ja tallentaa valokuvat HTM- kuviksi (HTML), jotka saat vain pitkänä koodina näkyviisi. Joo, on varmaan muunnos ohjelma olemassa ja jollakin kuvan vastaanottajalla valmiinakin koneessaan.
Ei pidä käyttää vpn yhteyksiä..
VPN ei vaikuta mitään Googlen tunnistautumiseen.
Kirjautuminen saattaa joskus ruveta takkuamaan tai estyä kokonaan. Yleensä vika korjaantuu muutamassa viikossa itsestään.
Vaikuttaa paljonkin.. testattu on
Minulla on ollut reissuläppärissä vuosia VPN ja koskaan ei ole ollut ongelmia Gmailin kanssa. Postiohjelmana Evolution.
Minua google piti vuoden tuntemattomana eikä s- posti toiminut. Sitten ilmoittivat tunnistaneensa minut. Meni vähän aikaa ja kyselivät taas. En onnistunut vakuuttamaan!! Kuten muussakin "tietotekniikassa" vaihtoehdot ovat hyvin hämärät - nopalla ratkaistava.