Miten toteuttaa jos soluun A1 syötetään 109ab9049f56 niin kun painetaan enter niin solussa oleva arvo muuttuukin muotoon 10:9a:b9:04:9f:56 eli lisää joka toisen merkin väliin : pisteet?
Mac osoite
9
1172
Vastaukset
- Anonyymi
Ettei vaan elokuvaksi muutu.
- Anonyymi
Se on aina vaara M$ tuotteissa!
- Anonyymi
Käy kysy kirjastonhoitajalta josko olisi hidasteena toimivaan kytkimeen rasvaa.
- Anonyymi
Anna sille se syöttökaavaan muutuja, muuttuja, : tyyliin!
- Anonyymi
Unohda jo toimimattomat Microsft ohjelmat!
- Anonyymi
Löytyy yksinkertainen esimerkki.
To format a MAC address string without delimiters to a MAC address separated by a colon (:) or hyphen (-), you can use a formula based on the TEXTJOIN, MID, and SEQUENCE functions. In the example shown, the formula in D5, copied down, is:
=TEXTJOIN(C5,1,MID(B5,SEQUENCE(6,1,1,2),2))
The formula returns the formatted strings as seen in column D.- Anonyymi
Kiitos :)
- Anonyymi
Ko. sivun moduliin:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
' Tähän ne alueet, joilla muutos tehdään
If Intersect(Target, Range("E3:F4")) Is Nothing Then Exit Sub
uusi = ""
m = 0
For i = 1 To Len(Target.Text)
ch = Mid(Target.Text, i, 1)
If m = 2 Then
uusi = uusi + ":"
m = 0
End If
Select Case UCase(ch)
Case "0" To "9", "A" To "F": uusi = uusi + ch: m = m + 1
End Select
Next i
On Error GoTo err:
Application.EnableEvents = False
If Len(uusi) = 17 Then
Target = uusi
Target.Interior.Pattern = xlNone
Else
Target.Interior.Color = RGB(255, 255, 0)
End If
err:
Application.EnableEvents = True
End Sub tavalliseen moduuliin...
Function TekeeMAC(ByVal MAC As String) As String
Dim i As Long
For i = Len(MAC) - 2 To 2 Step -2
MAC = Left(MAC, i) & ":" & Mid(MAC, i + 1)
Next
TekeeMAC = MAC
End Function
Voit käyttää funktiota solussa tyyliin =TekeeMAC(I4)
Keep EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096866Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1004537L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa463821TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133220Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281828- 661238
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021205Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551203- 91199
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481160