Reuma ja korona rokote

35 vuotias nainen. Sairastanut 2014 vuodesta lähtien nivelreumaa ja lähes kaikki mahdolliset lääkkeet kokeiltu. Ensin tabletteja ja kortisonia, joka vei yöunet kolmeksi kuukaudeksi. Tämän jälkeen unilääkkeet kahdeksi vuodeksi ja riippuvuus niihin. Sitten purettiin ja toipuminnen kesti tovin. Jatkettiin sopivan reumalääkkeen etsintään ja alkoi hengenahdistus kolme kuukautta, kunnes tajuttiin sen aiheutuvan reumalääkkeestä. No se lopetettiin ja aloitetiin biologiset lääkkeet. Ensin embrel ja se oli elämäni pelastus, joka kesti vuoden verran, kunnes teho lakkasi. Sitten aloitettiin humira, joka auttoi yhtä kauan kuin emprel.
Olin vaihtamassa lääkitystä simponiin, mutta sainkin kuulla sairastuneeni kohdunkaulan syöpään ja lääkitys tauotettiin.
Syöpä hoidettiin ja soitin polille, että uuden lääkkeen voisi aloittaan. Lääkäri kertoi, ettei aloiteta, koska biologisessa lääkkeessä on haittavaikutuksena kohdunkaulan syöpä? Ja kukaan ei tästä aikaisemmin puhunut, paitsi että olisi pitänyt itse perehtyä.
Meni puolitoista vuotta ilman lääkkeitä, kunnes toinen lääkäri kertoi rituximabi lääkkeestä ja päätettiin kokeilla. Se ei ole aiheuttanut kohdunkaulan syöpää niin voidaan kokeilla.
No se aloitettiin joulukuussa 2020, eikä suurempaa hyötyä toimintakyvyssä ole ollut. Nyt ihmetyttää, että korona rokote pitäisi ottaa kolmen kuukauden välein jos rituximabi lääke menee, mitä hittoa! Mitä muut ajattelee? Ehkä vielä ymmärtäisin jos rokote pitää vuoden välein ottaa, mutta 3 kk on liikaa!!!

4

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kuka suosittelee rokotteen ottamista noin usein? Erikoislääkäri vai sinua hoitamaan laitettu yleislääkäri? Ymmärrän periaatteessa sen, että immuunivälitteisissä sairauksissa riski sairastua vakavasti vaikka siihen koronaan on suurempi, syöpäkin sinulla ollut ja vastustuskyky ja immuunijärjestelmä ehkä heikoilla ainakin joskus ollut, mutta teetkö siis töitä jollain hoitoalalla? Muuten tuo kuulostaa jonkun yksittäisen lääkärin rokotepropagandalta vielä näin pari vuotta pahimman epidemian jälkeen.

      En ole immuunipuutteisena jo 15 vuotta koskaan ottanut noita covid-rokotteita, eikä minulle niitä ole erikoislääkärikään suositellutkaan, mutta syöpää tai reumaa en ole vielä sairastanutkaan, vaikka immunoglobuliinia olen saanut suonensisäisesti, toki juuri päinvastainen asia kuin liian aktiivinen immuunijärjestelmä, kuten sinulla.

      Onko sinun mahdollista kysyä toisen lääkärin mielipidettä asiasta, mielellään vaikka reumalääkärin? Pahoittelut syövästä ja reumasta, toivottavasti syöpäsi ei uusiudu, mutta reumasi varmasti vaikuttaa tuohon rokotesuositukseen, ehkä myös rokotteesta mahdollisesti saatu hyöty reumalääkkeesi vaikutuksiin, joten toivottavasti saat reumaasi hoitavalta lääkäriltä kunnon vastauksen tuohon kysymykseen MIKSI noin usein tai miksi ylipäänsä.

      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        🍒 ­­N­y­­m­f­o­m­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17740230T

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Erittäin suurella varauksella suhtauduttava korona"rokotteeseen". Mielestäni ei ole viisasta ottaa sitä ainetta.

    • Anonyymi

      Ihan aiemmin terveille tietämilleni henkilöille on tullut koronarokotuksen jälkeen munuaisongelmia naisille ja sydänongelmia miehille. Yhdelle tullut keuhkojuttuja, mies. Yhdelle vanhukselle on todettu immuunipuutostila, mies. Nämä siis kaikki sairaalahoitoa vaatineita tapauksia. Ajattelisin, että jos et ole nyt saanut flunssia tms. niin todennäköisesti pärjäät jatkossakin ilman näitä extrarokotuksia jatkuvalla syötöllä. Itselläni ei ole yhtään rokotusta ja kahdesti olen koronan sairastanut. Kyseessä edellä ei ole rokotehaittatodennus mutta onko kuitenkaan sattumaa että tuntisin näin monta sairastunutta? Rokotetut ja etenkin useammin rokotetut ympärilläni ovat nyt puolikuntoisena yskää yms. Muista ainakin, että otat rokotukset omalla vastuullasi, kuten hyvin tiedämme näistä rokotehaittatapauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2755
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2591
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2094
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1961
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1742
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1123
    Aihe