Reuma ja korona rokote

35 vuotias nainen. Sairastanut 2014 vuodesta lähtien nivelreumaa ja lähes kaikki mahdolliset lääkkeet kokeiltu. Ensin tabletteja ja kortisonia, joka vei yöunet kolmeksi kuukaudeksi. Tämän jälkeen unilääkkeet kahdeksi vuodeksi ja riippuvuus niihin. Sitten purettiin ja toipuminnen kesti tovin. Jatkettiin sopivan reumalääkkeen etsintään ja alkoi hengenahdistus kolme kuukautta, kunnes tajuttiin sen aiheutuvan reumalääkkeestä. No se lopetettiin ja aloitetiin biologiset lääkkeet. Ensin embrel ja se oli elämäni pelastus, joka kesti vuoden verran, kunnes teho lakkasi. Sitten aloitettiin humira, joka auttoi yhtä kauan kuin emprel.
Olin vaihtamassa lääkitystä simponiin, mutta sainkin kuulla sairastuneeni kohdunkaulan syöpään ja lääkitys tauotettiin.
Syöpä hoidettiin ja soitin polille, että uuden lääkkeen voisi aloittaan. Lääkäri kertoi, ettei aloiteta, koska biologisessa lääkkeessä on haittavaikutuksena kohdunkaulan syöpä? Ja kukaan ei tästä aikaisemmin puhunut, paitsi että olisi pitänyt itse perehtyä.
Meni puolitoista vuotta ilman lääkkeitä, kunnes toinen lääkäri kertoi rituximabi lääkkeestä ja päätettiin kokeilla. Se ei ole aiheuttanut kohdunkaulan syöpää niin voidaan kokeilla.
No se aloitettiin joulukuussa 2020, eikä suurempaa hyötyä toimintakyvyssä ole ollut. Nyt ihmetyttää, että korona rokote pitäisi ottaa kolmen kuukauden välein jos rituximabi lääke menee, mitä hittoa! Mitä muut ajattelee? Ehkä vielä ymmärtäisin jos rokote pitää vuoden välein ottaa, mutta 3 kk on liikaa!!!

4

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kuka suosittelee rokotteen ottamista noin usein? Erikoislääkäri vai sinua hoitamaan laitettu yleislääkäri? Ymmärrän periaatteessa sen, että immuunivälitteisissä sairauksissa riski sairastua vakavasti vaikka siihen koronaan on suurempi, syöpäkin sinulla ollut ja vastustuskyky ja immuunijärjestelmä ehkä heikoilla ainakin joskus ollut, mutta teetkö siis töitä jollain hoitoalalla? Muuten tuo kuulostaa jonkun yksittäisen lääkärin rokotepropagandalta vielä näin pari vuotta pahimman epidemian jälkeen.

      En ole immuunipuutteisena jo 15 vuotta koskaan ottanut noita covid-rokotteita, eikä minulle niitä ole erikoislääkärikään suositellutkaan, mutta syöpää tai reumaa en ole vielä sairastanutkaan, vaikka immunoglobuliinia olen saanut suonensisäisesti, toki juuri päinvastainen asia kuin liian aktiivinen immuunijärjestelmä, kuten sinulla.

      Onko sinun mahdollista kysyä toisen lääkärin mielipidettä asiasta, mielellään vaikka reumalääkärin? Pahoittelut syövästä ja reumasta, toivottavasti syöpäsi ei uusiudu, mutta reumasi varmasti vaikuttaa tuohon rokotesuositukseen, ehkä myös rokotteesta mahdollisesti saatu hyöty reumalääkkeesi vaikutuksiin, joten toivottavasti saat reumaasi hoitavalta lääkäriltä kunnon vastauksen tuohon kysymykseen MIKSI noin usein tai miksi ylipäänsä.

      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        🍒 ­­N­y­­m­f­o­m­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17740230T

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Erittäin suurella varauksella suhtauduttava korona"rokotteeseen". Mielestäni ei ole viisasta ottaa sitä ainetta.

    • Anonyymi

      Ihan aiemmin terveille tietämilleni henkilöille on tullut koronarokotuksen jälkeen munuaisongelmia naisille ja sydänongelmia miehille. Yhdelle tullut keuhkojuttuja, mies. Yhdelle vanhukselle on todettu immuunipuutostila, mies. Nämä siis kaikki sairaalahoitoa vaatineita tapauksia. Ajattelisin, että jos et ole nyt saanut flunssia tms. niin todennäköisesti pärjäät jatkossakin ilman näitä extrarokotuksia jatkuvalla syötöllä. Itselläni ei ole yhtään rokotusta ja kahdesti olen koronan sairastanut. Kyseessä edellä ei ole rokotehaittatodennus mutta onko kuitenkaan sattumaa että tuntisin näin monta sairastunutta? Rokotetut ja etenkin useammin rokotetut ympärilläni ovat nyt puolikuntoisena yskää yms. Muista ainakin, että otat rokotukset omalla vastuullasi, kuten hyvin tiedämme näistä rokotehaittatapauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7795
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5891
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5370
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5273
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4612
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2313
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1196
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1165
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1016
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      964
    Aihe