Ajattelitko että käytökseni (sanojeni) takana oli halu loukata sua? Siis oikeasti että haluaisin että sulle tulisi paha mieli? En missään nimessä. Silti käytöksesi ja perääntyminen sekä välinpitämättömyys osoitti että suutuit. Ajattelit sittenkin että tarkoitukseni oli satuttaa sinua?
Vai mikä on?
Vai mikä on?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ei näitä tällaisia asioita täällä selvitetä.
Ei tietenkään! Ehkä oli tarkoitus herätellä ajattelemaan ihmisten käytöstä laajemmin.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17740599n
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Osalla naisista on sellainen kiva passiivisaggressivinen tapa heitellä asioita vähän kuin paskaa ilmaan toisten naamalle ja sitten sanoa "ihan sun hyväksi ajattelin" tai "en tarkoittanut".
Oliskohan kyse kuitenkin ihan sellaisesta nälväisyistä joilla saat toista kohtaan yliotteen jotta voit taas päästä tuntemaan itsesi paremmaksi kuin toinen tai vähintään sitten säälimään.
Tällaiset draamojen luonnit ja tunnepelit on kyllä tuttua juttua.
Ei sillä tarkoituksella ole mitään väliä jos lopputulos on paska.
Tajuat sen joku päivä.
Oletko itse ajatellut, että näkyvä käytös on vain jäävuorenhuippu? Sen taakse mahtuu koko sen hetkinen elämä, kuormitus, tunteet, menetykset. On inhimillistä, että välillä sanoo asioita väärin. Vai oletko itse niin puhdas pulmunen että suustasi tulee aina vain ruusuja?
Eli sinä uskot vakaasti toisen haluun tarkoituksella AINA satuttaa? Sanojasi lainatakseni Tajuat sen joku päivä, että näin ei AINA todellakaan ole.
Mitä väliä sillä on?
Onko sinusta nälviminen normaalia ihmissuhteissa? Mistä se kumpuaa? Varsinkin jos tarkoitus olisi aloittaa suhde jonkun kanssa niin mitenkähän pitkään sinä naisena jaksaisit kuunnella vähättelyä, nälvimistä tai ylipäätään kommentteja joita pitäisi miettiä "sanoikohan toi tahallaan tuon mulle?"
Miksi ajaa se tilanne siihen? Miksi sanoa sellaista?
" On inhimillistä, että välillä sanoo asioita väärin. Vai oletko itse niin puhdas pulmunen että suustasi tulee aina vain ruusuja?"
Mietin etukäteen mitä sanon ja kenelle. Kokeile. Tekee hyvää. Eikä niin että pääsee ilman filtteriä paskan virtaamaan ja jälkikäteen sitten selitellä parhain päin itselle.
"Eli sinä uskot vakaasti toisen haluun tarkoituksella AINA satuttaa? Sanojasi lainatakseni Tajuat sen joku päivä, että näin ei AINA todellakaan ole."
Mitä väliä sillä onko AINA tarkoitus satuttaa vai ei.
Eikö se yksi kerta riitä satuttamiseen? Miksi tehdä niin?
Tietysti tämä on typerä keskustelu kun en tiedä mitä on sanottu ja miten, ja tuskin on asia joka koskettaisi minua.
Mutta kyllä sillä miten asioita käsittelee päässä tulee ulos NIMENOMAAN siinä miten puhuu toisille ja jostain kumman syystä joillakin naisilla riittää sanoa ja pitää ymmärtää sekä ei saa tuomita, mutta nainen saa sanoa mitä tahansa toiseen suuntaan.
Itsellä tulee siinä raja vastaan että jos toisen seurassa tulee negatiivinen ja paska olo, sekä henkilö ei itse huomaa omaa vaikutustaan ihmisiin niin se kertoo ettei ihmisen sisin ja ulkoinen käytös ole synkassa. Ei minulle ole aikaa alkaa korjaamaan lapsen aivojen käytöstä aikuisen kehossa.
Meissä kaikissa elää sisäinen lapsi myös sinussa. En ole väittänyt että nainen saa sanoa mitä tahansa. Oleellista kai on se, ottaako(mies, nainen, kuka tahansa) opikseen virheistään. Aloituksen teksti olisi voinut olla hyvin myös toisinpäin eli tarkoitettu naiselle.
Totesit että "mitä väliä sillä onko AINA tarkoitus satuttaa vai ei". Mielestäni sillä on suuri ero. On ero sillä kiusaako toista tarkoituksella. Sellaista ei tarvitse sietää tietenkään.
Tarkoituksella ei ole merkitystä, siitähän se toinen ei tiedä mitään, konkretiaa on vain se, mitä olet sanonut.
Jos sanomisesi jälkeen toinen muuttuu välinpitämättömäksi, se ei välttämättä tarkoita suuttumista, vaan sitä, että olet antanut vaikutuksen, ettei sinua kannata huomioida, et ole ystävä, etkä mitään muutakaan. Miksi toisen pitäisi sellaisesta välittää?
Jos olet aiheuttanut väärinkäsityksen, se on sinun tehtäväsi pyytää anteeksi ja kertoa mitä oikeasti ajattelet. Ei se toinen voi lukea sinun ajatuksia, jos puhut toista, tai kirjoittelet anonyymina jossakin palstoilla.
-sivusta
Tietysti!
"Totesit että "mitä väliä sillä onko AINA tarkoitus satuttaa vai ei". Mielestäni sillä on suuri ero. On ero sillä kiusaako toista tarkoituksella. Sellaista ei tarvitse sietää tietenkään."
Mutta pitää sietää jos toinen ilman tarkoitusta heittää ikäviä kommentteja, vähättelee, tylyttää, nälvii jne.?
Ymmärrät varmaan että siitä toisesta tuntuu ihan yhtä vittumaiselta ja jälkimmäinen tuntuu piiluvittuilulta ja sellaiselta oman asemansa parantamiselta vain?
En käsitä miksi näitä pitäisi sietää tarkoituksen kanssa tai ilman?
Näin se on nämä "hyväntekijät" ovat kaikista pahimpia petoja. Keskittyisivät omaan elämäänsä.
Ei ole minulta tämä aloitus vaikka voisi olla.
Hyvä harhautus.. melkein jo uskoin
Ihme länkytystä taas. Lopettakaa se miesten päähän taputtelu. Jos aikuinen mies käyttäytyy kuin murjottava pikkulapsi kun ihan oikeista asioista sanoo niin silloin hänen henkinen tasonsa on juuri sitä. 🚩 Manipuloivaa käytöstä yritellä vältellä kohtaamasta itse aiheuttamiaan asioita. Sairasta.
Henkinen taso, kyllä. Itse pyrin katsomaan pintaa syvemmälle. Koska joku tahaton, mutta juuri tietyn henkilön kipupisteeseen osunut teko tai sanat on saattanut herättää suojareaktiot ja pelon. Ja se juontaa juuret usein menneisyyteen, jopa lapsuuteen saakka.
Käytöksen taustalla on aina joku syy. Eikä se aina ole se toinen, vaikka sattuu edessä seisomaan.
Työkseen jaarittelee ei helv......
Työkseen kommentoi ei Helvi.....
Niinpä aina yhtä viisaana ja aina saman ätmin naisenaesiintymisiä. Addiktio tuokin
Mikset kysy häneltä? Tulee vain vääriä oletuksia.
Juuri näin! Lisää tätä ajatusta kaikille!👍
Kuka on todennut ettei olisi kysytty?
Ei sitä palstalla muuten vetkota.
Näköjään vetkotaan 🤣
Hyvä testata ennen parisuhdepäätöstä, kuinka toinen reagoi pieniin erimielisyyksiin. Sieltä voi tulla yllättävä reaktio.
Väärinymmärrykset on tosi yleisiä ihmissuhteissa. Erityisesti viestien kautta kommunikoidessa. Ei näe eleitä, ei kuule äänenpainoa eikä näe ilmettä. Siksi puhuminen!!!!!!
Hyvä muistaa ettei mikään suhde säästy siltä etteikö joskus toinen loukkaantuisi.
Tämä ätmituraus on varmaan joku eiliseen provoon johdatteleva kuriositeetti ja siinähän se toisten arki kulkeekin
Laita nyt höyrypää jotain tunnisteita. Ei näistä tiedä oletko huIIu vai oikeasti jollekin puhut.
Oli selvää tahallisuutta ja tarkoituksenmukaisuutta, kuin ajattelemattomuutta ja jopa tahatontakin. Ei sinun tarvinnut sellaista alkaa eritellä kun se ei se kohdistunut sinuun vaan kaiken negatiivisen kohdistitte porukalla minuun.