Joka neljäs yritys suunnittelee lomautuksia

EK: Joka neljäs yritys suunnittelee lomautuksia
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009378899.html

Valtava näyttäisi siis olevan se työvoimapula.
9126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sdp politiikka tuhonnut kaiken vuosikymmeniksi. 40-50 vuotta velkaa Matti vanhasen toimimiehenä.

Äänestä
  • Silti on kova hinku saada ulkomailta työvoimaa. Todellisuudessa siis halutaan suomalaista halvempaa työvoimaa.

    Äänestä

  • Sipilän hallitus mokasi, vaikka oli "rauhan" aika. Yhdeksän kymmenestä Suomalaisesta köyhtyi tuolloin. Vain se kaikkein rikkain kansanosa rikastui entisestään tuolloin.

    Äänestä

Niinhän ne aina uhkaa siihen aikaan vuodesta, kun palkkaneuvottelut on.
Nyt on monilla aloilla.

Äänestä
  • Tuotannollisilla syillä voidaan laittaa kallis ja ei toivottu työvoima pihalle ja palkata hetken päästä halvempaa tilalle. Näin voidaan toimia ihan koska vaan. Ei tarvitse olla edes palkkaneuvottelut käynnissä. Yrityksillä kun ei ole mitään yhteiskunnallisia vastuita.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tuotannollisilla syillä voidaan laittaa kallis ja ei toivottu työvoima pihalle ja palkata hetken päästä halvempaa tilalle. Näin voidaan toimia ihan koska vaan. Ei tarvitse olla edes palkkaneuvottelut käynnissä. Yrityksillä kun ei ole mitään yhteiskunnallisia vastuita.

    Voiko noin tosiaan toimia ?
    Vähän ennen kuin työntekijäpuoli haluaa palkankorotusta, alkaa työnantajapuolen "psykologinen vaikuttaminen".
    Annetaan "varmuudeksi" Yt-neuvotteluvaroitus, että porukka pysyisi
    nöyränä ja tyytyisi pieniin korotuksiin ?
    Yt-neuvottelut taitaa nykyään olla muutos-neuvottelut.

    Äänestä

Eihän suvakkien matutuspropaganda pieyrittäjiin uppoa

Perussuomalaisten kannatus on erityisen vahvaa miesten keskuudessa. Miehistä 26 prosenttia kannattaa puoluetta, naisista vain yhdeksän prosenttia.

Työntekijöiden ja yrityksissä työskentelevien keskuudessa perussuomalaiset on selkeä ykkönen. Johtavassa asemassa olevien ja ylempien toimihenkilöiden suosikkipuolue on sen sijaan kokoomus. 

– Johtavat työelämäpuolueet eivät tule enää vasemmalta eivätkä ole ay-liikkeen ohjauksessa.

Tämä voi ennakoida muutoksia työelämää koskevaan säätelyyn ensi vaalikaudella, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kommentoi gallupia

Äänestä
  • Hahhah. Pentikäinenkö suuri ay-liikejohtaja ? Kepu pettää aina. Se pettää
    persutkin :D

    Äänestä

Kepu Pentikäisestä viis.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

EK: Joka neljäs yritys suunnittelee lomautuksia
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009378899.html

Valtava näyttäisi siis olevan se työvoimapula.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu