Osaako joku sanoa jos on laki olemassa että pieni koira saa tuoda ruokakauppaan jos sitä pidetään sylissä? Oli yksi kassamyyjä R-kioskissa joka väitti että tammönen laki on olemassa mutta minä en uskonut.
Sitten menin Makuuniin ja myyjä siellä ei antanut minun tulla sisälle vaikka en halunnut ostaa karkkia ja koira (Chihuahua) oli mun sylissä. Siitä kyllä suutuin.
Sitten ajattelin kysyä jos joku tietää mitä laki sanoo asiasta...
Tietääkö joku...?
Mitä laki sanoo?
7
3674
Vastaukset
- ^^^dragon
jos kauppias sanoo että koiraa ei saa tuoda kauppaan, niin häntä täytyy uskoa.... :( vaikkei koirasta olisi mitään haittaa..... kyllähän tietenkin on sellaisia kauppiaita jotka antavat tuoda sessenkin sisälle, yleensä pienet kyläkauppiaat.
- Ahaa...
Se on kai sitten vain myyjästä kiinni jos se suostuu anatamaan luvan tulla sisällä koiran kanssa (vaikka laki on olemassa, jokut eivät ole yhtä tiukkoja asiasta). Aika hassua mielestäni että pääsen R-kioskiin hauvan kanssa mutta en Makuuniin...
No, ei voi mitään. Halusin vain varmistaa asian.
Kiitti.
- Koirakko
viedä koiria oikeastaan mihinkään. Voit jättää koirasi koiraparkkiin tai autoon tai kotiin, mutta kauppoihin, apteekkeihin, mihinkään elintarvikeliikkeisiin, baareihin, ravintoloihin, kirjastoon, terveyskeskukseen.... ei saa viedä koiraa. Ainoa poikkeus on sokean opaskoira merkkeineen. Oikein ne myyjät toimivat.
- fd<hgfz
jättää koiraa koiraparkkii!!! multa varastettiin koira parkista!!!!
- Flikka
Elintarvikkeiden myyntiä koskevat säädökset suhtautuvat aika tiukasti lemmikkieläinten tuontiin kauppoihin, joissa myydään elintarvikkeita. Joten jätä koirasi suosiolla kaupan ulkopuolelle mennessäsi ruokakauppaan, kioskiin, makuuniin (myydään pakkaamattomia karkkeja)yms.
Sen sijaan erikoisliikkeissä (kodinkoneliikkeet, vaatekaupat yms.) koiran voi tuoda sisälle, jos myyjä antaa luvan. Kysy sisään mennessäsi saako lemmikkisi tulla sisään.
Voisi olla kuitenkin fiksumpaa jättää koira aina kauppareissuilla kotiin tai ainakin kaupan ulkopuolelle odottamaan. Näin emme aiheuta ongelmia eläinallergikoille. - chihuja
Itse asun pienellä paikkakunnalla. Täällä ja naapuri paikkakunnilla (kaupungeissa) joissa on oppinut myyjät tuntemaan niin ravaavat autossani katsomaan koiriani :)Kauppoihin en niitä vie, suosiolla jätän autoon tai kotiin ja en uskaltaisi jättää niitä oven ulkopuolelle missään! Mutta parturissa ja lemmikkieläintarvikekaupoissa ovat silloin tällöin mukana ja joskus pankissa. Jos haluat koirasi kauppaan niin ota kantolaukkuun piiloon. Niinhän ne monet niitä kuljettavat kaupoissa mukana vaikka ei varmaan sekään ole sallittua.
- Anonyymi
Mitenkäs jos on kissa kuljetus kopassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401978- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461250Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50962- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637