Terve! Mulla on nyt muutto takana ja siirsin 300-litraiseni lapsuudenkodista uuteen kotiini. Akva oli pääasiassa rakkaan äippäni vastuulla puolisen vuotta ja nyt on asukastilanne tämä: yksi urostaistelukala, 6rubiinitetraa, yksi partasuinen pleko, 2leväbarbia sekä platyparvi. Eli aikas sekalainen seurakunta...=) Olen haaveillut että "eristäisin" taistiksen 6-kulmaiseen 40-80litraseen akvaan kunhan sellaisen saan ostettua. Leväbarbeille olen ostamassa 3-4kaveria. Kävin eilen katselemassa lehtikaloja Ruoholahden kauppakeskuksessa olevasta lemmikkieläinpuodista. Kauppa oli jo kiinni, mutta...noin 60-litraisessa pytyssä oli parvi lehtikaloja, monet jo melkoisen suuria, kasvit olivat levässä ja kelluivat osa siinä pinnalla, ja lehtikalat oikein antaumuksella järsivät toisiaan siellä. Että osataan sitä eläinkaupassakin hoitaa eläimiä, viitaten näihin hesen akvaarioiden kauhisteluihin..
En kyllä itekään ole mikään maisteri. =) Kyselisin lähinnä ehdotuksia kalasaldooni, on käynyt mielessä myös palettikalat tms niin sanotusti isommat kalat. Kokemuksia, ehdotuksia otan mielelläni vastaan. =)
En kyllä itekään ole mikään maisteri. =) Kyselisin lähinnä ehdotuksia kalasaldooni, on käynyt mielessä myös palettikalat tms niin sanotusti isommat kalat. Kokemuksia, ehdotuksia otan mielelläni vastaan. =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika lähellä kävit, mutta etpä löytänyt perille.
http://www.akvaariokeskus.com/
Tuo on mun mielestä keskiveraisesti jos mittaa kaikkea; kaloja, kasveja ja tekniikkaa tietämystä niistä, Suomen paras akvaariopulju.
Sitä samaa. Käy akvaariokeskuksessa, se on ihan vieressa. Itse käyn siellä, kun oman paikakunnan akvaariokaupassa on aika suppea valikoima. Akvaariokeskuksessa löytyy hyvää palvelua ja asiantuntemusta. :-)
muuten hyvä kalavalikoima, mutta etkö tiedä, että platyt on kylmänveden kaloja? siis platyt pois!!
leviä voit ottaa vaikka 3 lisää,ne on parvikaloja.. oletko varma että lehtarit on juuri sun akvaan? kokemusta on, aikas ärhäköitä kavereita ovat,juu..rubiineja ota vaikka 20kpl lisää niin ne pääsevät oikeuksiinsa tankissasi.
Taasko sinä sanot platyn olevan kylmän veden kala? Miksi neuvot ihmisiä väärin, olen nähnyt sinun kirjoittavan samanlaisia viestejä monesti aikaisemminkin? Joku voi uskoa ja pitää nyt kalojaan aivan väärissä olosuhteissa.
Oikaisen vielä kerran: platy EI ole kylmän veden kala! Sen lämpötilan tulisi olla 22-25 c. Sen sijaan se on KOVAN veden kala, mutta kova ja kylmä ei todellakaan tarkoita samaa asiaa...