Yli sata pois väkiluvusta!

Anonyymi-ap

Mistä johtuu, että Haapajärvi menetti viime vuonna ylivoimaisesti eniten asukkaitaan alueella, joka kattaa Kala- ja Pyhäjokilaaksot? Uusi lukema on 6688. Kuitenkin sijainti on melko keskeinen ja yrityksiäkin on. Tosin eivät naapurikunnatkaan hyvin pärjänneet. Miinusta niillekin, enemmän tai vähemmän. Poikkeuksena Nivala, joka sai pienen muuttovoiton nyt, mutta menetti paljon asukkaita takavuosina.

14

2131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pienikin kurkistus virkamieskuntaan ja päättäjiin niin ymmärtää miksi väki kaikkoaa. Täysin luokatonta kuntalaisten kohtelua ja politiikkaa, mikä kuolettaa pitäjän. Virkamiehet vain puolustelevat toisiaan jos antaa pientäkään kritiikkiä pitäjän palveluista. Lapsiperheiden kohtelu epätasa-arvoista etenkin päiväkodin puolella. Terveyspalvelut huonolla tolalla, lääkäriin ei pääse. Kyläläiset on suututettu lakkauttamalla toimivia kouluja. Koulut, tk, monari ja kaupungintalo ovat homeessa. Kiinteistövero ja veroäyri maan korkeimpia, lisänä maksetaan hulevesitaksaa ja aurausmaksuja. Jos et kuulu sisäpiiriin niin mitään palvelua et Haapajärveltä saa, sen sijaan johdon lähipiirille annetaan senkin edestä keksittyihin hankkeisiin ja tapahtumiin.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­­N­­­y­m­­f­­­o­m­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17743593L

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Sisäsiittonen lessula ja kaikki tosiaan homeessa ja velkamäärä tapissa.....ei ihme jos ihmiset lähtee jotka pystyy..

    • Anonyymi

      Omistusasunnosta haluttiin vuokralle niin ei ollut asuntoja vapaana.Ja jos ois ollut niin lähes puolet suuremmat vuokrat kuin naapuripitäjissä.Rakentakaa edullisia vuokra-asuntoja niin olis tulijoitakin.

      • Anonyymi

        Samoin kun lapset muuttaa omilleen ei ollut Haapajärvellä asuntoja saati työpaikkoja.Muualle läks mukulatkin seurustelukumppaneineen.


    • Anonyymi

      Vain hullut jää homekylään.....muut muuttaa pois! Palvelut ja kaupat lähteny ja lähtee edelleen.....

    • Anonyymi

      Onko Haapajärvellä tilanne, että jos olet lestadiolainen, olet paremmassa asemassa kuin muut?

      Onko päättäjissä heitä kovinkin?

      • Anonyymi

        Se on oikeastaan ainoa vaihtoehto täällä, jos meinaat menestyä jollakin tasolla. Uskonveljet auttaa toinen toisiaan...


    • Anonyymi

      Mistä tilastosta näkee, onko nämä poismuuttaneita vai kenties kuolleita?

      Nythän kuolee hurjasti "ylimääräisiä" ihmisiä ympäri maailmaa, myös Suomessa karmea tilanne.

      Ylikuolleisuus alkoi koronapiikkien jälkeen. Sen näkee ihan tilastoista.

    • Anonyymi

      Palvelut lähtee nii immeiset männee perästä.....kuolevat jää...

      • Anonyymi

        Tämä on raaka totuus. Muut maksaa näiden kuolevien hoidon. Töistä täällä on turha edes haaveilla. Pois vaan heti kun vain pääsee lähtemään. Mitään ei ainakaan voi hävitä.


    • Anonyymi

      Minäpä kerron. Suomen syntyvyys on ollut liian pieni 70 luvun alusta. Yksin kertaisesti väestö vanhenee ja vähenee. Politiikot on huomannu asian kun vain huutavat maahan muuttoa lisää. Suomi on saatto hoidossa. Haukuttu EU- Valtio Unkari jossa sama ongelma. Ratkaisu Nainen saa 1 lapsesta 10% vero alennus 2 lapsesta 20% ja 3 tai enempi ei veroa tarvitse maksaa. Jotenkin näin .

      • Anonyymi

        Täällä kukaan mitään veroa maksa ollenkaan...


    • Anonyymi

      Lessut mellastaa ja verot tapissa...pakko muuttaa muualle!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      138
      4754
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      177
      3893
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3586
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2901
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1856
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1308
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1251
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1203
    Aihe