Nyt arkkitehti kertoo mielipiteensä aso- asumisesta.

Anonyymi-ap

HS 14.2.-23
Mielipide
"Lukijan mielipide
Asumisoikeusasumisen mallia on syytä kehittää edelleen
Varsinkaan pääkaupunkiseudulla asumisoikeusasuminen ei edusta niitä tavoitteita, jotka sen luomiselle asetettiin.
➡️ MIELIPIDESIVUILLA on keskusteltu asumisoikeusasumisesta ja sen vastikkeiden hintatasosta. On merkillistä, että asumisoikeusasumista eli aso-asumista verrataan jatkuvasti kovan rahan vuokra-asumiseen. Siihen ei ole perusteita.
➡️Aso-malli kehitettiin vaihtoehdoksi omistus- ja vuokra-asumiselle. Varsinkaan pääkaupunkiseudulla kaikilla ei yksinkertaisesti ole varaa ostaa asuntoa, vaikka se tulisikin vuosien myötä edullisemmaksi. Silti jokainen aso-asukas lunastaa kymmenientuhansien eurojen oikeuden asumiseensa.

Aso-lainsäädäntöä uusittiin ja eduskunta hyväksyi muutokset. Kuitenkin mallia on syytä kehittää edelleen, koska nykyisin se ei – varsinkaan pääkaupunkiseudulla – edusta tavoitteita, jotka sen luomiselle asetettiin.
➡️ Kyse ei ole kohtuuhintaisesta asumisesta.

Tärkeintä olisi nostaa prosenttiosuutta rakennuskustannuksista, jolla asukas ostaa asumisen oikeuden. Vastaavasti vastikkeet saataisiin sitä kautta suhteellisesti pienemmiksi. Toinen vaihtoehto olisi, että asukas voisi lunastaa asunnon omakseen vuosien myötä.

Löytyykö valtiolta halua edistää kohtuuhintaista asumista Suomessa? Lakimuutoksella turvattiin viimeksi, että tyhjänä olevan aso-asunnon voi helpommin lunastaa rakentajalle/rakennuttajalle ja muuttaa kovan rahan vuokra-asunnoksi. Mikä taho olisi kiinnostunut turvaamaan asukkaan elämänlaadun, jossa asumiskustannukset eivät muodostuisi kohtuuttomiksi?

Lea Varpanen
arkkitehti, Helsinki

______________________
Hyvä! 👍👍
Lukijan mielipiteet ovat HS:n lukijoiden kirjoittamia puheenvuoroja, jotka HS:n toimitus on valinnut ja toimittanut. "

5

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä nyt täytyy olla todellinen asiantuntijan mielipide ja tieteellinen tieto palstalla kun on kerran oikea arkkitehti asialla.

    • Anonyymi

      Edellisen tekstin ( HS) mielipiteen kirjoittanut arkkitehti Varpanen on sukunimi kaima Helsingin kaupungin rakennus- tuotannossa työskentelevän Sanne Varpasen kanssa.
      "Asiantuntijoita" kyllä, toisin kuin palstalla usein muiden yli kävelevä mollaaja hasolainen asukki!

    • Anonyymi

      Helsingin kaupungin rakennus- tuotannossa on nykyisin pätevää väkeä. Sieltä on poispotkittu kaikki suojatyöpaikkalaiset ja muut simot joten homma alkaa toimia paremmin kuin takavuosina.
      Erityisesti HASOn toimintaa on järkeistetty.

      • Anonyymi

        Näin siis kommentoi suojatyöstä H:gin virastosta eläköitynyt aso-mummukka henkeen ja vereen kaikkien mielipiteiden summan ylittävä päsmäri ja palsta-simojen äitipuoli!? Vai miten nämä huudot pitää tulkita joka väliin ja aiheeseen tulleet kuittailut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1104
    2. 69
      1044
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      964
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      905
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe