Telian "asiakaspalvelu" ja rahastus

Anonyymi-ap

Kännykän liittymähinta oli pompsahtamassa 29 euroon, joten katsoin netistä että Telialla vaihtoehtoina olisi 4G:n nopeuksissa käytännössä vain 20 tai 200 Megaa. Nopeampi on 2 € ja hitaampi 4 € halvempi kuin minulle tarjottu.

Koska nykyinen liittymän nopeus on 150 Megaa, niin menin Telian tiskiltä kysymään, että mikä tämä liittymäni oikein on ja mitkä on vaihtoehdot kun lähes 30 € on mielestäni liian paljon. Myyjä myönsi, että käytännössä liittymäni on nytkin 200 Megainen ja yritti kuitenkin väkisin tyrkyttää tilalle 5G-liittymää 30 € "kun se on vain 3 euroa kalliimpi". Sanoin että tuo halvempi riittää minulle ja myyjä totesi että siihen tulee päälle kytkentämaksu 7,90 €. Ihmettelin vähän että mitä kytkemistä siinä on jos se on jo nyt se 200 Megaa, ja huomautin että netissä mainittiin kytkentämaksuksi 6,90 €. Myyjä siihen, että ei hän tiedä mitä heidän nettisivuillaan lukee, mutta tässä se on 7,90 € ja tekeekö hän päivityksen vai ei. Teki mieli vain kävellä pois ja hoitaa homma netissä, mutta en enää jaksanut.

Nyt siis menee neljä kuukautta, ennen kuin tästä kaikesta vaivannäöstä on rahallisesti mitään hyötyä. Ja kaikki vain siksi, että Telia ei voinut päivittää liittymäni hintaa automaattisesti tuohon pari euroa nykyistä kalliimpaan. Ymmärrän että tällaisena aikana kaikki kallistuu ja tämä on Telialle vain bisnestä, mutta luulisi että asiakaskokemuksella ja -tyytyväisyydelläkin olisi jotain merkitystä. Ärsyttää katsoa TV:ssä pyörivää Telian mainosta, jossa koko firma on muka täpinöissään kun "asiakkaalla on asiaa".

5

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävitkö oikasti Telian tiskillä, vai kävitkö jossain kaupassa, jossa Telialla on koju? Niillähän ei ole mitään tietoa mistään, eikä valtuuksia keskustella hinnoista.

      • Anonyymi

        Ei niillä taida enää juuri kojuja ollakaan kuten joskus oli melkein joka kaupassa. Telian myymälässä kävin, mutta myyjillä ei ole tietoa mistään, ei edes asiakaspalvelusta. Hanskat tipahti kun huomasi etten ole kiinnostunut lisäpalveluista.


    • Anonyymi

      Hanki DNA prepaid liittymä. 24,90€/kk sisältäen 4g 100mbit ja rajattomasti puheluita ja tekstiviestejä. Lisää paketteja osoitteessa laturi.dna.fi

      • Anonyymi

        Jo on kallis prepaid..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      412
      3159
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2309
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      70
      2302
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      20
      1950
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      176
      1477
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      9
      1333
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1129
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1052
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      91
      949
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      101
      892
    Aihe