Kummit pois

Anonyymi-ap

Onko mitään mahollisuuksia poistaa kummit ja vaihtaa uuet tilalle. Pakko olla joku miten voi vaihtaa, koska nää nykyset kummit on nii välinpitämättömiä. Vai pitääkö mennä sitte oikee tonne oikeuteen valittaan asiasta.

4

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumeilla ei ole mitään muuta merkitystä kun kristillinen kasvatus ja vanhempien tukeminen kristillisessä kasvatuksessa.

    • Anonyymi

      Kyllä se kummittelu on nykyisin vaan muodollisuus, jo 60 luvulla moni lopetti sen, sillä se tarkoitus mikä kummeilla oli alkujaan ei toimi nykyajan yhteiskunnassa.
      Mutta kiva tapa sinänsä noin muodollisuutena .

    • Anonyymi

      Miten ne eivät välitä ?

    • Anonyymi

      Mene sinne kirkkoherran viraston mitätöimään kummius. Sillä selvä Tuskin saat uusia kumeja sinne merkittyä. On paljon lapsia ja heille nimen anto juhla. Sanotan nää on kumeja ja mihinkään ei kirjata asiaa.Kumeus on maailman kasvun edistyksen myötä muuttunut.Kuten joku jo kirjoitti. Kumeus jää avioeroissa, muutoissa ja kun sukset ystävyksillä mene ristiin.On muodollisuus ollut jo vuosikymmeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2528
    2. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1572
    3. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1563
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1377
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1222
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1129
    7. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      12
      998
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      23
      983
    9. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      970
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      917
    Aihe