Toivon että tämä kokeilu jää pysyväksi. Nyt on varaa syödä joka päivä lämmin ruoka ja varaa myös lääkkeisiin joista osa on korvausten ulkopuolella Olen nuori skitsofreenikko ja työkyvyttömyyseläkkeellä. Ruokajonot ovat kaukana eikä ole varaa matkustaa,pelkojen vuoksi käyn vain lähimmässä kaupassa. Tuntuu kuin taakka olisi pudonnut tänä vuonna harteilta kun saa syödäkseen.
Ulosoton suojaosuus 2023
18
2621
Vastaukset
- Anonyymi
Saat ilmeisesti myös työeläkettä, koska pelkistä Kelan tuista ei voi ulosmitata. Muutoinhan suojaosuuden nosto ei sinuun vaikuttaisi mitenkään. Luulisi kyllä, että sinulla olisi varaa maksaa myös ulosottoon, elleivät sitten sähkö- ja vuokrakulusi ole ylisuuret. Mihin rahasi menenevät? Lääkkeilläkin on vuosikulukatto. Tuhlailetko?
- Anonyymi
Työkyvyttömyyseläke on ulosmittauskelpoinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työkyvyttömyyseläke on ulosmittauskelpoinen.
Riippuu kenen maksamaa on.
Jos on Kelan maksamaa eli kansaneläkelain 3 luvun mukaista työkyvyttömyyseläkettä, niin silloin ei ole ulosmittauskelpoista.
»Tämän lain mukaista etuutta ei saa ulosmitata.»
Kansaneläkelaki 111 § https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070568#O6L15P111 - Anonyymi
En tuhlaile. Minulla on yksi lääke ei-korvattava ja hinta lähes 200e kuussa. Saan työeläkettä kyllä,olin työelämässä ennen kuin sairastuin. Siitä se ulosotto on vienytkin. Sairastumisen myötä luhistui moni asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työkyvyttömyyseläke on ulosmittauskelpoinen.
Kyllä vain kun minulle sen maksaa suurimmaksi osaksi KEVA. Saan toki eläkkeensaajan asumistukea mutta siinä eläke lasketaan bruttona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vain kun minulle sen maksaa suurimmaksi osaksi KEVA. Saan toki eläkkeensaajan asumistukea mutta siinä eläke lasketaan bruttona.
Olisit ollut jo aikaisemmin oikeutettu korkeiden lääkemenojen takia ulosoton helpotuksiin.
Toimentulotukea voi saada seuraaviiin lääkkeisiin:
• sairausvakuutuslain mukaan korvattavat lääkevalmisteet, jotka ovat asiakkaalle
korvattavia
• ei-korvattavat lääkevalmisteet, jos lääkevalmisteen hinta ei ylitä 200:aa euroa/
lääkepakkaus
• itsehoitolääkkeet ja –valmisteet, jos valmisteella on tuotenumero.
Lähde: Toimeentulotuen soveltamisohje https://www.kela.fi/etti/Toimeentulotuki.pdf
- Anonyymi
Olin ilahtunut kuten sinäkin, kun sain hieman enemmän käteen kuin aikaisemmin suojaosuuden noston vuoksi. Sain ruokaa, todella, riittävästi ostettua. Ensimmäistä kertaa pitkään aikaan. Yhden kuukauden.
Mutta sitten pamahti isot sähkölaskut. Oman talon sähkölasku on noin 750e kuussa. Sen lisäksi kallistuut bensa ja juu, ruoka.
Koska pienestä eläkkeestä en pysty maksamaan enää ulosottoon, en edes sähkölaskuja, elän nyt perustoimeentulotuella. Eli 555.11e kuussa. Ei tämä nyt näin pitänyt mennä!- Anonyymi
Ikävä kuulla. Toivon tilanteesi paranemista. Ajat ovat vaikeat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikävä kuulla. Toivon tilanteesi paranemista. Ajat ovat vaikeat
Kiitos. Aina köyhimmät joutuu maksumiehiksi, oli kyseessä sitten sota tai lama.
Mutta lohdutan itseäni sillä, että EDES tiedän miten kivaa on olla rikkaampi :) Siis muistelen sitä mennyttä, tervettä (minäkin) ja työelämän aikaa, jolloin ei tarvinnut laskea ihan jokaista euroa. Psyyken päälle käy tämä kaikki.
Omaa köyhyysaikaa on jo takana 10v. Ensin sairaana, sitten sairaana työmarkkinatuella, sitten työkyvyttömyyseläkkeellä, nyt jo vanhuus-. Ja aina nälkä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos. Aina köyhimmät joutuu maksumiehiksi, oli kyseessä sitten sota tai lama.
Mutta lohdutan itseäni sillä, että EDES tiedän miten kivaa on olla rikkaampi :) Siis muistelen sitä mennyttä, tervettä (minäkin) ja työelämän aikaa, jolloin ei tarvinnut laskea ihan jokaista euroa. Psyyken päälle käy tämä kaikki.
Omaa köyhyysaikaa on jo takana 10v. Ensin sairaana, sitten sairaana työmarkkinatuella, sitten työkyvyttömyyseläkkeellä, nyt jo vanhuus-. Ja aina nälkä!Aloittaja oli ottanut ilmeisesti kulutusluottoa terveenä ollessaan, eli ei silloinkaan pärjännyt omilla palkkatuloillaan, ja nyt haluaisi kaikki velat anteeksi, jotta ”köyhät eivät joutuisi taas maksumiehiksi”.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja oli ottanut ilmeisesti kulutusluottoa terveenä ollessaan, eli ei silloinkaan pärjännyt omilla palkkatuloillaan, ja nyt haluaisi kaikki velat anteeksi, jotta ”köyhät eivät joutuisi taas maksumiehiksi”.
Taisin sekoittaa aloittajan tähän toiseen, joka on kommentoinut näissä viimeisissä viesteissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisin sekoittaa aloittajan tähän toiseen, joka on kommentoinut näissä viimeisissä viesteissä.
Palstan p*ska on saapunut näyttämölle.
- Anonyymi
PÄÄMINISTERI ORPON HALLITUKSEN LAINSÄÄDÄNTÖSUUNNITELMA
Syysistuntokaudella 2023 eduskunnalle annettavat hallituksen esitykset
viikko 41 HE laiksi ulosottokaaren 4 luvun 48 §:n muuttamisesta
Ehdotettavalla lailla jatketaan ulosoton suojaosuuden korotuksen voimassaoloa toistaiseksi.- Anonyymi
Tää kuulostaa hyvältä. 🙃
- Anonyymi
Vuosia sitten ulosotto hyökkäsi tilini kimppuun.
Olin laitoshoidossa, ulosotossa, ja kun tuli vähän enemmän rahaa tilille, niin ulosotto jäädytti tilin, ja vei sieltä kaiken viimeistä senttiä myöten.
Taisi olla laiton toimenpide ? - Anonyymi
oletteko huomanneet ne jotka saatte ansiosidonnaista päivärahaa niin ainakin oulussa ulosotto on keksinyt että se on muutoin kuin määräajoin maksettavaa tuloa jossa ei oteta huomioon suojaosuutta varmaa tietoa että päiväraha on säännollisesti maksettavaa tuloa jossa otetaan suojaosuus huomioon (30vrk) tarkistakaa ulosottopäätös palkasta/toistuvaistulosta ja valittakaa päätöksestä kyseessä on määräajoin maksettava korvaus 30vrk toistuvaistuloa toistaiseksi
- Anonyymi
"Ratkaisevaa sen arvioinnissa, onko kysymys määräajoin maksettavasta palkasta vai ei, on palkanmaksukauden säännöllisyys. Mikäli työnantaja pysyy samana ja palkka maksetaan säännöllisesti, noudatetaan määräajoin maksettavan palkan ulosmittauksen sääntöä. Tähän ei vaikuta työntekijän työpäivien tai työtuntien määrä."
https://www.ulosottolaitos.fi/fi/index/tietoaulosotosta/tietoatyonantajalle/maksukieltotyonantajalle.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1499747Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1696149Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El335497Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1725451MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64482Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään594453Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m883541Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102991Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1282950