Mikähän tuo .xessions-erros on ja pitääkö olla huolissaan, kun on noin pitkä. Ja ssd-levyllä, joka kuluu aika nopeasti?
28851189 helmi 18 00:07 .xsession-errors
16
184
Vastaukset
- Anonyymi
Taasko googletin jonkun jutun!
On se saimaantrollilla vaikeeta!- Anonyymi
M-i-c-r-o-s-o-f-t - p-a-s-k-a
💩 - Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17749311Z
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Taitaa olla noita "helmiä sioille" juttuja.
- Anonyymi
"helmi" Siis googlella kopsettu tarkiuttaa helmikuuta!
Kyseessä on copy/paste trolli
Avaa asian jolla ei ole mitään merkitystä ja ketään ei kiinosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"helmi" Siis googlella kopsettu tarkiuttaa helmikuuta!
Kyseessä on copy/paste trolli
Avaa asian jolla ei ole mitään merkitystä ja ketään ei kiinosta.Kirjoitustaidoton ubuttaja huomasi erroreiden määrän niin valtavaksi ettei halua asiasta keskustella, Haaahaa buhaaa
- Anonyymi
Näyttää kasvavan, kun on nyt 28875202.
Lisäksi on selvästi pienempi .xsession-errors.old, joka on päivittynyt tammikuun 14. pvä, kun tuo iso tänä aamuna kello 8:19. - Anonyymi
Tuohan on X-ikkunointiin liittyvä error-tiedosto, johon kirjataan ohjelmien antamat varoitukset, debug-viestit yms. Taitaa olla sellainen, joka lähetetään virhe-raportin kanssa kehittäjälle. Omassani näyttäisi olevan tällaisia:
** (process:1946): WARNING **: 09:35:07.333: could not find the desktop file for
'org.gnome.Calendar.desktop'
-kalenteria ei löytynyt?
(caja:1907): Gtk-WARNING **: 09:35:07.992: Failed to register client: GDBus.Erro
r:org.gnome.SessionManager.AlreadyRegistered: Unable to register client
-caja on jo rekisteröitynyt aiemmin session managerille joten nyt ei tarvinnut
Luultavasti kohdallasi on debug-viestejä joltakin ohjelmalta läjä: Niistä ei tarvitse välittää vaan jonkin ohjelman tulosteet on käännetty päälle, jotta jokin ongelma ohjelmassa selviäisi: Tuloste on siis hyvin luultavasti kehitys-version ohjelmasta. Koneeltani löytyvän error-tiedoston koko on 6.2K ja sisältää pääasiassa asetetun konfiguraation sekä muutamia varoituksia, kyseessä on LTS-versio Ubuntu Mate:sta(20.04).
Error-tiedosto on siitä kätevä, ettei jokaisella ohjelmalla tarvitse olla omaansa(joka hukkuu jonnekin bittiavaruudessa ja pahimmassa tapauksessa vain kehittäjä tietää minne) ja silti saa virhetilanteet talteen jonnekin.- Anonyymi
Tarkemmin ajatellen, tuo on session managerin kohtaamia virheitä varten. Ubuntun kohdalla näyttäisi siltä, että Gnomessa on korvattu journalilla:
$ id --user
1000
$ journalctl _UID=1000
-Ja täältä löytyy jo paljon enemmän informaatiota ohjelmien toiminnasta, kaikki eivät ole deprekointia huomanneet! - Anonyymi
Aloin tiedostoa tutkimaan, mutta on aivan älyttömän kokoinen. Viimeisittäin on antanut kymmeniä kertoja virhettä:
(cinnamon:4879): Cvc-CRITICAL **: 08:19:53.500: gvc_mixer_card_get_index: assertion 'GVC_IS_MIXER_CARD (card)' failed - Anonyymi
MENISIT JO HOITOON VALHEISI!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloin tiedostoa tutkimaan, mutta on aivan älyttömän kokoinen. Viimeisittäin on antanut kymmeniä kertoja virhettä:
(cinnamon:4879): Cvc-CRITICAL **: 08:19:53.500: gvc_mixer_card_get_index: assertion 'GVC_IS_MIXER_CARD (card)' failedTuolta löytyy koodin kohta:
https://github.com/GNOME/libgnome-volume-control/blob/master/gvc-mixer-card.c
em. funktio löytyy. Perus getter-funktio, jossa testataan onko tyyppiä GvcMixerCard, jos ei löydy, palautetaan null(0) ja jostain syystä laitetaan se myös lokiin. Mikäli lista on olemassa, palautetaan sen juuri.
Toimiiko jokin väärin mielestäsi? Lokituksen perusteella on aika hankala sanoa, meneekö jokin oikeasti väärin vai eikö laitetta ole vaan tarjolla. Missä kohdassa virhe on: Jos koko lokia ei ole tarjolla hankala sanoa. Jostain syystä tuo on käännetty debug-lokitukset päällä, mutta sen tietää vain kehittäjä, mistä bugista mahtaa olla kysymys mitä yritetään haarukoida. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolta löytyy koodin kohta:
https://github.com/GNOME/libgnome-volume-control/blob/master/gvc-mixer-card.c
em. funktio löytyy. Perus getter-funktio, jossa testataan onko tyyppiä GvcMixerCard, jos ei löydy, palautetaan null(0) ja jostain syystä laitetaan se myös lokiin. Mikäli lista on olemassa, palautetaan sen juuri.
Toimiiko jokin väärin mielestäsi? Lokituksen perusteella on aika hankala sanoa, meneekö jokin oikeasti väärin vai eikö laitetta ole vaan tarjolla. Missä kohdassa virhe on: Jos koko lokia ei ole tarjolla hankala sanoa. Jostain syystä tuo on käännetty debug-lokitukset päällä, mutta sen tietää vain kehittäjä, mistä bugista mahtaa olla kysymys mitä yritetään haarukoida.Kyllä kone mielestäni ihan oikein toimii muuten. Myös HDMI-äänet ja Bluetooth-kuulokkeet. Kerneli on itse käännetty, joten voi olla sitten joku asetus olleen pielessä.
- Anonyymi
Opposition – For Life -puolueen ja muiden oppositiopuolueiden kieltäminen tekee selväksi, että imperialistin tukema Zelensky-hallitus ei pysähdy mihinkään murskaamaan vastustusta sotaa vastaan – ennen kaikkea kun se nousee esiin työväenluokan sisällä.
- Anonyymi
Opettelisit kirjoittamaan suomea - pahoja kielioppivirheitä. Ajatuksesi ovat himmeitä kuin palanut hehkulamppu!
- Anonyymi
Jaahah, vai on putiukon trollitehdes innostunut trollaamaan täälläkin taas.-
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812326- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311545- 1131345
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1601078Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035