huumorintajua? Vai otatko kaiken aina hirveen, hirveen tosissaan?
Onko sulla minkäänlaista
Anonyymi-ap
45767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
On huumorintajua. Itse asiassa varmaan vähän liikaakin. Käytän huumoria kilpenä ja peittämään omia epävarmuuksia ja puskemassa sivuun hankalia asioita.
Huumorintaju se on aikalailla pelleilyä ja hauskaa mukamas toisesta ihmisestä tulee mieleen et murtauduinhan vaan huumorilla tuohon kauppaa heh heh onko sellainen ihminen kunnollinen sellainen
Mieheksi luulijalla ei ole.
Se hyökkää raivoon kaikesta mistä muut ei vielä edes suutu.
Ehkä huumorintaju on niin kiero ja esim naisena esiintyvän kustannuksella pilaileva, että ihan käy kismittämään?
Tiedätkö, tuollaisesta kunnianloukkauksesta vien sinut raastupaan.
On ja ei. Toisaalta on hauskaa joskus mutta sydämessäni on jatkuva kipu ja huoli toisten ihmisten vuoksi.
Jokaisella on omanlaisensa huumorintaju.
Aamen!
Mulle on monesti sanottu, että omaan hyvän huumorintajun. Ystävien kanssa ja työpaikalla nauretaan usein porukalla, melkein joka päivä.
Kunhan huumori vasn menee oikeaan suuntaan, muuten ikkupokku, psykoosi tai jopa joukkopsykoosi on hyvin mahdollinen, jopa todennäköinen skenaario. Mutta se ei johdu tietenkään hengen heikkoudesta tai järjen köyhyydestä, vaan ihsn muista syistä.
Aivan hlvetin vastenmielistä
Tahallinen väärinymmärtäminen mutta miksi- onko olevinaan kierokin strateginen peliliike vai, sitä voi filosofisesti kysyä
Aloittaja, miksi edes puhut huumorista? Järki ei riitä käsittämään sinulla?
Miesten ja naisten huumori on usein vähän erilaista. Huumorin viljelyssä on tilannetaju tärkeää.
On minulla, nauran hyväntahtoisesti itselle ja muille. Pyrin parantamaan tietoisuuttani olla sillä ketään loukkaamatta. Jos ette puhu ei voi tietää.
Ei minkäänlaista. Mitä tulee huumorin nimissä toiselle v*****luun.
No kyl sä tiiät. Mää oon kuolemanvakava joka käänteessä.
Oon aikas
Mut joskus. .
Kyllä olen nauranut sille kiusaaja luuserille vedet silmissä.
Miten se kiusaa?
Esittää että välittää. Oikeasti vaan pilailee kustannuksellani. Mitä muutakaan se olisi.
Jos otat elämän turhan tosissas teet siitä vain itse itsellesi turhan vaikeeta
Älä tule neuvomaan miten muiden tulisi elää. Sulla ei ole siihen valtuutta tai osaamistakaan. Kuten ei kenelläkään toisen elämää koskien
On. Välillä hyvinkin mustaa sellaista kaiken kokemani jälkeen. Vedet silmissä nauraminen on ihan parasta terapiaa.
Mitä se sellainen oikein on?
Ei tietenkään ole. En ymmärrä naisia alistavaa huumoria jota tällä palstalla viljellään välillä.
En minäkään ymmärrä enkä livessäkään enkä sitä, että vaikkei sanoisi edes mitään, mutta ei vaivaudu kohteliaisuudesta nauramaan, niin vedetään herneet nokkaan, että ai juuri minun tukeako sinä vitsimaakari sitten tarvitset?
On asioita, jotka on otettava vakavasti ja joista en huumoria väännä.
Onneksi elämä koostuu huumorista ja vuorovaikutuksista, joita ilman ei olisi täysipainosta elämää.
Sää mitään huumoria osaat, sää vaan v..tuilet koko ajan.
Se ei ole huumorintajua, että sinä loukkaat ja haukut palstan täyteen ja kirjoitat parin tunnin päästä, että "mies en tarkoittanut loukata". Menisit hoitoon täällä muita naisia nolaamasta.
Kukaan nainen ei toimi täällä noin. Onko pahatkin harhat? Idiotismia? Naisvihaa?
On pahat harhat päällä. Joko se on noita juttuja spämmäävä ätmi itse, tai sitten joku yrittää maalittaa ihan tosissaan. Naisissa on muuten sisään rakennettua naisvihaa yhtä lailla ja se voi kulminoitua yhteen yksilöön kateuden kautta
Niin, samaa pohdin onko sulla?
Ei ole. toivottavasti sinulla on. Vitsillä vaan. Ja silleen.
Mikä on paras vitsi siitä mikä on sinun housuissa.
Se et se on niin pieni?
Tuli selväksi 😂 Aika moni ottaa tosissaan tämän keskustelupalstan.
Joo, kohtelen toisia ihan paskasti, nimittelen, ilmoitan toistuvasti toisen heikkouksista ja ylennän itseni normi hyvälle tasolle, jossa kuitenkin oikeasti olisin TODELLA paljon korkeammalla. Ja sitten sanon "huumoria, huuomoria"
-Ja toiset ei tajuu?
Oon HIRRVVEEN HIRRVVVEEN tosissaan t: Leena Hefner os. Herppeenluoma
😂😂😂
No mikä on ollut ensivaikutelma?
Ensivaikutelma miehestä on, että hänellä on jokseenkin rajallinen huumorintaju. Mutta on mahdollista, että se kukkii enemmän oikeissa olosuhteissa.
Raskaus on hyvä jos ei tee aborttia.
Huumoria on monenlaista, samoin kuin sen ymmärtämistä. Tilannekomiikka on minulle hyvää huumoria. Tosin väärinymmärtäminen on niin helppoa tänä päivänä, että välillä tuntuu siltä, että se on niin helppoa, että lähes kaikki kärjistymiset tapahtuu väärinymmärryksen kautta. Halutaan väärinymmärtää asioita ja sen jälkeen on myös helpompaa mustamaalaata toista. Syntyy sellainen negatiivisuuden kierre (pahantahtoinen).
Itsestä tullut varovainen ihminen muita kohtaan, hyväntahtoinenkin, mut silläkin voi olla pahaa tarkoittava merkitys toisille? Olen ollut aistivinani sellaista käytöstä, että olen tahtomattani joutunut väärinymmärryksen piiriin, johon en viitsi reakoida muuten kuin kylmettämällä käytöstäni ja vähentämällä näitä kohtaamisia.
Keinoja olisi varmaan monia, mut itse koen tämän itselleni helpoimmaksi tavaksi, koska muissa keinoista olisi vaarana taas tulla väärinymmärretyksi, todennäköisesti tulen silti väärinymmärretyksi? Elän aikaa, jossa parempi keskittyä vain selviytymään arjen haasteista omalla tavallani, olemalla vähemmän näkyvä, vaikka sisimmässäni haluaisin toisin?
Anteeksi pyytäisin, siitä mitä olen voinut aiheuttaa tahtomattani muille. Ystävällisyys, huomion jakaminen ja oma uteliaisuus ympärillä olevaan voi muuttua muuksi? Myönteinen suhtautuminen ympärillä olevaan voi kääntyä itseään vastaan, asioista puhuminen ei ole helppoa, jos henkilöt joita tämä koskee ovat itselle enemmän tuntemattomia.
Vaikeita asioita, herkät ihmiset aistii paljon ympärillä olevaa ja itse taidan olla sellainen, ehkä se on myös syy sille, että koen normaalista poikkeavia tilanteita enemmän arjessa. Väärinymmärtäminen tuntuu olevan yleistymään päin? Olen kokenut asioita, mikä tehnyt itsestä varovaisemman kaikkea kohtaan.
Täällä toi mielensäpahoittaja väärinymmärtäjä on toi mieheksiluulija taapero nainen. Kohta taas saa raivokohtauksen ja huuto alkaa, esineet lentelee seinille ja telkkarit, ikkunat, puhelimet ja tietokoneet helisee rikki kun hän lukee vääriä juttuja täältä ja suuttuu.
Yhes itäses maakunnassa, jonka nimee ei turvallisuussyistä kantsi sanoo, ainoo huumorin laatu on toisen pilkka. Jos ihan suoraan sanotaan, niin en ymmärrä. 🌹👀