Puinen vai metalliverkkokompostori?

StrawberryFields

Aloittelen viljelyä vuokrapalstalla. Palsta-alueella käydessäni huomasin, että joillain oli palstaa hoidettaessa syntyvää rikkaruoho- yms. jätettä varten puinen lehtikompostori, muutamalla palstanaapurilla taas vihreästä metalliverkosta tehty kompostori (selvästi kaupasta valmiina ostettu malli, ei siis itse metalliverkosta rakennettu).

Tuollainen melko ohut ja huomaamaton metallikompostori miellytti minun silmääni enemmän, mutta onko noilla eri malleilla käytön puolesta jotain eroja? Eli onko jompikumpi toista parempi? Esimerkiksi talvehtimisen kannalta?

3

2106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kompostoiva

      Mielestäni tässä tapauksessa ei ole merkitystä, kumman hankit. Koskapa talvella puutarhasta ei tule jätettä, kompostori jäätyy joka tapauksessa, jolloin kompostoituminen käynnistyy uudelleen vasta keväällä ilmojen lämmettyä. Näin ollen pelkkä kompostikasakin ajanee saman asian, kunhan se on siisti ja hoidettu, eli ei häiritse naapureita. =) Kokonaan eri asia tietysti on, jos on tarkoitus kompostoida myös ruokajätteitä, jolloin täytyy esim. tiheällä verkolla estää haittaeläinten pääsy kompostiin.
      Sitä en osaa sanoa, kumpi on käytössä pitkäikäisempi; molemmat täytynee jotenkin käsitellä lahoamista / ruostumista / tms. vastaan. Siinä suhteessa muovinen "pönttö" on paras; muovihan on ikuista. =(

    • kompostifriikki

      Metalliverkkokompostissa komposti pääsee usein kuivumaan ja näin ollen kompostoituminen hidastuu. Jos väsäät lankkukompostorin älä tee siitä liian harva. Metalliverkkokompostorin voisi vuorata esim muovipressulla ettei kuivu niin kovasti, katso kuitenkin että ilmaa pääsee kompostiin

    • Pete tietää

      hei älä kuitenkaan laita kompostiin rikkakasveja,
      jos aiot käyttää syntyneen komosti jätteen pellollasi. Rikkakasvit eivät kompostoituessa häviä, vaan levität pellollesi rikkakasvien ituja erittäin tehokkaasti jos vielä tehostat hajoamista hakkaamalla ja muokkaamalla.
      LAita rikkakasvit erikseen . Suosittelen rauaista kompostoria , koska halvemmat muoviset eivät kestä auringon ultraviolettia säteilyä ja haurastuvat ja pakkanenkin heikentä niitä. Ympäristöön tietenkin soveltuu parhaiten puusta tehty. Huom tarvitset sitten vielä kaksi kompostia , jossa toiseen laitat jo jonkin verran käyneen jätteen . Elikkä kaksi puolen metrin kanttiinsa varmaan riittävät sulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      94
      3063
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      40
      2785
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2581
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2224
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1772
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1424
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1178
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1082
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      876
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      112
      863
    Aihe