Liian monta eläkeläistä Etelä-Koreassa
Yli 18 prosenttia Etelä-Korean väestöstä on 65-vuotiaita tai vanhempia
Viime vuosisadan 80-luvulta lähtien Etelä-Korean eläkeläisillä, jotka ovat täyttäneet 65, on oikeus käyttää julkista liikennettä ilmaiseksi. Elinajanodotellaan jatkuvasti johtavien joukossa olevan maan viranomaiset pitävät etua tärkeänä ikääntyneiden aktiivisena pitämisen kannalta. Eläkeläisten määrä kuitenkin kasvaa maassa nopeasti, mikä tarkoittaa, että myös taloudellinen taakka budjetille kasvaa. Eläkeiän nostamisesta käydään jo keskustelua. Tämä ongelma liittyy talouden taantumaan – inflaatio on saavuttanut huippunsa 24 vuoteen. Viranomaiset etsivät ulospääsyä: keskustelevat hintojen korotuksista ja edun alkamisiän nostamisesta.
Tässä ongelmasta tulee poliittinen. Presidentti Yoon Seok-yeol, astuessaan virkaan viime toukokuussa, lupasi saada talousarvion kuntoon. Mutta hän ei ole valmis joutumaan eläkeläisten taskuun - he ovat hänen äänestäjiensä perusta.
Ongelma vain pahenee ajan myötä. Yli 18 prosenttia Etelä-Korean väestöstä on 65-vuotiaita tai vanhempia. Ennusteiden mukaan vuoteen 2035 mennessä tämä osuus nousee 30 prosenttiin ja vuoteen 2050 mennessä - 40 prosenttiin. Viime vuonna pelkästään Suur-Soulin alue, jossa asuu lähes 3,7 miljoonaa edunsaajaa, teki yli 233 miljoonaa ilmaista kyytiä. Se maksoi Soulin metrolle noin 250 miljoonaa dollaria.
Nyt kaupunki aikoo nostaa metron hintoja ensimmäistä kertaa vuoden 2015 jälkeen 30 % kerralla, mutta pitää vanhukset maksutta. Ei ole vaikea arvata, että tässä tapauksessa tyytymättömyyttä syntyy jo työväestön keskuudessa.
google translate
Vanhusten ilmaisesta matkustamisesta on tullut poliittinen kysymys
Anonyymi-ap
0
209
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3593825Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun242506Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos152030Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4911687Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141675Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t491601Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2981556- 171344
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631146- 211124