Ei ole meno muuttunut siitä kun 70 luvulla lähin.
Sama lama tuntuu olevan edelleen. Liekö markka vielä valuuttanakin?
Jussin kauppaa ei enää ollut. Onko lähin kaljakauppa Jokikylässä aina vaan?
Käväisin Hesoista Hyryllä äsken
29
979
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole Jokikylässäkään enää kauppaa
- Anonyymi
Mikä ihmeen Hesoi
- Anonyymi
Hyvä maalaistollo!
- Anonyymi
En tunne sanaa hesoi, olisiko jotain kiertoilmaisuja/ huumetermejä heroiinille.
Kuten jos juot viinaa tulet humalaan.
Älkää hyvät ihmiset alkako leikkimään hesoilla, siitä alkaa alamäki ja rappio...
- Anonyymi
Hyrskällä on aika pysähtynyt 60 luvulle ei oo kun joitamie jotka osaa kirjoittaa ja lukea kunnolla ja jutila tohtorina
- Anonyymi
Jokikylässä Jumbo.
- Anonyymi
Hesoi lienee sama kuin Tsadi
- Anonyymi
Suhoi on hävittäjä.
- Anonyymi
Juu se on snadi tsadi. Hesoi on kutsumanimi suhoille eli Iivana julman putkurille jos Gärminin kompassi.
- Anonyymi
Väärin se on snadi
- Anonyymi
Oikeasti tämä on stadi
- Anonyymi
Stadi kun stadi vaikka snadi.
- Anonyymi
Sen verran on mennyt huonompaan ettei ole enää pankkia, muuten ihan vireä maaseutupitäjä missä asukkaat viihtyvät hyvin.
- Anonyymi
Kelekkareitit on nyt paremmassa kunnossa kun -70 luvulla.
- Anonyymi
Hyry on kasvava kylä. Kaupat voi hyvin ja ravintola myös koska ihmiset tarvitsevat ruokaa muitakin liikkeitä löytyy hyryltä joten ei tarvii muualle lähtee ostoksille kun kaikki tarvittavat löytyy kylältä. Hyry on hyvien yhteyksien päässä ja vilkas kulkuinen paikka turistii sun muuta menee hyryn läpi joko Rukalle tai Ukkohallaa. Esm Kuhmo se on korpikylä keskellä itä rajaa. Hyryn sijainti on parempi kun kuhmon sijainti näin kulku yhteyksien kannalta.
- Anonyymi
Annetaanpa tekoälyn kertoa kotipitäjästämme:
Hyrynsalmi on noin 3 500 asukkaan kunta Kainuun maakunnassa Pohjois-Suomessa. Se sijaitsee lähellä Venäjän rajaa ja on osa laajempaa Kainuun erämaa-aluetta, joka tarjoaa upeat maisemat ja mahdollisuudet ulkoiluun ja luonnossa liikkumiseen.
Hyrynsalmella on monia nähtävyyksiä ja aktiviteetteja. Yksi suosituimmista on Syöte kansallispuisto, joka sijaitsee osittain Hyrynsalmen alueella. Syöte on suosittu talviurheilukeskus, jossa voi harrastaa laskettelua, lumilautailua ja muita talviaktiviteetteja. Kesällä Syöte tarjoaa upeat mahdollisuudet retkeilyyn ja luonnossa liikkumiseen.
Toinen merkittävä nähtävyys Hyrynsalmella on Puolangan rajanylityspaikka, joka on yksi Suomen ja Venäjän välisistä rajanylityspaikoista. Puolangan rajanylityspaikalta on hyvät yhteydet Venäjän Karjalaan ja Pietariin.
Hyrynsalmella on myös rikas kulttuurihistoria. Kunnassa on useita museoita, joista suosituin on Kulttuurikeskus Hyrylä. Hyrylässä on esillä paikallista käsityötä, taidetta ja esineistöä, joka kertoo alueen historiasta ja kulttuurista.
Hyrynsalmella järjestetään vuosittain monia tapahtumia, kuten Syötejuoksu ja Hulahulaviikko, joka on viikon mittainen tapahtuma, jossa pääsee tutustumaan Hyrynsalmen kulttuuriin ja perinteisiin.
Yhteenvetona Hyrynsalmi on monipuolinen ja kaunis paikka, joka tarjoaa upeat mahdollisuudet luonnossa liikkumiseen, talviurheiluun ja kulttuurihistorian tutkimiseen. - Anonyymi
Missä hyrynsalmella on ravintola
- Anonyymi
Joukkoliikenne toimii jokseenkin hyvin,, vaikkakin ei matkustajia
- Anonyymi
Muistelin että jossain voi vielä maksaa markoilla ja ruplilla
- Anonyymi
Ei niin ja vielä vähemmän joukolla maksetaan.
- Anonyymi
Kyllä markot ei käy maksuvälineenä.
- Anonyymi
Käyhän !!! Ainakin ruotsalaisissa homobaareissa, vaihtokurssikin on hyvä, kokemusta on.
- Anonyymi
Ja sinun etunimi on ..... ?
- Anonyymi
Markohan se, mikä sinun, villi veikkaus Marko. ❤️
- Anonyymi
Onneksi palkan voi maksaa myös ruskeassa kirjekuoressa kannon nokassa.
https://yle.fi/a/74-20019331 - Anonyymi
Mä maalaispoika oon mä maalaispoika ooon
- Anonyymi
Valehtelet, tsadilainen oot!
- Anonyymi
Tekoäly hoi älä jätä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943176HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732455Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k611435Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901412Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.13936Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184905Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N311872Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10817- 49795
Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142778