Hei, minua kiinnostaisi työskennellä ampumakouluttajana vaikka puollustusvoimissa. Vaaditaanko RUK? Onko koulutus haaralla väliä missä on palvellut? Palkka? Työnimike? AUTTAKAA!
Ampuma-asekouluttaja, puollustusvoimat
Anonyymi-ap
141324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Unelma-ammatti, saa pelätä, koska alokas päättää kääntyä ase tanassa kysymään ohjeita.
T-statuksen omaavia henkilöitä ei kelpuuteta palvelukseen, joten huoli pois. :-)
Vastahan yksi sankari onnistui intin ammunnoissa ampumaan itsensä ja kadetti ampui toista perseeseen.
Jep on ihmisiä jotka ei osaa kunnioittaa asetta ja perseilee niillä
Enisimmäisen tapauksen tiedän. Siitä ei sen enempää.
Jälkimmäinen oli vahinko, tutkinnan mukaan. Lauenneen RK:n haltija liukastui ja kaatui. Yhtä kaikki ... se oli vaarallista aseenkäsittelyä, katsoi sitä miltä kantilta tahansa.
3 tärkeintä, ampujan 10 rikkomattomasta säännöstä kuuluu ... sormikontrolli, piippukontrolli ja varmista maali, tarkista tausta.
RK:n vaihdin, tai minkä tahansa muun ampuma-aseen varmistin, siirtyy TULTA-asentoon VASTA SILLOIN kun ase nousee ampuma-asentoon ja sormi siirtyy liipaisimelle, VASTA SILLOIN, kun päätös aseen laukaisemisesta on tehty.
Omaan yli 40 vuoden kokemuksen ilman ainoatakaan vahingonlaukausta, moisten "pelivälineiden" kanssa. Tiedän, mistä puhun ja seison 100%, sanojeni takana.
Tänne aina ne virheettömät ilmestyvät kertomaan itsestään, useimpien toiminnasta kuitenkin löytyy korjattavaa, jos oikein tarkkaan katsotaan.
Kukaan ei ole "virheetön" ja aina voi kehittää itseään ... .
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177512647
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Turhaan kyselet, intosi sammuu, kun inttiin joudut ja tajuat, että kaikki on loputonta nöyryyttämistä ja simputusta, vain pieni murto-osa kaikesta on ampumakoulutusta.
Simputus = Eldankajärven jää, on taakse jäänyttä elämää.
Aina silloin tällöin on tietysti joku mlqvist, joka yrittää ja kärsii sitten seuraukset. Yleensä perseilevästä AU:sta tulee "vuoden jägsteri".
Ja voi sitä vdduilun määrää, mitä ko. epäonnistujaa saa kuulla tutuiltaan kuulla, parhaassa tapauksessa ... kymmeniä vuosia.
Kaikki suomen vanhakantaisessa armeijassa perustuu simputukseen, sillä pyritään murtamaan yksilön oma ajattelu ja persoona. Esim. kasarmilla ruokailuun meno ei voi tapahtua, kuten jossakin työpaikalla, vaan aina on moninkertainen nöyryyttäminen, asennossa seisottelu, marssittaminen jne.
Tulee monelle yllätyksenä, joka innoissaan olettaa armeijan olevan mielekästä ja tehokasta toimintaa, ampumakoulutusta ym, suurin osa ajasta menee odottamiseen ja tarpeettomaan temputtamiseen, mitä kuvaa sana simputus parhaiten.
Ei perustu. Älä viitsi jauhaa potaskaa.
P-kauden sulkeiset, marssiminen, jne. tähtää perusasioiden oppimiseen ja ns. sotilaskurin kehittämiseen, joka johtaa siihen, että henkilö kykenee tarvittaessa toimimaan saamiensa käskyjen mukaisesti ... ilman, että yksikön "äiti" (vääpeli) pitää kädestä kiinni.
Tuo kaikki opittu ... tulla toimeen erilaisten ihmisten kanssa, sekä kehoitusten ja käskyjen noudattaminen, tulee myöhemmin vastaan työelämään siirryttäessä. Tietysti on aina niitä kermaperseitä, joille moinen ei maistu ja niistä tapauksista tulee ennemmin, tai myöhemmin pelkkä kuluerä tälle maalle.
Olen aikanaan 330 palvellut ja sain palvelusajalta sen, mitä menin hakemaankin. Eikä jäänyt mitään hampaankoloon. Olen käynyt muutamia kertoja kassulla moikkaamassa entisiä esihenkilöitä. Istunut samaan päytään vaihtamaan kuulumisia ja nauttimaan tuoreista ... kahvista ja munkista. Väitän, että ko. esihenkilöt tuntevat tehneensä työnsä hyvin, kun reserviläinen tulee morjestamaan, vielä vuosien jälkeenkin.
Toisin sanoen intti jäänyt päälle tai ei muuta elämää, jos tulee kasarmilla vierailtua vapaa-aikana ilman pätevää syytä. Kuulostaa ihan terveeltä.
Eipä ole jäänyt päälle. Tuo kertomani tapahtui jo vuosia sitten. Yritä kumota kertomani uskottavasti, että intissä opituista asioista ja taidoista ei ole hyötyä myöhemmässä elämässä ja erityisesti työelämässä. Tsemppiä yritykseen .....