Porotalous

Lapinläänin vihreät ovat kovasti vastaan kaivoksia ja tuulivoimaa. Poropaliskunnat ja vihreät ovat kovasti äänessä. Vihreät lisäävät Lapinlääniin susia, ahmoja, karhuja, ilveksiä ja maakotkia syömään poropaliskuntien porot. Susille voi mennä Lapin metsästyskoirat pihastakin. Poromiehet pitävät tuulivoima- ja kaivospulliaisista. Vihreä osaa kiivetä puuhunkin, jos moto on tulossa hakkuutyömaalle.
15173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Karhuja on paljon kohta, kunhan heräävät talviuniltaan. Vihreät osaavat kieltää aina metsästyksen.

Äänestä
  • 🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

    💋 ­­­N­­­y­m­f­o­­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17751442f

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Porot syöneet ja talloneet Lapin jäkäliköt vähiin. Heinäruokinnalla saavat talvisin olla.

Äänestä

Metsäpeuratkin vihreät syöttävät pedoille.

Äänestä

Tehdään poroista pizzaa ja meetvurstia. Poronkäristystä ja perunamuusia.

Äänestä

Susia pitää olla, populaation tulee kasvaa koko Suomen alueelle, jotta kanta säilyy elinvoimaisena. Ruokaa on riittävästi. Muut pedot hyötyvät susilta jääneistä ruuantähteistä.

Äänestä

Hieno on Lapinläänin vihreiden harhautus ja huomionsiirto pois Vihreidentodellisesta osuudesta tuulivoimapuistojen rakentamiseen ympäri Suomea.

Nykyisen ministerin tuulivoimalabisneksen juuret ovat ankkuroitu tuulivoimaloiden rakentamiseen yhtä lujasti kuin tuulivoimaloiden mastot betoniperustoihinsa.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008616898.html

Äänestä

Porotalouden perusta on nykyisin petokorvaukset. Nykyistä tilannetta en tiedä mutta muutamavuosi sitten oli porotalouksia joille ei ollut muuta tulonlähdettä kuin petokorvaukset. Olisiko ne lihat sitten markkinoitu suoraan ilman kuitteja.

Luin myös tälläistä. Lapissa ovat jäkäläkankaat kuihtuneet, eivätkä elätä syntyneitä vasoja siksipä ne myytiin esim. Hallan paliskuntaan jossa petokorvaukset maksettiin korotettuna Venäjältä tulevien petojen takia. Elikkä Lapin vasat syötettiin pedoille Kainuussa, ja valtio maksoi.

Näin lehdet kirjoitteli olisi kiva tietää mikä on tilanne nyt.

Äänestä

Poroaita Täytyy olla Kainuussa porojen ja metsäpeurojen välillä, jotta eläimet eivät sekoitu keskenään. Moottoriteillä ja vilkas liikenteisillä teillä on paljon hirvi- ja peura-aitoja.

Äänestä
  • Ylivoimaisesti kalleinta lihaa yhteiskunnalle on poronliha.

    Äänestä

Metsäpeuroja on Sotkamon ja Kuhmon alueella. Joka talvi ovat lentolaskennat alueilla. Valkohäntäpeurojakin oli Sotkamossa muutamia, mutta ahmat taisivat syödä ne. Poro ja peura on helppo saalis pedoille.

Äänestä

Porotalous ei ole tuottavaa vaan kuppaavaa toimintaa!Valtavat maa-alueet tukien varassa olevan porotalouden hallussa!
Lappi tuottavaan toimintaan!

Äänestä

Poroista pitäs tehä makkaraa ja sitten vetää asfaltille koko Lappi.

Äänestä

Tuet porotaloudelle pitäisi lopettaa.
Saamelaiskäräjät haluaisivat hallita puolta Suomea. Ei yhtä junanrataa, ei sähkölinjoja jne...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lapinläänin vihreät ovat kovasti vastaan kaivoksia ja tuulivoimaa. Poropaliskunnat ja vihreät ovat kovasti äänessä. Vihreät lisäävät Lapinlääniin susia, ahmoja, karhuja, ilveksiä ja maakotkia syömään poropaliskuntien porot. Susille voi mennä Lapin metsästyskoirat pihastakin. Poromiehet pitävät tuulivoima- ja kaivospulliaisista. Vihreä osaa kiivetä puuhunkin, jos moto on tulossa hakkuutyömaalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu