Onko teillä ollu heittoa kuukautisista lasketussa la:ssa ja ultrien perusteella määritellyssä la:ssa ja miten paljon? Ultrissahan se perustuu vauvasta otettuihin mittoihin. Vaikuttaako kierron säännöllisyys kun menkoista lasketaan? Joku sano mulle et jos kierto on säännöllinen vauva ei välttämättä menisi yliajalle, mut jos kierto on vaik 31, raskauskin menis noin 3 päivää yli. Pillereiden jälkeen vaikea arvioida omaa kiertoa, harmi. Menkoista laskettu la lähestyy (ultran perusteella määriteltyyn vielä viikko), olo on tosiaan kuin kuukautisia ennen, jännittää!
lasketusta ajasta
toukomami
4594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nii et menoista laskettu aika on ollu jopa yli 2 vk aikasemmin ku ultralla katottu, ´Mun kierto onki aina ollu tosi epä säännolinen( kierto väli 40-60) Lapset on kuitenki syntyneet aina lähempänä menkoista laskettua aikaa ku ultran aikaa.
Nyt viidettä odottaessa kävikin niin et ultra ja menkoista laskettu aika on sama vaikka kierto on vielä enemmän epäsäännölinen ku ennen.
Samoin kaikki mitat huitelee nyt yli ylimmän käyrän kun ennen ovat menneet ala käyrillä. Olen pieni kokoinen ihminen(160cm/49kg ennen raskautta)ja nyt rupeekin jo pelottaan kuinka iso vaavista tulee??
Mulla on kuukautiset olleet tosi epäsäännölliset ja niiden mukaan laskettuna vauva olisi 6 viikkoa vanhempi kuin ultran mukaan. Eli ultraan ja mun lääkäriin uskon, että nyt viikkoja 20 eikä 26:) Ultra tenhtiinkin jo viikolla 6 5, joten sen pitäis olla tarkka!
kierto oli totaallisen sekaisin kun lopetin pillereiden syömisen (syyskuussa). Np-ultra oli viikolla 12 4 mutta siellä palajastuikin, että pieni oli jo viikoilla 15 5... Rakenneultrassa rv 19 6 pienen koko vastasi juuri noita viikkoja. Eli 3 viikkoa aikaistui LA. =)
Onnellista loppuodotusta sinulle!
Varatessani Haikaranpesästä paikkaa kysyin kyseistä asiaa..
Kätilöopistolta kertoivat että tutkitusti suurimmassa osassa tapauksista synnytys tapahtuu lasketun ajan jälkeen. Kuinka monta päivää lasketun ajan yli synnytys sitten tapahtuu, siihen ei ole laskettu keskiarvoa.
Kysyin syytä "yliaikaisuuteen" ja he kertoivat syyn olevan Ultrassa. Toinen laskettuaikahan määritetään rakenneultrassa. Tällöin lasketunajan "mittarina" käytetään vauvan luustoa. mm reísiluuta. Tässä "laskutavassa" on kuitenkin selkeä vääristymä, sillä "yliaikaisuus" on kaikkeista yleisintä.
Oma ensimmäinen laskettuaika on 8.8 ja ultralla annettu laskettuaika on 4.8. joten vielä olisi 11 viikkoa jäljellä : ) Nähtäväksi siis jää..