Asunto asiaa

Anonyymi-ap

Eli, on ollut avopuolison kanssa yhteinen asunto, asunto vain hänen nimissä, ei suostu palauttamaan vuokravakuutta vaikka olen sen omalta tililtä todistetusti maksanut, väittää että "olen velkaa"
Mitä vaihtoehtoja minulla nyt tässä on?

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohtaa asia tai riidellä käräjillä siitä, kuka on todistetusti velkaa ja kenelle.

    • Anonyymi

      Hae pesänjakaja, kuten laki avopuolisoiden yhteistalouden purkamisesta määrää.

      Pesänjakajaa voi hakea, jos avopuolisot ovat asuneet yhdessä vähintään viisi vuotta, tai heillä on olemassa tai on ollut joskus yhteinen lapsi.

    • Anonyymi

      Sinullahan on todiste siitä, että olet tuon vuokravakuuden tililtäsi maksanut. Hän esittäköön sinulle saamisistaan sen edestä tositteen.

    • Anonyymi

      Vuokranantaja vakuuttaa joko vuokrasopimuksessa tai erillisellä paperilla, että vuokravakuus on maksettu. Voitko yrittää neuvotella tilanteesta, jossa vuokranantaja palauttaa sinulle vakuuden ja vaatii avopuolisoltasi uuden vakuuden? Tunnetko vuokranantajaa lainkaan?

      Onko näyttöä velasta sinun ja avopuolisosi välillä? Jos avopuolisosi kieltäytyy kaikesta mahdollisesta, sinun tulee esittää hänelle kuitti, jossa on tilinumerosi, jolta vakuus on maksettu. Kerrot että käynnistät asiassa riitakanteen käräjillä, jossa häviäjä maksaa kaikki kulut. Kuitin avulla voitat 100 % varmasti, ellei tuosta muusta velasta ole näyttöä. Kulut ovat jo alkujaan 500€, ellei asiassa päästä sopuun ennen pääkäsittelyä. Tämä menee kaikki avopuolisollesi, olettaen että hän häviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      192
      3730
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      3044
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      32
      2965
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      21
      2805
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      5
      2772
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      66
      2743
    7. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      219
      2169
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2046
    9. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1988
    10. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      8
      1921
    Aihe