Viimeisellä sukulaisvierailulla havaitsiin, että naapurimaakunnassa muutamat ajoradat oli laitettu kokonaan uuteen paikkaan. Huomasin tämän siitä, autoni navigaattori näytti minun ajavat pellolla. Vanha tie kulki ihan näköetäisyydellä, mutta navigaattorini kertoi vain aiemman tiejärjestelyn. Minun pitäisi ilmeisesti päivittää navigaatori nykyaikaan.
Onko muilla ollut samanlaisia vaikeuksia Toyotan navigaattoreiden kanssa? Kuinka usein Toyotan navigaattoria pitää päivittää, ja onko päivittäminen maksullista vai ilmaista? Olen ajanut autollani useita vuosia, mutta navigaattoria ei tietääkseni ole kertaakaan päivitetty, ellei sitten vuosihuoltojen yhteydessä sitä automaattisesti ilman erillistä pyyntöä tehdä. Auton ohjekirjassa on päivityksestä jotakin tarinaa, mutta en ole koskaan ohjekirjaa lukenut tarkasti.
Kuinka Toyotan navigaattori päivitetään
30
1315
Vastaukset
- Anonyymi
Mun Corollaan ne laittoi viime huollossa uudet kartat ja AndroidAuto sekä AppleCarPlay liittymät kaupan päälle.
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177528770
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Muistitikulla voi ilmaiseksi päivitellä jos takuu voimassa. Tikun lataaminen hemmetin hidas ja hankalakin homma. Samoin ohjelmiston lataaminen tikulta autoon kestää pari tuntia tai yli. Takuun lakatessa päivitys on muuttuu maksulliseksi. Päivityksiä tulee yleensä pari kertaa vuodessa. Minä en niitä osta, koska kännykän navi toimii paremmin kun Tojon oma. Toyotan tietojärjestelmä on valitettavasti antiikkinen. Uusinta nettikatveista en ole näpelöinyt. Se kait parempi.
- Anonyymi
Ostetaan puolen vuoden välein uusi Tojo. Sen on halvin tapa.
- Anonyymi
Minun Toyotassa ne päivittyvät itsestään OTA-päivityksinä. Toyota on kehityksen kärjessä.
- Anonyymi
Niinhän sinä luulet, kun et muista tiedä.
- Anonyymi
Minulla päivittyvät Toy OTA-päivityksenä eli suomeksi Lelu OTA.
- Anonyymi
Vaihtamalla uuteen autoon ja mielellään muuhun merkkiin joissa päivitys tapahtuu automaattisesti.
- Anonyymi
esim Teslassa kaikki tulee langattomasti
- Anonyymi
Jos se vierailu oli viimeinen, niin ethän sinä enää tarvitse sitä uutta karttaakaan.
- Anonyymi
Ainoa keino on mennä vaihtamaan uusi Toyota.
- Anonyymi
Se on vain kallis ongelman siirto.
- Anonyymi
Ei muuta kuin kaasua jos puut suurenee edessä!😄😀😆
- Anonyymi
Se peltohomma voi johtua siitä että olet zoomannut kartan mittakaava liian isoksi. Kun zoomaat karttaa tarkemmaksi, pellolle ilmestyy lisää yksityiskohtia ja tiet. Samaa peltoajoa hämmästellyt.
- Anonyymi
Toyotan navigaattori on aina oikeassa mutta joskus tiet ovat väärässä paikassa.
- Anonyymi
TomTom ei päivity, entä Tojon navi?
- Anonyymi
Toyotan navigaattorilla ei voi tutkia esim. reittiä Juvalta Mikkeliin, jos auto on Kuopiossa.
Vuosia sitten irrallisella navigaattorilla (TomTom) tuollainen eri reittien tutkiminen onnistui. Uudempi TomTom ei millään päivity vaikka elinikäiset päivitykset kuuluivat kauppaan. Taitaa nykyisin paras olla Google Maps, ei ole maksullinenkaan.- Anonyymi
Maailman parhaan navigattorin saa Toyotaan ilmaiseksi.
- Anonyymi
Se TomTomin elinikäinen päivitys koskeekin TomTomin elinikää, eli oletettua käyttöaikaa, ei sinun elinikääsi.
Aikoinaan tuli maksettua pari kymppiä Sygicin navigaattorista kännykkään. Nyt se sama navi on jo kolmannessa kännykässä, ja uudet kartat ilmestyvät yhä neljä kertaa vuodessa. Kartat taitavat olla TomTomilta. Muuten ihan hyvä navi, mutta nykyisin tulee useinmiten käytettyä auton omaa navia. Se on helpompi, kun se on aina paikallaan. Auto ei ole Toyota, ja siinäkin ilmaiset päivitykset loppuivat neljään vuoteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maailman parhaan navigattorin saa Toyotaan ilmaiseksi.
Toyotaan saa myös ruosteet kaupan päälle.
- Anonyymi
Näissä uusimmissa Toyotissa päivitetään muistitikulla. Tikun lataaminen on tehty äärimmäisen hankalaksi. Se kestää parisen tuntia. Samoin tikun ohjelmistojen lataaminen autoon vie parisen tuntia. Koneen oltava koko ajan päällä. Päivitys huollossa maksaa maltaita.
- Anonyymi
Jos muistitikun voi tehdä valmiiksi tietokoneella, niin voiko navigaattorin sitten päivittää ajon aikana sellaisella reissulla, joka kestää kaksi tuntia? Maksaako karttojen lataaminen muistitikulle paljonkin?
- Anonyymi
Puhutkohan potaskaa? Ainakin 2022-vuosimallin RAV4:ssa navi päivittyi tammikuussa langattomasti, uusimmat kartat, tapahtui auton virran ollessa päällä. Monitoiminäyttö on siinä vielä edellissukupolvinen sivunapeilla. Onko sitten uusin napiton isompi multimedialaite erilainen eli navi vain muistitikulla??
- Anonyymi
Tulostetaan google mapista uusin kartta ja teipataan kojelautaan.
- Anonyymi
Päivitys kestää 20 minuuttia jos alueeksi valitsee koto Suomen. Jos haluaa koko maailman kartat, niin pari tuntia kestää päivitys. Maat siis voi valita.
- Anonyymi
Mistä ne kartat voi oikein ladata? Paljonko latauskerta maksaa tavalliselle käyttäjälle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä ne kartat voi oikein ladata? Paljonko latauskerta maksaa tavalliselle käyttäjälle?
Ottaa ja etsii vanhoja puhelinluetteloita, niissä oli takana kartat. Ja sitten autoilijan tiekarttaa saa ainakin Autoliitosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä ne kartat voi oikein ladata? Paljonko latauskerta maksaa tavalliselle käyttäjälle?
Kannattaa kysyä asiaa merkkiliikkeestä, niin sieltä saa oikeaa tietoa. Samalla voi saada hyvät pullakahvitkin.
- Anonyymi
Mihin kauppamatkalla tarvitsee navia?
- Anonyymi
Yleensä Toyotan päivitykset onnistuu ainoastaan merkkiliikkeessä tai vaihtamalla uuteen autoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva201953- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703