Elämä lannistaa

Anonyymi-ap

Elämä ylipäätänsä tuntuu jotenkin tosi lannistavalta.

Voit elää terveellisemmin, lähes poikkeuksetta joku sairaus tai ongelma iskee silti. Hampaista koittaa pitää huolta mutta geneettinen lotto on ollut huono. Nivelten vaikeudet rajoittaa liikkumista. Hoitoa on vaikea saada tai se on työttömän köyhän ulottumattomissa hintansa takia. Eikä se todellakaan tule helpottumaan iän kanssa.

Toinen on juurikin raha. Tässä kapitalistisessa maailmassa on hyvin ankea pyöriä. Rahaa sinulla on pakko olla että saat tarpeesi täytettyä. Ruoan hinnat katossa (Et pysty syömään monipuolisesti), auto helpottaisi töissä käymistä (maksaa helvetisti), töissä et voi käydä koska olet masentunut (eli mitään ekstraa ei ymmärrettävästi heru), terapia kallista ja vaikeaa saada.
Ja vaikka kävistkin töissä sillä hädintuskin pärjää enää. (Kaupat, hoitoala, posti, paikallisliikenne, kaikki lakkoaa.) Ystävillä on kiire eivätkä ehdi minua näkemään (heillä on omat elämänsä maksettavana joten ovat töissä valtaosan ajasta) joten siinä lopullisesti syrjäytyy

Maailma on puoliksi jo tulessa ja joka kesä on vuosi vuodelta minulle hankalampaa. Ilmalämpöpumppu pelastaisi, mutta ei ole rahaa siihenkään ja hyönteisfobiani takia en uskalla mennä ulos saatika nauttia mistään.


Masentavinta tässä on juurikin se, että kaikessa tuntuu olevan vain pimeä ja kyyninen kääntöpuoli. Ainahan sitä pyrkii muokkaamaan omaa näkökulmaa positiivisemmaksi mutta entä jos ympäristö on se joka reistaa ja ankeuttaa?

Nykyihmisen elämä on helvetin tyhjää ja kunnollista tekemistä täytyy keksimällä keksiä. Edes viihde ei tuo enää eskapismia kun kaikki kanavat on tungettu täyteen mainoksia. Muistuttaa vaan tästä kylmästä kapitalistisesta ahneudesta. En haluaisi mitään neuvostoliittoakaan. Eipä siihen varmaan tasapainoa enää keksitä.

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raha on mille pieni paha. Tosi köyhä onn mut suht hyvin pysyy suu säkkiä myöden. Voi olla että pieni pääoma toisi pienen lisäturvallisuuden tunteen, mutta mitään en markkinoilta juuri kaipaile. Sen sijaan vääryyksistä ja rankaisemattomista rikoksista kärsin toimintakyvyn menetykseen saakka.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­N­y­­m­f­o­­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17752881g

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2013
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      151
      1295
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      272
      876
    Aihe