Läppärit joissa on ssd-levy vai tabletit, kummat kuluttavat enemmän virtaa stand by tilassa jolloin ne ovat päällä mutta niitä ei käytetä?
Kumpi kuluttaa enemmän virtaa?
12
1145
Vastaukset
- Anonyymi
Läppärit tietenkin
- Anonyymi
Se on niin monesta asiasta kiinni mikä siihen vaikuttaa.
Olin parin viikon lomalla, Läppäri (Ubuntu) ei ollut kuluttanut akkua juuri mitään, siis valmiustilassa. Mutta tabletti oli sammunut, mutta tabletissa ei taida olla samallaista valmiustilaa, vaan se on pimeenäkin kiinni eri verkoissa. - Anonyymi
Microsoftin palveluissa oli laajoja häiriöitä – Vika löytynyt
Teknologiayhtiö Microsoftin palveluissa on häiriöitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on niin monesta asiasta kiinni mikä siihen vaikuttaa.
Olin parin viikon lomalla, Läppäri (Ubuntu) ei ollut kuluttanut akkua juuri mitään, siis valmiustilassa. Mutta tabletti oli sammunut, mutta tabletissa ei taida olla samallaista valmiustilaa, vaan se on pimeenäkin kiinni eri verkoissa.Tablettimissa ei edes ole varsinaisesti valmiustilaa. Ne ovat joko kokonaan kiinni tai päällä mutta näyttö sammutettuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on niin monesta asiasta kiinni mikä siihen vaikuttaa.
Olin parin viikon lomalla, Läppäri (Ubuntu) ei ollut kuluttanut akkua juuri mitään, siis valmiustilassa. Mutta tabletti oli sammunut, mutta tabletissa ei taida olla samallaista valmiustilaa, vaan se on pimeenäkin kiinni eri verkoissa.Onko Ubuntussa oletuksena valmiustilaan meneminen kun sitä ei käytetä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on niin monesta asiasta kiinni mikä siihen vaikuttaa.
Olin parin viikon lomalla, Läppäri (Ubuntu) ei ollut kuluttanut akkua juuri mitään, siis valmiustilassa. Mutta tabletti oli sammunut, mutta tabletissa ei taida olla samallaista valmiustilaa, vaan se on pimeenäkin kiinni eri verkoissa.Oletko kokeillut käyttää Android-tabletissa Ubuntua Google Playstä löytyvällä UserLAndillä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko kokeillut käyttää Android-tabletissa Ubuntua Google Playstä löytyvällä UserLAndillä?
Tietenkin kannettava mikäli siihen on asennettu Ubuntu, ja kulutusta tarkastellaan kahden viikon käyttöajalta.
Nimittäin Ubuntu on niin hirveä räpellys ettei sitä kenenkään hermot kestä montaa minuuttia vuorokaudessa. Veikkaan yhteenlasketuksi käyttöajaksi kahden viikon jaksolta peräti 35 minuuttia, josta 28 minuuttia on mennyt Ubuntun käynnistymiseen stand by tilasta, ja 14 minuuttia samaan tilaan palaamiseen.
- Anonyymi
Join Trumpin ohjeen mukaisesti virtsaa ja yes, madot kaikkosi Wintoosasta kuin rotat uppoavasta laivasta.
- Anonyymi
Siisti homma jos Trumpin ohjeet todella toimii!
- Anonyymi
Outlookin suodatus petti – käyttäjien sähköpostit täyttyivät roskapostista
- Anonyymi
Tabletit on aika usein arm-pohjaisia laitteita ja niiden virrankulutus on RISC/SoC-teknologiaan nojautuen vähäistä jopa alle 1W. x86/A64-teknologiaa taas ei saa alle 4W kulutukselle skaalautumaan johtuen sen ongelmallisesta käskykannasta mikä syö transistoreita, mikä taas rajoittaa virransäästöä. Toisaalta x86-pohjaisissa laitteissa voi olla hiukan enemmän vääntöä - mitä tosin tabletin tasoisessa laitteessa ei myöskään tarvita mihinkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512