Koneen sijoitus

Voiko ilmanvaihtokoneen sijoittaa vintille jossa lämpötila vaihtelee sään mukaan (-25/ 40) ?
Vallox DIGIT SE on tietääkseni eristetty mutta riittääkö se talvella ?
61803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kai sen nyt voi mutta huolto hommat ovat turhan vaikeita, miksi se pitää vintillä, voihan sen sijoittaa sisälle tosi helposti, pelkäätkö pientä ääntä.

Äänestä

Jos laitat kylmälle vintille, laita ihmeessä lisäeristeitä. Muuten on vaara että kondessivesi valuu välikaton eristeisiin. Muutenkin kannattaa varmistaa kondessivesiputken toimivuus ja koko.
Omassa on 2x75mm styroxlevyt ympärillä. Levyt "paketoin" rakennusmuoviin ja teippasin tiiviiksi elementeiksi, jotka on helppo poistaa ja asetella takaisin.
Huolto ei ole vaikeaa jos kulku vintille on OK. Eihän siellä alvariinsa pidä juosta...

Äänestä
  • yleensä n. 4 x vuodessa ja monet "vintit" ovat nykyään aika vaikea liikkua, ei ainakaan minun talossa ole mitään asiaa sinne, jo pelkkä tilan ahtaus tekee liikkumisen vaikeaksi, ja myöskään tuo puhallusvilla ei tykkää että siellä liikutaan, mutta laita vaan jos ei muuta paikkaa löydy, kysyisin kuitenkin valmistajalta...takuu jne.

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    yleensä n. 4 x vuodessa ja monet "vintit" ovat nykyään aika vaikea liikkua, ei ainakaan minun talossa ole mitään asiaa sinne, jo pelkkä tilan ahtaus tekee liikkumisen vaikeaksi, ja myöskään tuo puhallusvilla ei tykkää että siellä liikutaan, mutta laita vaan jos ei muuta paikkaa löydy, kysyisin kuitenkin valmistajalta...takuu jne.

    Juuri tilan puutteen takia kone laitetaan vintille.Meillä vintti on helppokulkuinen joten huolto sujuu ongelmitta. Kondenssivesi putki pitää vain jollain saada eritettyä.Talveksi varmaan kannattaa tosiaan eristää kone.

    Äänestä

vuan kyllä ajattelin moisen laittaa, siis kondenssivesiputken siihen ullakolle tulevaan Enerventtiiliin.

Luultavasti myös semmoiset suodattimet ettei tarvitse kuin korkeintaan 6kk välein vaihtaa.

Äänestä
  • normaalitalossa sitä tarvitse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vallox DIGIT SE kirjoitti:

Voiko ilmanvaihtokoneen sijoittaa vintille jossa lämpötila vaihtelee sään mukaan (-25/ 40) ?
Vallox DIGIT SE on tietääkseni eristetty mutta riittääkö se talvella ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu