Mulla on V70 D5 2/2004 nivomat-iskareilla. Ekan 40tkm auto oli hyvä ajaa niin talvirenkailla (Hakkapeliitta4 205/55/16) kuin kesärenkailla (SportContact 225/45/17). Sitten alkoi se vaeltaminen. On kuin ajelis koko ajan voimakkassa sivutuulessa. Urat heiluttaa autoa todella pahasti. Etenkin, kun ohituksen jälkeen palaa urien yli omalle kaistalle, tuntuu, että auto lähtee käsistä. Myös ihan ryömimisvauhdilla kunnon kohoumat parkkipaikalla vatkaa auton perää. Urattomalla tiellä auto kulkee mukavasti. Iskareissa ei mitään vikaa, testattu kahdessa paikassa. Kulmat kohdillaan. Missä vika? En jaksa uskoa, että renkaissa sillä ongelma on niin kesällä kuin talvella ja rengaspaineet ei siihen vaikuta. Pitääkö vain vaihtaa automerkkiä?
Vaelteleva V70
V70 2004
52246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaihda renkaat älä autoa, 195/65/15 ja vielä T- tai Q-nopeusluokka, eri mielyttävä noilla ajaa
Vielä muistutus meidän nopeuksista, enimmäkseen 80km/h, valta ja kantateillä 100, ja moottritien pätkillä 120 km/h, missään ei enenpää. Q:kin 160km/h sallittu, ja jos matka maihin jossa ei näitä sallita, silloin vaihdetaan sinne sopivat
Eli, noilla edellä mainituilla tuli hyvä ajonlaatu, ja sehän autossa useimmilla tärkeintä
Edellisestä Volvosta jouduin poistattamaan Nivomat-järjestelmän. Talviajo-ominaisuudet olivat kehnot erityisesti karhutulla tai muutoin uraisella jääpinnalla. Ilman nivoa kulki kuin juna.
Samanlaiset kokemukset oli ittelläni 225/50-17 Pirelleillä. Vaihdoin Tilalle 205/55-16 Contit, nyt sika kiva ajettava. Kyllä se vaan niin on, että iso/levee rengas ei sovellu suomen uraisille teille.
Munki 70 vaeltelee.. kertokaas viisaammat mikä toi nivomatic on??
Onko myös tarkastettu että ei ole väljää missään nivelissä ? Väljyydet vie äkkiä ajo-ominaisuudet.