Argentiinalainen tango VS Wanha tango

Anonyymi-ap

Tanssilavakulttuurin alamäki siivittyy myös sillä että eräs tanssinopettaja on keksinyt rahastaa ja tuoda markkinoille vanhan (wanhatango) ns. mannetangon. Yhdistelemällä mannetangoa ja argentiinalaista tangoa on saatu aikaan tanssilaji joka ei ole kumpaakaan. Jos lavatansseissa mies hakee daamia tangolle ja alkaa vääntämään wanhaa tangoa, argentiinalaista tangoa tanssivan naisen kanssa, voi olla varma ettei toista kertaa tarvitse samaa daamia hakea. Se näyttääkin onneksi olevan ja pysyvän pariskuntien harrastuksena.

Argentiinalaisen tangon harrastus ja tanssipaikat lisääntyvät koko ajan, myös Suomessa. Askeleet, vuorot ja kuviot ovat tässä tangossa samat kaikkialla maailmassa. Jopa korona aikana avattiin Suomeen uusia tangopaikkoja. Tätä kansainvälistä, argentiinalaista tangoa voi tanssia Suomen tanssilavojen lisäksi kaupunkien klubeilla kaikkialla maailmassa. Suomessa ja ulkomailla, loma/ työmatkalla on jännittävää osallistua kohteessa järjestettävään milongaan ( argentiinalaisen tangon tanssi-ilta ) Milongaan, varsinkin naiset pukeutuvat hyvin ja ovatkin erityisen viehättäviä. Poissa ovat tanssilenkkarit ja tekniset paidat. Tanssijoiden mies/nais jakautuma on paljon tasaisempi kuin lavoilla.

10

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun erikoismies kehittää argentiinalaiseen tangoon erikoiskuviot niin johan alkaa olla daamin standardikuvio kohta esillä.

    • Anonyymi

      Argenttinnalaisen tangon vähäinen suosio ei ole ainoastaan suomalaisten tanssipaikkojen ongelma: aivan lähialueillamme sijaitsee monia kaupunkeja, joissa asuu kymmenestä kahteenkymmeneen kertaan enemmän porukkaa kuin Suomessa ja silti taddalla käy yhteensäkin vähemmän porukkaa niissä kuin meillä, jossa harrastajamäärät ovat hävyttömänkin pienet.

    • Anonyymi

      Arkkutangoa on tanssittu Suomessa reilusti yli 35 vuotta. Silti se on edelleen pienen porukan niche -laji.

      Toki Joensuun mies tekee bisnestä Wanhalla tangolla. Samaa bisnestä tekee Koivulat Skumpalla. Tanssikoulu Törmänen rahastaa tanssin alkeiskurssilaisia vaikka miestanssinopettajalla on vakavia puutteita tanssin perustekniikoissa. Näitä perustekniikkaharjotteita ei ole koskaan vaivauduttu opettelemaan.

      Kaikennäköistä porukkaa tekee tiliä tanssinopetuksella.

      • Anonyymi

        Arkku tango on terminaali laji minkä valitsee viho viimeiseksi tanssilajikseen itseensä ja tanssi kamuihinsa ja tanssi vihollisiinsa lopullisesti leipiintynyt tyyppi.


      • Anonyymi

        Saarioinen tekee bisnestä maksalaatikolla, Fazer rahastaa suklaalla. Tätä ilmiötä kutsutaan liiketoiminnaksi ja se on ihan ok.

        Tanssiopettajan ei tarvitse itse olla erinomainen tanssija. Mikäli osaa opettaa aloittelijoita niin, että heillä säilyy into oppia, eivätkä he lähde kurssilta karkuun, niin hyvin se sujuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarioinen tekee bisnestä maksalaatikolla, Fazer rahastaa suklaalla. Tätä ilmiötä kutsutaan liiketoiminnaksi ja se on ihan ok.

        Tanssiopettajan ei tarvitse itse olla erinomainen tanssija. Mikäli osaa opettaa aloittelijoita niin, että heillä säilyy into oppia, eivätkä he lähde kurssilta karkuun, niin hyvin se sujuu.

        Arkku tangojen reenien osallistumis määristä voi siis päätellä, että osaa opettaa niin että prootki lähtee käpälämäkee elikkäs äänestää koivillaa?


    • Anonyymi

      Arkku ei käy kuntoiluun...

    • Anonyymi

      "Wanhan Tangon" ukot menee sokeasti omaa juttuaan, pää naisen poskea vasten, huomioimatta muita tanssijoita. EI JATKOON!

    • Anonyymi

      Ja se ongelma tässä oli?

      - Tanssiopettaja saa palkkansa. Työllistää. Kansantalous kiittää.
      - Tanssinharrastaja innoissaan saa harrastaa lajiaan. Elämä nyt on yhtä "kusetusta" kun ihmiset hakee elämyksiä. Pitäskä mennä vaikka sitten Dannyn keikalle tai ostaa pullo kossua. Jotenkin parempi idea?
      -

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      198
      1562
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1298
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      52
      1062
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      975
    5. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      893
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      883
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      872
    8. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      45
      869
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      850
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      820
    Aihe