Argentiinalainen tango VS Wanha tango

Anonyymi-ap

Tanssilavakulttuurin alamäki siivittyy myös sillä että eräs tanssinopettaja on keksinyt rahastaa ja tuoda markkinoille vanhan (wanhatango) ns. mannetangon. Yhdistelemällä mannetangoa ja argentiinalaista tangoa on saatu aikaan tanssilaji joka ei ole kumpaakaan. Jos lavatansseissa mies hakee daamia tangolle ja alkaa vääntämään wanhaa tangoa, argentiinalaista tangoa tanssivan naisen kanssa, voi olla varma ettei toista kertaa tarvitse samaa daamia hakea. Se näyttääkin onneksi olevan ja pysyvän pariskuntien harrastuksena.

Argentiinalaisen tangon harrastus ja tanssipaikat lisääntyvät koko ajan, myös Suomessa. Askeleet, vuorot ja kuviot ovat tässä tangossa samat kaikkialla maailmassa. Jopa korona aikana avattiin Suomeen uusia tangopaikkoja. Tätä kansainvälistä, argentiinalaista tangoa voi tanssia Suomen tanssilavojen lisäksi kaupunkien klubeilla kaikkialla maailmassa. Suomessa ja ulkomailla, loma/ työmatkalla on jännittävää osallistua kohteessa järjestettävään milongaan ( argentiinalaisen tangon tanssi-ilta ) Milongaan, varsinkin naiset pukeutuvat hyvin ja ovatkin erityisen viehättäviä. Poissa ovat tanssilenkkarit ja tekniset paidat. Tanssijoiden mies/nais jakautuma on paljon tasaisempi kuin lavoilla.

10

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun erikoismies kehittää argentiinalaiseen tangoon erikoiskuviot niin johan alkaa olla daamin standardikuvio kohta esillä.

    • Anonyymi

      Argenttinnalaisen tangon vähäinen suosio ei ole ainoastaan suomalaisten tanssipaikkojen ongelma: aivan lähialueillamme sijaitsee monia kaupunkeja, joissa asuu kymmenestä kahteenkymmeneen kertaan enemmän porukkaa kuin Suomessa ja silti taddalla käy yhteensäkin vähemmän porukkaa niissä kuin meillä, jossa harrastajamäärät ovat hävyttömänkin pienet.

    • Anonyymi

      Arkkutangoa on tanssittu Suomessa reilusti yli 35 vuotta. Silti se on edelleen pienen porukan niche -laji.

      Toki Joensuun mies tekee bisnestä Wanhalla tangolla. Samaa bisnestä tekee Koivulat Skumpalla. Tanssikoulu Törmänen rahastaa tanssin alkeiskurssilaisia vaikka miestanssinopettajalla on vakavia puutteita tanssin perustekniikoissa. Näitä perustekniikkaharjotteita ei ole koskaan vaivauduttu opettelemaan.

      Kaikennäköistä porukkaa tekee tiliä tanssinopetuksella.

      • Anonyymi

        Arkku tango on terminaali laji minkä valitsee viho viimeiseksi tanssilajikseen itseensä ja tanssi kamuihinsa ja tanssi vihollisiinsa lopullisesti leipiintynyt tyyppi.


      • Anonyymi

        Saarioinen tekee bisnestä maksalaatikolla, Fazer rahastaa suklaalla. Tätä ilmiötä kutsutaan liiketoiminnaksi ja se on ihan ok.

        Tanssiopettajan ei tarvitse itse olla erinomainen tanssija. Mikäli osaa opettaa aloittelijoita niin, että heillä säilyy into oppia, eivätkä he lähde kurssilta karkuun, niin hyvin se sujuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarioinen tekee bisnestä maksalaatikolla, Fazer rahastaa suklaalla. Tätä ilmiötä kutsutaan liiketoiminnaksi ja se on ihan ok.

        Tanssiopettajan ei tarvitse itse olla erinomainen tanssija. Mikäli osaa opettaa aloittelijoita niin, että heillä säilyy into oppia, eivätkä he lähde kurssilta karkuun, niin hyvin se sujuu.

        Arkku tangojen reenien osallistumis määristä voi siis päätellä, että osaa opettaa niin että prootki lähtee käpälämäkee elikkäs äänestää koivillaa?


    • Anonyymi

      Arkku ei käy kuntoiluun...

    • Anonyymi

      "Wanhan Tangon" ukot menee sokeasti omaa juttuaan, pää naisen poskea vasten, huomioimatta muita tanssijoita. EI JATKOON!

    • Anonyymi

      Ja se ongelma tässä oli?

      - Tanssiopettaja saa palkkansa. Työllistää. Kansantalous kiittää.
      - Tanssinharrastaja innoissaan saa harrastaa lajiaan. Elämä nyt on yhtä "kusetusta" kun ihmiset hakee elämyksiä. Pitäskä mennä vaikka sitten Dannyn keikalle tai ostaa pullo kossua. Jotenkin parempi idea?
      -

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      145
      5093
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3263
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      246
      3086
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2638
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1814
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1595
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1556
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1447
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1337
    Aihe