Latasin päivitykset pari päivää sitten ja kone alkoi hidastelemaan. Mistä voisi johtua, päivityksistä?
Käyttis on windows 10. Nettiyhteys on 4g lte mokkula. Hakukoneet google, firefox ja edge.
Käyttis on windows 10. Nettiyhteys on 4g lte mokkula. Hakukoneet google, firefox ja edge.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei windowsissa mikään toimi!
Oikeassa olet.
Totta!
No onhan w10 ikan paska!
Windows muutenkin pahasti ongelmallinen mm 4K videolla.
Yhdyn edelliseen.
Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI ilmoitti viime perjantaina, ettei hakkeriryhmien tekemillä palvelunestohyökkäyksillä ole ollut juurikaan vaikutusta niiden kohteisiin. Sen sijaan Windowslaiteisiin tehdyt iskut on vakavia.!!!
Ei windowsia enään uskalla käyttää!
Johtuu jostakin muusta kuin koneestasi. Odota rauhassa jonkin aikaa, menee itsestään ohi. W10 toimii minulla hyvin.
Älä valehtele!
Älä naurata ja puhu pehmeitä!
Vikaa en ole vieläkään löytänyt. Verkko toimii ajoittain ja välillä heittää yhteyden ulos ja tarjoaa 2g:tä ja tulee teksti "service is restricted, service low-power". Kone ja ohjelmat toimii normaalisti ilman verkkoyhteyttä. Kun ottaa mokkula modeemin irti ja laittaa sen toiseen usb-porttiin niin sitten toimii taas jonkin aikaa. Välillä erittäin nopeasti ja välillä hidastelee todella paljon. Sitten on korjauskehoitus ilmoitus "ethernet-kaapeli näyttää puhelinkaapelilta mutta sen päässä suuremmat liittimet.....plääp plääp"
Gmailissa uloskirjautuessa tulee ilmoitus "turvallinen , fiksu ja helppokäyttöinen sähköposti". valintoina tarjotaan "töihin, kirjaudu sisään ja luo tili". Gmaili ollut jo kauan eikä tuota ilmoitusta aikaisemmin ole tullut eikä sitä saa pois. Aikaisemmin oli "kirjaudu ulos, poista tili (ko. koneelta)", tätä valikkoa ei enää tule uloskirjautuessa.
Outlookia en ole koskaan käyttänyt mutta herjaa välillä kuitenkin jostain outlook-yhteydestä.
Vaikeudet alkoi reilu viikko sitten.
Käytän konetta ainoastaan pankkiyhteyksiin , sähköpostiin, luen lehdet myös ulkolaisia sekä juutuubin videot. Missä vika?
Vaihdoin sim-kortin mokkulaan ja samalla salasanan gmailiin ja silloin tämä ilmoitus sähköpostia sulkiessa poistui: "turvallinen , fiksu ja helppokäyttöinen sähköposti, töihin, kirjaudu sisään ja luo tili" ja vanha formaatti - "kirjaudu ulos, poista tili" - palasi gmailia suljettaessa. Kone ei ole enää hidastellut eikä katkonut yhteyttä.
Olisi kiva tietää mistä ongelma johtui, itse en sitä ymmärrä.