En saa samoja oikeuksia

Jos minun kohdallani on oikein laitettu Lievä älyllinen kehitysvamma miksi helvetissä kaikki muut asiakkaat joilla on myös oikein laitettu Lievä älyllinen kehitysvamma saa Vammaissosiaali puolelta kesäleirille toimeentulotukea?

Miksi minun kohdallani Vammaissosiaali työntekijät sanoo en ole koskaan selkeä Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena?

Minun kohdallani ei talvella ole koskaan onnistunut kävellä työkeskus työtoiminta ryhmiin josta syystä olen jäänyt kotiin, josta syystä työkeskus työntekijät vaativat asiakkuuden lopetusta minun kohdallani.

Miksi minun kaverini joka sai Lievän älyllisen kehitysvamman ja skitsofrenian sai heti oikeuden taksikorttiin?

Miksi minun kohdallani ei Vammaissosiaali työntekijät myönnä taksikorttia.

Mielestäni jos minä en saa Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena oikeutta päästä kehitysvammaisten kesäleirille ja en saa oikeutta taksikortti juttuun.

Helvetti ei silloin muiden Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena pidä saada toimeentulotukea kehitysvammaisten kesäleirille eikä taksikortti juttuun.

Ja jos minun kohdallani Vammaissosiaali työntekijät eivät suostu etsiä Kehitysvamma puolella ryhmäkoti paikkaa ei myöskään muiden Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena kohdalla pitäisi etsiä ryhmäkoti paikkaa.

Jos minun kohdallani ei myönnetä työkeskus ryhmässä käyntejä ei kyllä muidenkaan Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena pidä päästä kehitysvammaisten työkeskus ryhmiin.

3

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minäkin olen lievästi kehitysvammainen enkä minä saa mitään kesäleiri toimeentulotukea tai taksikorttia, eli et ole ainoa joka niitä saa. Eikä kiroileminen ainakaan auta mitään.

    • Anonyymi

      Sinua ei oteta ryhmiin koska uhkailet ja huijaat muita kehitysvammaisia. Kesäleirillekään ei voi tulla jos muut joutuu pelkäämään yhtä osallistujaa. Sinulla pitää olla esim lääkärin suositus taksia varten jos et pysty tai osaa menemään itse bussilla /junalla/ratikalla/metrolla yms.

      Sun kaverille on varmaan turvallisinta kulkea taksilla jos hänellä on pahat oireet. Hänellä on lääkärin tai muun arvio siitä että hänelle on hankala kulkea julkisilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6286
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      187
      5866
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5454
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4134
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3482
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2996
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2467
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      240
      2361
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2244
    Aihe