Minkälaista gyproc levyä matalien äänien eristämiseen?

Anonyymi-ap

Olisiko ratkaisuna erikoiskova 2x GEK 13 tai 2x Habito Gyproc levyt yhteen liimattuna joko suoraan kiinnittäen vanhaan kipsi seinään tai pienellä ilmaraolla kattoon kiinnitettynä? Pitääkö laittaa äänieristevillaa (Isover KH) tai eristevillalevyä (Isover Acoustic) tuon vanhan kipsilevyn päälle ja sitten se rako? Olen tiivistänyt akryylimassalla kaikki reunat ja kolot mutta vanhat kipsilevyseinät villoineen lienee sen verran ohkaista että äänet pääsevät läpi kun 90-luvun alussa ei mitään kovia desibeli vaatimuksia ollut.

Vaimo antoi ehdot joko eristetään seinä tai myydään asunto. Parin tonnin remontilla jos selviäisi tästä päänsärystä. Toisen puolen vanhasta rouvasta ei ääntä kuulu, mutta toisen puolen lapsi perheestä sitäkin enemmän.

Mielelläni kuulisin kokemuksia henkilöiltä jotka ovat naapurin seinän eristäneet ja ammattimiehiltä muutenkin vinkkejä etten joudu ns. ryöstetyksi jonkun akustiikka firman toimesta kun melkoisen kovia hintoja listasivat minulle, kiitos!

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2407
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2104
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe