Olen ollut masennuksen kourissa reilun puolivuotta. Jostain syystä on päiviä jolloin vain unohtaa syödä. Saattaa käydä että esimerkiksi huomaa torstaina että on syönyt viimeeksi viime sunnuntaina. Kahvia, ja muuta juotavaa kuluu kyllä kokoajan. Sitten ei syömättömyys tunnukkaan pahalta vaan olo on 'kevyt' mieli parempi kuin päiviin ja ei teekkään mieli syödä. Haluaa jatkaa sitä masennuksesta nousua mutta millä hinnalla. Miten teillä on alkanut nämä anorektiset piirteet esiintymään? Itselläni ei olisi todellakaan halua sairastua enää mihinkään. Haluaisin mielummin parantua entisistäkin vaivoista, mutta miten?
sairastumassa?
pelottaa
91215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jollette osaa 'auttaa' niin kommentoikaa edes !
Tuollaisessa tilanteessa pakotan itseni syömään edes jotain pientä. Yleensä valmistan hyvää salaattia tai jotain muuta kevyttä ja käyn lenkillä. Yritän sitten lisätä ruokailukertoja pikkuhiljaa. Ruokahalu palautuu yleensä ja raikas ulkoilma saa mielen virkeämmäksi.
on ihan vaan masennus, ei syömishäiriö. Masennukseenkin voi kuulua ruokahaluttomuutta. Kannattaisi varmaan hakea apua ennen kuin masennuksesta aiheutuneet oireet luovat lisäongelmia. Niinhän usein käy, että yksi hoitamaton sairaus johtaa toiseen jne. enkä tarkoita kohdallasi anorexiaa, vaan ehkä anemiaa, tylsyyttä, ihmispelkoa ... joten apua hakemaan
Ei ole juurikaan kiinnostanut käydä vaa-alla, nyt kävin. Painoni on pudonnut noin puolessa vuodessa reilun 10 kiloa. Mielestäni en ole laiha ollankaan, jotkut tutut ovat kyllä huomanneet että olen 'muuttunut'
oletko laiha vai etkö ole? 10 kilon pudotus puolessa vuodessa, jos paino ei ole painunut alipainon puolelle, EI ole merkki syömishäiriöstä. Ei kannata ruveta suggeroimaan itselleen sairauksia, jos niitä ei ole.
kuten sanoin "Mielestäni en ole laiha ollankaan", mutta se että olen kokenut olevani ilmaa muille ihmisille aikaisemmin on ollut ongelmani. Nyt he huomaavat minut laihtumiseni takia. Jos laihdun lisää niin jatkuuko sama huomion saaminen.. en tiedä. Mukavalta jokatapauksessa on ollut saada huomiota.
rehellisesti ja mieti, että pelottaako sairastuminen vai onko sittenkin kyseessä halu sairastua; halu sairastua huomiota herättävällä (ja mukamas ihailtavalla) tavalla? Anorektikot saavat toki huomiota, mutta ovat todellisuudessa eristäytyneitä, sulkeutuneita ja erittäin yksinäisiä ihmisiä. Vaikutat älykkäältä, joten miksi sortuisit ostamaan hyväksyntää oman terveytesi uhalla? Käytä hyväksesi jo saavutettu huomio, pukeudu uudella tavalla, ota uusi kampaus, tee kivoja asioita ja huomaat ettei sinun tarvitse laihtua enempää pitääksesi ihailijajoukkoa ympärilläsi.
nyt painat ja minkä ikäinen olet. Ja kykenetkö normaaliin elämään - esim. koulun käymiseen taityön tekemiseen.
Lakkaa pyörimästä oman napasi ympärillä. Mene johonkin vapaaehtoistoimintaan, vaikkapa lukemaan sairaalassa huonnäköisille sairaille mummorukille lehtiä ääneen. Kaikenlaista tällaisesta auttavasta eleestä on huutava pula. Sairaalat esimerkiksi ovat täynnään yksinäisiä, onnettomia vanhuksia, jotka olisivat hirmu iloissaan, jos joku heitä viitsisi pikkuisen höösätä ja avittaa. Siitä saat itse hyvän olon!!! On SYNTISTÄ ITSEKKYYTTÄ heittää hyvä elämä menemään, vaan pyöriskellen aina vain SEN OMAN ITSEN ympärillä. Huomaa hoi, on niitä ihmisiä muitakin! Et ole maailman napa!