Miksi vaihtopörssissä halutaan vaihtaa vain toiseen HASO:oon?

Anonyymi-ap

Onko HASO:t aina halvempia vai mikä kun siellä useissa ilmoituksissa halutaan vaihtoja vain HASO:oon? Jos otan jonkun muun kuin HASO-asunnon onko se virhe?

4

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      HASOt on halutumpia(lue: yleensä halvempia) kuin muut , mutta ei se mikään virhe ole vaihtaa HASO jonkin muun toimijan asuntoon.

    • Anonyymi

      Hason vaihtopörssi on Helsingin Asumisoikeus Oy:n palvelu ja samalla tavoin on muillakin, mutta jos vaihtaa tyystin toiseen omistajatahoon niin mahtaneeko onnistua suoraan vai joutuneeko järjestelemään itse sen.

    • Anonyymi

      Hasolla asuessa vuokra tarkistetaan todellisten kustannusten perusteella, muilla firmoilla vuokra nousee joka vuosi 20+ euroa ilman kunnon perusteluja. Ainoa syy miksi huolisin muun kuin Hason olisi asunnon tarve esim työpaikan vaihdon takia Vantaan puolelta ja sittenkin pitäisi harkita tulisiko kuitenkin halvemmaksi mennä töihin autolla nykyisestä Hasosta. Meillä laski vastike pian muuton jälkeen ja viime vuoden myllerryksessäkin nousi vain muutaman euron. Nykyään on siis pienempi vastike kuin muuttaessa. Kaikkeen saa siis vaihtaa mutta se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1642
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      888
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      852
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      842
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      839
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      783
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      769
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      725
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      720
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      710
    Aihe