Tutkimus: Kitkarenkailla ajavat kolaroivat harvemmin kuin nastarenkailla rapistelevat.

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/autot/art-2000009412764.html

Tuo sama tosiasia on tullut eteen muissakin tutkimuksissa. Tilastojen valossa nastarenkailla ajavan riski joutua onnettomuuteen on suurempi kuin kitkarenkailla ajavien.

Nyt sitten herneet neniin ja kivet lentämään...

7

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo on kumma että tämänkin talven satoa kun on sattunut näkemään, tai kulkemaan jonkun auton joka on suistunut , ojassa, jossain muualla kuin tiellä aina on nastat alla!

      Sitten joku vielä viisastelee ettei niillä kitkoilla pärjää ja antaisitteko omalle teinille bemariin kitkarenkaat , kun lähtökohtaisesta se bemari ei pysy tiellä testivoittaja nastoillakaan joten renkaiden syyttämien ja oikeasti syyt ulosajamiseen lienee pienin syyt ovat vaan liian kova vauhti tien pitoon nähden ja nastarenkailijat ajavat talvessa kuin kesää kuten liian monta kertaa nähty.
      Sitten äänessä ovat nämä kuinka nastoilla tehdään asfalttia näkyviin pitäväksi kitkoille ajaa voiko vielä valehdella enempää kun kaikki nastailija t vaan ajaa jonossa samaa jälkeä että kyllä uraa tulee se 225mm vaikka olisi metrin verran isollakin tiellä tehdä sitä tietä kelvolliseksi kitkoilla, sellaista paskaa uskottelevat.

      Ja kovaa äänisimmin ajavat jo valmiiksi irronneilla, katkenneilla nastoilla ja kuvittelevat niiden pidon ja sitten sitä rahinaa liikennevaloissa kun kuvitellaan että kyllä lähtee , ei vaan lähde, on niin nähty että kitkarenkailija vaan lähtee ja se myös että kitka kuluu tasaisemmin on parempaa kuin esim, että etuvetoisessa nastat ovat edessä ylhäällä kiihdyttämisen ja jarruttamisen ansioista mutta takan siellä montuissa takapään pito on mitä sattuu....
      Ja kiinanrenkaitakin ostetaan ja mainostetaan niin hyvyyttä ja jumalaut mitä paskaa naapurin ikämies jo juurikin näytti kuin nissanista qausqai oli nastoista tänä talven lähtenyt jo puolet ja setä ajaa kylille maitokauppaan

    • Anonyymi

      Kyllä se olis paree, että nastailijat jättäisivät sen autonsa kiltisti kotiin, kun ajotaidoissa olis vielä kehitettävää ja siirtyisivät suosiolla joukkoliikenteen käyttäjiksi. Siellä se todellinen ammattikuljettaja ajaa ilman nastoja matkustajansa turvallisesti perille ja ympäristö kiittää.

      • Anonyymi

        Logiikkasi pettää aika pahasti. Tuolla tyylillä osaavat autoilijat loppuu aikanaan jos kädettömät ei saa opetella ajotaitoja ja sopeutumista liikenteen vaaroihin nastarenkailla.


    • Anonyymi

      Joo surkeaa ajella tuolla paljaalla asfaltilla tänne lappiin ja huomata että valtaosa ajaa nastoilla tai suurinpiirtein nastoilla kun osa on poikki ja osa irti.......
      Autot ovat niin kehittyneitä ja sika hyviä että kun ennen joutui ajataan pitkiäkin matkoja jollakin takavetoisella vaikka ford sieralla koko aja tarkkana silti risteykset oli sutimispaikkoja ja vaikka kuinka oli nastoissa kokoa ja varsinkin jyrsintä ääntä,,,nyky persu skoda menee kitkarenkailla monta kertaa turvallisemmin kuin 1990 aikaiset takavetoiset nastoilla ikinä, siksi ajelen kitkoilla jo vuodesta 2000.

    • Anonyymi

      Kitkakumit on alla ensimmäistä kertaa tänä talvena. Lipsahduksia on tullut. Jännittävemmät renkaat kuin nastarenkaat. Ensin on pitoa ja sitten vaan loppuu yhtäkkiä ja ihan pienessä nopeudessa piha-alueilla liikkuessa. Pieniä liukuja joita ei nastoilla ole juurikaan. Pehmeää pitoa. Tiellä ei eroa mutta ne lipsahdukset tekee ajamisesta henkisellä tasolla piinallisempaa,ei voi luottaa ajotuntumaan on tunne kun ajaa loivaa kaarretta liukkaalla kelillä. Kun kuiva asfaltti kylmä niin aivan sama kumpi alka. En vaan tykkää kitkoista tällä awd autolla ja kun tämä talvikausi ohi vaihtuu nastat alle ensi talveksi. Autolehtien testivoittaja renkaat ei ole mikään raamattu sillä halvemmillakin renkailla saa ajella aivan hyvin. En kuitenkaan halvimmalla renkaalla ole koskaan ajanut mitä netistä on löytynyt enkä aja. Rauhallista menoa yleensä oja tyylini.pärjään kaikilla renkailla.

      • Anonyymi

        Kuulostaa keksityltä sadulta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe