Valtion menot kasvavat kovaa vauhtia ja ban demia sekä Venäjän kriisi ovat osasyynä tähän.On myös aiemmin ollut esillä tärkeä vation menoja syövä ammattirikollisuus sekä laillinen rikollinen toiminta jengeissä ja yritysmaailmassa. On myös ollut keskustelua paljon lieveilmiöitä aiheuttavasta rikollisesta toiminnasta jotka eivät ole laajuudeltaan vähäisiä kansallisessa mittapuussa.Esimerkiksi rakennusalalla eteläsuomessa sekä pohjoissuomessa on Verottajaa sekä viranomaisia kuormittava jengi ja järjestäytyneen pienyrittäjien teollinen toiminta joka näyttää lailliselta touhuilulta .Kotitalousvähennys 60 % on myös yhteiskunnan työllisyyden ja valtion kin kannalta näennäinen.Näennäinen teoreettinen pien ja keskisuurten yritysten investointi ja kasvutekijöiden parantaminen ei kuulu kansalaisten kukkarolle.Ei kotitalousvähennystä edes kaikki voi hyödyntää vaan suurituloiset .Eläkeläiset tai pienituloiset eivät hyödy järjestelmästä joka ei toimi Suomessa. Kotitalousvähennyksen pienentäminen esim 30 tai 25 % prosenttiin toisi tarvittavat miljardit Suomen talouden kasvuun.Emme voi olla enää sinisilmäisiä lyhyellä että pitkällä tähtäimellä ajateltuna.On nyt niin että riittävät perusteet että todistusaineisto löytyvät tähän kotitalousvähennys keskuteluunkin.Järjevyyttä tarvitaan
Ammattirikollisuus ja valtion menot
10
168
Vastaukset
- Anonyymi
Montakohan vuosikymmentä sinä uskot äitini kertomiin juttuihin ? Eikö sinulla ole rohkeutta taikka kananmunaa tulla suoraan kysymään isältä?
- Anonyymi
Joo. Pieksämäellä pitäisi olla leirintäalue, alueen tulisi sijaita lähellä vedenjakajan reitistöä esim. Tahinlammen lähettyvillä.
Turistit/pyöräilijät eivät tule Pieksämäelle koska ei ole sopivaa majoitusta. Missään omenahotellissa ei retkeilijät/pyöräilijät viihdy.
Mallia voisi ottaa monesta eri paikasta Suomessa jossa on leirintäalue/pyöräily/retkeilymaastot. - Anonyymi
Mutta mutta, eikös olekin vittumaista, ettet pysty argumentoimaan tuota vastaan mitenkään ? Sinulle annettiin ihan samat opit kuin muillekin - etkä mitenkään pysty väittämään, ettet tiennyt, että kunnolla opiskelemalla saa sitten sellaisia hommia, joista tienaakin jotain. Jätit sen vaan käyttämättä: ei kiinnostanut, et vaan pystynyt. Millä perusteella siis oletat, että sinun elintasosi pitäisi olla nyt sitten kuitenkin samalla tasolla kuin heidän, jotka pystyivät kouluttautumaan kunnon ammattiin ? Tiesit jo silloin, kun ei kiinnostanut/pystynyt, että tulevaisuutesi on paremmin pärjääviä heikompi. Ei sen pitäisi olla mikään yllätys.
- Anonyymi
Pieru vero NYT!
Äänestä Kommentoi - Anonyymi
Aloituksessa on järkeä ,koska perusteltuna järjestelmä velkaannuttaa Suomen.Ei pienyrittäjien tukeminen pelasta maata sen kummemmin kuin eläkeläisille olematon indeksikoprotus.Kahviopaketti kuussa ei paljon naurata .Veke.
- Anonyymi
Mitä se laillinen rikollisuus on?
- Anonyymi
Pöljällä ollaan.
- Anonyymi
Out sie vaan pöljä vastauksista piätellen.Niin se vaan nyt on on että kemikaalialit ja järjestäytyneet kriminaalit pitävät yhteiskunnan lakeja pilkkanaan.Eikö oikeita keskusteluja jengitiloissa synny vaan pittää keskustelut läskiksi laittaa.Järjestäytyneen rikollisuuden edustajat ovat raukkoja ja isoisän isoisäkin antaisi ojennuksen ripityksen näille jo uskonnonkin takia.Lakeja ja viranomaisia kuormitetaan myös sosiaalisessa mediassa ja resurssit eivät näytä riittävän.Jotain pitäis tehdä ja äkkiä.Bodari.
- Anonyymi
Kohta losahtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703841Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j893222Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1052509Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.161690Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741495- 991363
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä541330Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1241138- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561060