Säästöjä Haminassa

Anonyymi-ap

Kaupungin virkahenkilöiden määrää voi vähentää. Terveystarkastajia on liikaa ja suojatyöpaikkoja on varmasti muuallakin. Mitä tehdään rakennusviranomaisilla kun kukaan ei rakenna ja lähinnä purkamista mietitään? Hallintoa pitää keventää, koska asukaslukukin on vapaassa pudotuksessa ja hallinnon tarve vähenee sitä kautta. Uusien tietojärjestelmien pitäisi mahdollistaa se jo muutenkin.
Tontteja pitäisi myydä halvemmalla, jotta edes joku erehtyisi rakentamaan. Joku vuosi sitten kaupunki möi salaa pöydän alta maata edullisesti kysyjille. Summan venepaikat tulivat pari vuotta jälkikäteen myyntiin 150t kalliimmalla. Kiva pikku Hamina. Ihana pikkukaupunki.

0

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen näytät mummolta. :D

        Siks sua ei huoli kukaan.
        Ikävä
        258
        3750
      2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

        En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
        135
        2707
      3. Nyt jäi velat perimättä

        Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
        Jämsänkoski
        16
        2192
      4. Martinan aussikulta, missä?

        Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        357
        1949
      5. Varattais lähihotellista

        🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
        Ikävä
        228
        1934
      6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

        Elämän. Haluun sut.
        Ikävä
        57
        1498
      7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

        RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
        Tv-sarjat
        49
        1444
      8. Rakkauden kesä 2025

        Oletko valmis? 🥰
        Ikävä
        103
        1167
      9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

        Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
        Ähtäri
        74
        1162
      10. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

        humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
        Ikävä
        111
        1150
      Aihe