Muistin menetys

Eräs tuttu löysi itsensä sairaalasta muistin menettäneenä. Muisti kuitenkin palautui hiljalleen. Hänen äidillänsä on myös jonkinlainen muistisairaus. Voikohan se jäädä vain kertaan vai onko oletettavaa, että muisti lähtee uudestaan? Jos se lähtee niin kuinkahan nopealla aikavälillä?
12932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuulostaa enemmän dissosiaaviselta pakkovaellukselta.

Äänestä
  • 😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

    ❤️ ­­N­­y­­m­f­­o­­­m­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17760866m

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

täällä ei ole ennustajia.

Äänestä

Jotakin aivoissa tapahtuu,toivotaan että sairaala tutkimukset antaa selvyyden.
Muistisairaus alkaa yleensä hiljalleen,tämän pystyy todentamaan tutkimuksilla,
Aivokuvilla ja selkäydin kokeilla ja muilla muistiin tapahtumilla kysymyksillä.
Muisti huononee ajan kanssa,noin 5 vuoden päästä alkaa muistisairas jutella itsekseen.eli seurustelee itsensä kanssa,saataa hyväkuntoisena karkailla/Yöllä ja päivisin omille teilleen,eikä osaa palata.Joutuu laittatamaan etsintä partion ,tällaista villi-tiikeriä etsimään.Ei ole helpoa omaishoitajalla,eikä omaisilla kun aikuinen pikkuhiljaa muuttuu udelleen lapseksi.!Laittakaa ranneke muistisairaalle,josta näkee
sairauden.

Äänestä
  • Joo, mut on silti hyvä muistaa, että ihmiset on yksilöitä - ei siis "yleensä"- tai "keskimäärin"- tapauksia, vaan nää sopii tilastojen käsittelyyn paremmin. Eikä unohtaa sovi myöskään sitä, että väärin diagnooseja tehdään paljon!

    En ole ihan läheltä seurannut kuin parin ihmisen kehitystä. Lyhykäisesti selostettuna näin: Molemmilla Lewyn kappale -sairaus ja toisella Alzheimer myös (eipä noilla käytännössä isoo eroo. Ei mitään ns. elintapasairauksia taustalla ja molemmat olleet hyväkuntoisia, sosiaalisia, ei vähävaraisia eli elämä ns. kunnossa. Toinen meni parissa vuodessa puhumattomaksi petipotilaaksi ja kuoli muutaman vuoden päästä. Toinen pärjäsi kymmenen vuoden jälkeenkin erinomaisesti kävellen ja pyörällä ison kaupungin vilkkaassa liikenteessä ja kävi kaupoissa eikä sivullinen havainnut mitään outoa puheessa tai käytöksessä. Ongelmat lähinnä kotona, kaikki sekaisin, ei voinut jättää yksin sähkölaitteiden kanssa, harhoja, ei tuntenut oikein edes tuttuja.

    Monisairas

    Äänestä

Parasta sairaan ihmisen hoito on:Soisiaalinen hoito,tämä pätee jokaiseen sairauteen.
Älkää jättäkö sairasta yksin.

Äänestä

Äidin puolelta leviää muistisairaus,naimalla tällaisia yksilöitä,joutuu osalliseksi
sairauden levittämiseen.On varauduttava ottamaan vastaan tällaisia piilo sairaus avioliitoja joita ei edes avioehtosopimuksissa mainita.
Kumpi tuli ensin Kana vai Muna? Homppeli!

Äänestä

AP

Kuulemma sitä muistisairautta on jo vähintään kolmessa polvessa. Huolettaa vain kun kyseisellä henkilöllä on alaikäisiä lapsia niin pystyykö hän huolehtimaan heistä jos muisti yhtäkkiä lähtee.

Äänestä

Muistisairas jättä juomatta ja syömättä,lääkityksen poistaa,itse.
Hoito on 7/24 kuukaudessa.Aamupäivisin arkena hoitaja käyvät suorittamassa kotihoidon kertakäyntinä.Kovin on heikko juomaan,500ml /vr. Ruokaa olen laittanut kahden tunnin välein menekki on 100-200 g/kerta,väliin jää useita anoksia.
Kovin on agressiivinen,ei omatoimisuutta ynm.. Onko tämä joku välivaihe/liikuvuus on hyvä,kuinka paljon voi laihtua/pitäiskö olla huolissaan?

Äänestä

On kuitenkin tavallisuuden rajoissa, ettei sikeästä unesta herättyä heti muista, missä oikein olen. Silmien aukaisu auttaa; kotonahan minä.

Äänestä

Eikös nämä Herrat lähetä näitä takuueläkeläisiään 500€ seteli rintataskussa,sairaalaan.Dementia lääkärille tai Mehiläiseen.
50.000 suomalaiselle maksellaan Omaishoito palkkioita.kolmen päivän kuukausivapailla.Kunnat makselee sitten näitä veroistaan.
Osalle on diaksooni kirjoitettu aika kevyein perustein.2-20 vuoden elinaikaan perustuen näiltä yleensä viedään ajokortti ensimmäisen Trafiin.
Väärin käyttö on ilmeisimmin sallitua ,kiinni ei vain saa jäädä.
Omaishoitajia /Kotihoitajia/hoitajia/Siivoojia tarvitaan työpaikkojen luomiseen
ihmisen tekemässä kiertokulussa.Nyky aikana Palveluista maksetaan.

Äänestä

Jos oli. Vaan GTA se vie hetkeksi muistin eikä aiheuta dementiaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eräs tuttu löysi itsensä sairaalasta muistin menettäneenä. Muisti kuitenkin palautui hiljalleen. Hänen äidillänsä on myös jonkinlainen muistisairaus. Voikohan se jäädä vain kertaan vai onko oletettavaa, että muisti lähtee uudestaan? Jos se lähtee niin kuinkahan nopealla aikavälillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu