Muistin menetys

Anonyymi-ap

Eräs tuttu löysi itsensä sairaalasta muistin menettäneenä. Muisti kuitenkin palautui hiljalleen. Hänen äidillänsä on myös jonkinlainen muistisairaus. Voikohan se jäädä vain kertaan vai onko oletettavaa, että muisti lähtee uudestaan? Jos se lähtee niin kuinkahan nopealla aikavälillä?

12

812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa enemmän dissosiaaviselta pakkovaellukselta.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        ❤️ ­­N­­y­­m­f­­o­­­m­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17760866m

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      täällä ei ole ennustajia.

    • Anonyymi

      Jotakin aivoissa tapahtuu,toivotaan että sairaala tutkimukset antaa selvyyden.
      Muistisairaus alkaa yleensä hiljalleen,tämän pystyy todentamaan tutkimuksilla,
      Aivokuvilla ja selkäydin kokeilla ja muilla muistiin tapahtumilla kysymyksillä.
      Muisti huononee ajan kanssa,noin 5 vuoden päästä alkaa muistisairas jutella itsekseen.eli seurustelee itsensä kanssa,saataa hyväkuntoisena karkailla/Yöllä ja päivisin omille teilleen,eikä osaa palata.Joutuu laittatamaan etsintä partion ,tällaista villi-tiikeriä etsimään.Ei ole helpoa omaishoitajalla,eikä omaisilla kun aikuinen pikkuhiljaa muuttuu udelleen lapseksi.!Laittakaa ranneke muistisairaalle,josta näkee
      sairauden.

      • Anonyymi

        Joo, mut on silti hyvä muistaa, että ihmiset on yksilöitä - ei siis "yleensä"- tai "keskimäärin"- tapauksia, vaan nää sopii tilastojen käsittelyyn paremmin. Eikä unohtaa sovi myöskään sitä, että väärin diagnooseja tehdään paljon!

        En ole ihan läheltä seurannut kuin parin ihmisen kehitystä. Lyhykäisesti selostettuna näin: Molemmilla Lewyn kappale -sairaus ja toisella Alzheimer myös (eipä noilla käytännössä isoo eroo. Ei mitään ns. elintapasairauksia taustalla ja molemmat olleet hyväkuntoisia, sosiaalisia, ei vähävaraisia eli elämä ns. kunnossa. Toinen meni parissa vuodessa puhumattomaksi petipotilaaksi ja kuoli muutaman vuoden päästä. Toinen pärjäsi kymmenen vuoden jälkeenkin erinomaisesti kävellen ja pyörällä ison kaupungin vilkkaassa liikenteessä ja kävi kaupoissa eikä sivullinen havainnut mitään outoa puheessa tai käytöksessä. Ongelmat lähinnä kotona, kaikki sekaisin, ei voinut jättää yksin sähkölaitteiden kanssa, harhoja, ei tuntenut oikein edes tuttuja.

        Monisairas


    • Anonyymi

      Parasta sairaan ihmisen hoito on:Soisiaalinen hoito,tämä pätee jokaiseen sairauteen.
      Älkää jättäkö sairasta yksin.

    • Anonyymi

      Äidin puolelta leviää muistisairaus,naimalla tällaisia yksilöitä,joutuu osalliseksi
      sairauden levittämiseen.On varauduttava ottamaan vastaan tällaisia piilo sairaus avioliitoja joita ei edes avioehtosopimuksissa mainita.
      Kumpi tuli ensin Kana vai Muna? Homppeli!

    • Anonyymi

      AP

      Kuulemma sitä muistisairautta on jo vähintään kolmessa polvessa. Huolettaa vain kun kyseisellä henkilöllä on alaikäisiä lapsia niin pystyykö hän huolehtimaan heistä jos muisti yhtäkkiä lähtee.

    • Anonyymi

      Muistisairas jättä juomatta ja syömättä,lääkityksen poistaa,itse.
      Hoito on 7/24 kuukaudessa.Aamupäivisin arkena hoitaja käyvät suorittamassa kotihoidon kertakäyntinä.Kovin on heikko juomaan,500ml /vr. Ruokaa olen laittanut kahden tunnin välein menekki on 100-200 g/kerta,väliin jää useita anoksia.
      Kovin on agressiivinen,ei omatoimisuutta ynm.. Onko tämä joku välivaihe/liikuvuus on hyvä,kuinka paljon voi laihtua/pitäiskö olla huolissaan?

    • Anonyymi

      On kuitenkin tavallisuuden rajoissa, ettei sikeästä unesta herättyä heti muista, missä oikein olen. Silmien aukaisu auttaa; kotonahan minä.

    • Anonyymi

      Eikös nämä Herrat lähetä näitä takuueläkeläisiään 500€ seteli rintataskussa,sairaalaan.Dementia lääkärille tai Mehiläiseen.
      50.000 suomalaiselle maksellaan Omaishoito palkkioita.kolmen päivän kuukausivapailla.Kunnat makselee sitten näitä veroistaan.
      Osalle on diaksooni kirjoitettu aika kevyein perustein.2-20 vuoden elinaikaan perustuen näiltä yleensä viedään ajokortti ensimmäisen Trafiin.
      Väärin käyttö on ilmeisimmin sallitua ,kiinni ei vain saa jäädä.
      Omaishoitajia /Kotihoitajia/hoitajia/Siivoojia tarvitaan työpaikkojen luomiseen
      ihmisen tekemässä kiertokulussa.Nyky aikana Palveluista maksetaan.

    • Anonyymi

      Jos oli. Vaan GTA se vie hetkeksi muistin eikä aiheuta dementiaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      125
      5242
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3444
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2322
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1747
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1325
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1309
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1010
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      100
      957
    Aihe